zpět
8959

Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)

Většina vozidel má přední část světlometů z polykarbonátu. Ten ale díky působení času, teplotám, UV záření, nečistotám a mechanickému poškození postupně žloutne a tlumí tak intenzitu osvětlení.
19.10.2017, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
U starších ojetin je zašlý plast světlometu častým problémem. Přitom rozdíl ve svítivosti mezi novým a zažloutlým polykarbonátem světlometu je poměrně markantní. Zažloutlý světlomet může negativně ovlivňovat parametry světelného kuželu a snižovat tak bezpečnost při jízdě za snížené viditelnosti. Jak tedy vrátit světlometu jeho svítivost?

Podívejte se na postup, s kterým budou vaše světla během pár hodin vypadat jako nová. Jako první krok doporučujeme důkladně očistit (ideálně autošampónem) vnější stranu světlometu a jeho okolí. To pak zalepte samolepící krycí páskou, aby při leštění světlometu nedošlo k poškození laku. Vůz by měl být při leštění odstaven ve stínu a krycí plast světlometu by měl být chladný. K leštění je vhodné použít ruční vrtačku, která umí regulovat otáčky. Do ní použijete unašeč s vybraným brusným kotoučem ze speciální renovační sady (prodávají se běžně na internetu s cenami od 250 do 1000 Kč). Domácí kutilové často vzhled polykarbonátu obnovují díky obyčejné zubní pastě, kterou rozleští po plastu za pomocí ruční vrtačky. V praxi ale tohle opatření nevydrží moc dlouho.

Jak jsem již zmínil, možností je zakoupit renovační sadu a postupovat dle návodu. Tyto sady nejčastěji sestávají ze sady brusných kotoučů a leštěnky. Pomáhá ale i broušení za mokra jemným brusným papírem. A jaký brusný papír použít? Pokud vynecháme renovační sadu, kde mají brusné papíry své vlastní označení, používá se jemný brusný papír o počtu 1000,2000 a 3000 zrn. Nejhrubším brusným kotoučem se nejdříve odstraní zoxidovaná UV vrstva. Broušení lze pak opakovat vícekrát, vždy s jemnějším brusným papírem, při broušení je třeba pravidelně plochu omývat od zbytků broušeného materiálu nebo ji utírat mikrovláknovou utěrkou. Finální úpravou je leštění povrchu světlometu za pomoci brusné pasty (měla by být určena speciálně na čiré plasty).
další díly
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Koloss, 20.10.2017 13:09
Ano, leštění často vyřeší problém zažloutlých světlometů, ale bohužel ne napořád. Problémem je patrně použitý materiál na ten krycí plast, protože některé světlomety jsou po dvou letech od leštění zase žluté, kdežto mé Mondeo má po 16 letech krycí plast stále čitý i bez leštění. Patrně jsou některé plasty náchylnější na UV záření a jiné jsou asi odolnější.

Teoreticky to asi řešení má, viděl jsem jeden nápad na youtube. Po přeleštění se na povrch plastu aplikoval průhledný lak ve spreji, tedy ne obyčejný, ale takový, který funguje jako UV filtr. Následně je plast chráněn a dále nežloutne.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Pět tipů na jednodenní výlet autem

nejčtenější články

VW Passat B6 - na který diesel si dát pozor?

S jakým benzínovým motorem koupit Jaguar X-Type?

Dilema za 300 tis. Kč: BMW 530d nebo Audi A6 3.0 TDI?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.