Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Unikátní laboratoř na kolech. Celní správa kontroluje nejen kvalitu benzinu

Naše téma
Petr Vaňous | 29.03.2024
dalších 10 fotek
Nahlédli jsme do ojedinělého pomocníka Celní správy - pojízdné laboratoře. | foto: Se svolením Jitky Fajstavrové
Klame tělem. Na první pohled obyčejný nákladní automobil, který se od ostatních odlišuje pouze nápisem Celní správa, skrývá uvnitř nejmodernější měřicí přístroje. Mobilní laboratoř celní správy važí dvanáct tun a je jedná se o ojedinělé zařízení v celé Evropě. Celní správa laboratoř používá k potírání nešvarů spojených s daňovými úniky. Kontrolují takto nejen pohonné hmoty, oleje či lihoviny, ale také pivní mladinu.
Jedna taková namátková kotrola obsahu vytipovaných cisterem se uskutečnila tento týden na dálnici D11 z Hradce Králové na Prahu. Mobilní laboratoř čeká na stanovišti u benzinové pumpy, až vozidlo celní správy svede z dálnice vybranou cisternu.

Jak vypadá práce v pojízdné laboratoři:

„Je to naše mobilní laboratoř. Její vznik se vztahuje nejenom ke kauzám s lehkými topnými oleji a metanolové aféře,“ říká u vozu, který má na výšku čtyři a na délku jedenáct metrů, vedoucí referátu podpory Dohledových činností Celní správy České republiky Michal Vosáhlo.

Cisternu celníci nasměřují k zádi automobilu, kde za zavřenými dveřmi číhá odběrová soustava. Odtud pak část tekutin z testovaného vozu putuje do samotné laboratoře. Jak vysvětlila referentka mobilní laboratoře Lucie Pušová přímo z cisterny vyčerpají 200 litrů, ovšem pro analýzu použijí zhruba půl až jeden litr. Zbytek vrátí.

„Abychom zajistili relevantní vzorek, neodčerpáváme minerální oleje pouze z potrubí, které může být zaneseno po předchozím plnění či vyprazdňování,“ uvedla Pušová. Účelem je ověření, zda kontrolovaný vzorek odpovídá normám a sazebnímu zařazení, od kterých se odvíjí výše spotřební daně.

Přečerpávání látek z cisterny do laboratorních nádob trvá přibližně pět minut. Poté se část přelije do připravených vzorkových lahví, které putují do laboratoře. „Vedle paliv a olejů se soustředíme i na lihoviny. U převážené pivní mladiny například dokážeme určit, zda auto opravdu převáží dvanáctku, jedenáctku či nějaký speciál. U alkoholu měříme jeho množství a také obsah denaturantů. U minerálních olejů, tedy hlavně nafty a benzinu, sledujeme hustotu, bod vzplanutí či oktanové číslo. U nafty pak navíc množství síry. U benzinu olova,“ popisuje u měřicích přístrojů Pušová.

Přibližně za patnáct až dvacet minut je jasno. „Jedno auto na kontrole stráví zhruba hodinu,“ líčí Pušová s tím, že nejvíce času zabere administrativa.

A jaké jsou nejčastější prohřešky? „U nafty se setkáváme s tím, že je namíchána s těžším olejem nebo příměsemi tak, aby toho měl víc, ale motor auta to ještě zchroustal. Nebo se někdo vyhýbá spotřební dani tím, že přizná jen půlku toho, co ve skutečnosti vyrobí,“ říká Pušová.

S mobilní laboratoří, která brázdí celou Českou republiku, se lidé nemusí setkat pouze na silnicích a dálnicích. Revír laboratoře je totiž mnohem širší a zahrnuje i hraniční přechody, zemědělská družstva, čerpací stanice dopravců nebo výrobny alkoholu, průmyslové areály či hospody.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů