0
zpět
6290

Řidiči šetří a stále častěji sahají po neoriginálních dílech

Objem servisního byznysu je podle ČSÚ nejnižší od roku 2005. Automobilky varují, že kopie dílů nemají stejné vlastnosti.
17.05.2013, naše téma

hodnocení článku: 4.5 z 5 (90%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

V Číně vezmou originální automobilový díl a pokusí se jej vyrobit. Když funguje a plní evropské normy, mohou jej v Evropě prodávat. A automobilky, které originální díly vymyslely a vyvinuly, s tím nic nezmohou - a to je trápí o to víc, že jsou tržby opravárenství v Česku nejnižší za posledních osm let.

Podle evropské legislativy je použitelným dílem každý, který je s tím značkovým kvalitativně srovnatelný. A to dnes dělá prodejcům aut stále větší potíže. "Problematika takzvaných neoriginálních dílů, tedy dílů, o nichž nelze s jistotou říci, zda splňují zadávací podmínky výrobce, vystupuje v současné ekonomické situaci stále více do popředí," říká Milan Šalamoun, ředitel pro náhradní díly a poprodejní servis značek Citroën a Peugeot. Podle něj část zákazníků volí cestu úspor a kupuje díly menší kvality.

Prodejci aut se tak spojili s ministerstvem dopravy a s organizací Besip a chtějí veřejnost informovat o bezpečnostních rizicích, která může použití nevhodného dílů přinést. Jde ale samozřejmě i o peníze.

V Česku platí, že prodejní a servisní síť automobilek stojí hlavně na servisních pracích. Samotný prodej aut ji při životě při současných cenách udržet nedokáže. A když zákazníci šetří na dílech, šetří i na servisu.

Statistiky to jen potvrzují. Objem servisního byznysu je podle ČSÚ nyní nejnižší od roku 2005, a to přesto, že na silnicích přibylo více než 600 tisíc nových aut.

Šéf prodejní sítě Ford Jan Laube popisuje, že zákazníci navíc opravy odkládají nebo si do značkového servisu vozí své vlastní díly.

Automobilky se snaží vyvracet mýtus, že neoriginální díl je zcela totožný a od stejného výrobce, jen nemá nálepky, že jde o originál. To totiž platí jen občas a minimálně u levnějších dílů.

Společnost Varroc Lightning, která vyrábí světlomety například pro automobily Ford, otestovala originální díly a ty, které se na českém trhu prodávají jako alternativa. Na první pohled nebyl mezi díly žádný rozdíl - provedené testy ale odhalily, že kopie svítí hůře než originální díly a neprošly všemi testy, které Ford od svého dodavatele vyžaduje.

To má být základní problém neoriginálních dílů. Ty sice plní technické normy, ale už neplní požadavky automobilky, která si jako své dodavatele vybírá ty, kteří dovedou nabídnout něco víc než konkurence.

"Svou roli hraje také snaha výrobců prodloužit servisní intervaly," říká mluvčí Škody Auto Vítězslav Pelc. Automobilky u svých dílů kladou stále větší požadavky na trvanlivost, to se alternativních výrobců netýká.

Kopie ale automobilky nepřipravují jen o tržby - ale i o důvěru zákazníků. Případné potíže s autem pak svalují na značku auta, a už ne na nekvalitní či neodpovídající díl.

Automobilky ale již pochopily, že v době, kdy rozhoduje cena dokonce už u firemních zákazníků, musí změnit svou taktiku. "Cena originálních dílů je zejména v posledním období srovnatelná s neznačkovými díly, a proto už dávno neplatí, že by byly cenově nedostupné," popisuje Pelc.

Značka Volkswagen šla ještě dál a pro majitele starších vozů, kde už se větší investice do oprav vzhledem k ceně vozu nevyplatí, nabízí levnější díly z jiných materiálů.

"Cenová výhoda těchto dílů vyplývá mimo jiné z volby použitých materiálů. Například u výfukových systémů se ve variantě Economy používá aluminizovaná ocel místo oceli ušlechtilé, což je na trhu dílů pro starší vozy obvyklé řešení," popisuje mluvčí značky Jan Klíma. Zájem o tyto díly stále roste, stejně jako jejich sortiment.

Zdroj: IHNED


autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pavlik, 17.05.2013 15:39


Moje zkušenost s "origo" díly motrio (obdoba dílů motorcraft) pro 5 leté a starší renaulty je taková, že třeba brzdy jsou od ATE a mají na sobě jen nálepku s kosočtvercem. Rozdíl v ceně je přitom docela značný - za to mi ten nalepený znak automobilky nestojí.
rojack, 17.05.2013 15:58


Cokoli s kosočtvercem bych nikdy nekoupil, protože bych si potom připadal jako ten kosočtverec. A ještě jezdit s kosočtvercem na kapotě ....... koho to může napadnout ?
Pavlik, 17.05.2013 18:00


Asi nemá cenu hospodskému troubovi vysvětlovat, že je svobodná doba a každý si může koupit co chce, co se mu líbí, případně na co má .
Rover623, 17.05.2013 18:54
Problém je jaksi v tom, že originální díly leckdy nevydrží ani to co nějaká lepší druhovýroba. Přední náprava na staršího Passata šla jeden čas pořídit jedině z druhovýroby aby na těch našich tankodromech vydržela, protože druhovýroba ji dělala ocelovou zatímco koncern VW dodával jako originál jen tu jejich hliníkovou.

Rozdíly mohou být obrovské mezi originálem a tou nejlevnější druhovýrobou. Třeba lanka k ruční brzdě na Hondu Accord stojí v originále kolem 2000,- za kus, nejlevnější druhovýroba je dělá kolem 600,- za kus, ale jejich životnost byla jednu zimu. Nejlevnější brzdové destičky na totéž auto se skoro rozpadli po intenzivnějším brzdění. Pak jsem změnil servis a díly a je klid. Kvalitnější druhovýroba vydrží skoro stejně jako originál, jenže automobilkám tím odcházejí zisky z oprav jinam. Takže se snaží přesvědčit spotřebitele, že všechny neoriginální autodíly a neautorizované servisy jsou stejně špatné, ale to je mnohdy velmi vzdáleno realitě.
Abík, 21.05.2013 15:47
Před léty jedna moje známá poškodila chladič na Toyota Corolla. Když jsme ho šli koupit do autorizovaného servisu, tak za něj chtěli 9200,- Kč a stejně ho měli na objednání s dodací lhůtou do 5 dnů. O ostatním jako maska, ani nemluvím. Sháněli jsme ho na internetu a nový sehnali za 3400,- Kč. Myslím, že u Elitu. Objednali a druhý den už ráno ho dovezla přepravní služba. Nádherně zabalený. Země původu Tchaj-wan. Ten původní originální v té Toyotě byl také opatřen zemí původu Tchaj-wan. Všechny rozměry, i ty nejmenší detaily, byly úplně shodné. Co je to vlastně druhořadý ND? A kdo se na tom pakuje?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Subaru XV nebo Toyota C-HR? Vybíráme ojetinu do 350 tisíc korun

nejčtenější články

Mégane nebo Leon? Vybíráme ojeté dieselové kombi za 200 tis. Kč.

S jakým benzínovým motorem koupit starší BMW 1?

S jakým dieselem koupit starší Jeep Cherokee V?

Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2020, všechna práva vyhrazena.