zpět
9417

Pečujeme o své auto: Jak poznat opotřebený podvozek? (19.díl)

U poruch podvozku platí, že čím dříve na ně přijdete, tím méně vás může ve finále stát jejich oprava. To, že něco není s vaším autem v pořádku zjistíte nejen na technické kontrole každé dva roky, nýbrž už podle hluku a špatného fungování během jízdy.
08.02.2018, naše téma

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+13
Právě hluk při jízdě po nerovném terénu odhalí nejčastější závady podvozku. Jak tedy takovou poruchu poznat a diagnostikovat? Jak jsem zmínil v úvodu, je-li řidič pozorný, pozná opotřebení podvozku svého vozu už podle signálů během jízdy. Můžete slyšet klepání od podvozku, cítit chvění volantu nebo rozeznat, že automobil uhýbá do strany. Přitom spousta těchto signálů může ve finále znamenat velký a finančně nákladný problém. Hodně vám při jízdě napoví i hluk, který zaznamenáte při jízdě po větších nerovnostech. V tom případě jsou na vině nejspíš opotřebené tlumiče. Je dobré vnímat i vůle v mechanismu řízení, které je třeba dohledat a opravit. Nejčastěji jde o táhla řízení nebo o vůli ve spodním kulovém čepu řízení na přední nápravě. Pojďme si ale jednotlivé projevy opotřebeného podvozku popsat podrobněji.

Klepání podvozku

Klepání podvozku je prvním signálem, který by vám měl napovědět, že je třeba se na auto podívat na zvedáku. Nejčastější příčinou mohou být poškozené silentbloky na obou nápravách, ať už ramen, nebo řízení. Tímto vzniká vůle a zhoršuje se ovladatelnost automobilu. Neřešení této vady může způsobit i poškození dalších částí podvozku, například tlumičů. Právě vůle v čepech a silentblocích jsou jedním z důvodů, proč s vozem neprojdete přes technickou kontrolu.

Chvění volantu

Když při řízení ucítíte chvění volantu při vyšší rychlosti, znamená to nejčastěji nevyváženost kol. Tady hrozí, že se budou nepravidelně sjíždět pneumatiky. Nevyváženost kol lze řešit jedině v servise. Pokud chvění zaznamenáte při brždění, budou nejspíš problémem zvlněné přední brzdové kotouče. Tady je nutná jejich výměna.

Uhýbání automobilu do strany

Když při jízdě s vozem máte pocit, že vám automobil uhýbá do strany, můžete si být jisti, že máte špatnou geometrii kol a je potřeba ji v servise seřídit co nejrychleji, protože hrozí nepravidelné sjíždění pneumatik. Auto ale může takzvaně táhnout do strany například jen ve vyšších rychlostech, proto si i tohoto chování všímejte.

Hučení kola

Hučení u jednoho z kol automobilu znamená poškozené ložisko a je nutné jej vyměnit. Tuto závadu nelze dlouhodobě přehlížet. Hrozí nejen postupně se zvyšující hluk, ale také úplné rozpadnutí ložiska.

Opotřebené tlumiče

Základní funkcí tlumičů je zajištění permanentního kontaktu pneumatiky s vozovkou. Životnost tlumičů ovlivňuje sůl v zimě, vlhkost a samozřejmě nerovnosti na vozovce. Opotřebené tlumiče nejenže způsobují hluk při jízdě a tím ve velkém snižují komfort jízdy, nýbrž zapříčiňují i špatné sjíždění pneumatik, delší brzdnou dráhu i opotřebení dalších částí podvozku.

Občas je dobré si nechat podvozek automobilu zkontrolovat preventivně - například před technickou kontrolou. Zaměřte se na ramena řízení a jejich uložení na obou nápravách, je dobré prověřit stav manžet poloos, pokud je manžeta poničena, uniká z ní mazivo a dochází k porušení poloosy. Při kontrole spodního kulového čepu prověřte i stav prachovky. Na zadní nápravě pohledově zkontrolujte stav pružin a tlumičů pérování, které by měly být suché a fungovat. U víceprvkové nápravy můžeme zkontrolovat uložení jednotlivých ramen. Kromě toho můžete prověřit stav brzdového rozvodu, kompletní výfukové potrubí a jeho uchycení, i případné netěsnosti.
další díly
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit Fabii RS první generace?

nejčtenější články

Proč koupit i nekoupit Audi A6?

Koupit Lancii Thesis s motorem 2,4 Multijet?

S jakým dieselem koupit Octavii RS II?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.