0
zpět
8976

Operativní leasing – má řadu výhod, ale i úskalí

Pořídit si nový automobil bez nutnosti mít na začátku nemalý obnos a ještě se přitom nestarat o servis nebo přezouvání pneumatik? To jsou hlavní výhody operativního leasingu, který se postupně rozšiřuje i mezi běžné fyzické osoby. Má ale i některé nevýhody.
12.03.2018, naše téma

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
Pořízení osobního vozidla formou operativního leasingu je u nás čím dál oblíbenější. Za první pololetí letošního roku bylo podle statistik České leasingové a finanční asociace (ČLFA) tímto způsobem profinancováno 13,137 miliard korun, což je o 1,9 miliardy korun víc než za stejné období loňského roku. Dramaticky roste zájem jak firemní klientely, tak i privátních zákazníků. V prvním případě to bylo o cca 1,5 miliardy víc, ve druhém případě cca 330 milionů korun.

Auto si jen půjčujete
Základním principem operativního leasingu (OL) je to, že automobil nezískáváte do svého vlastnictví, pouze si ho jenom od někoho půjčíte a na konci smlouvy zase vrátíte. To je hlavní rozdíl proti klasickému finančnímu leasingu, u něhož se po uplynutí smlouvy stáváte majitelem vozu (dnes je tento produkt ale prakticky mrtvý). U operativního leasingu vlastní automobil po celou dobu leasingová společnost, která je uvedená v technickém průkazu. Zatímco firmy využívají tento obchodní model již poměrně dlouho, nabídka pro fyzické osoby či podnikatele se rozhýbala až díky Škodě Auto v roce 2014, která ve spolupráci se společností ŠkoFIN (dnes Volkswagen Financial Services) připravila produkt Bez starostí a donutila tak další přinést podobný produkt. Dnes OL nabízí značky Audi, BMW, Citroën, Fiat, Mercedes-Benz, Opel, Peugeot, Seat nebo Volkswagen.

Nepotřebujete hotovost
Model pořízení vozu formou operativního leasingu s sebou nese řadu výhod, tou hlavní je skutečnost, že na začátku nepotřebujete žádnou hotovost. To je zásadní rozdíl proti klasickému úvěru nebo finančnímu leasingu, kde musíte složit zálohu, tzv. akontaci. V případě operativního leasingu, kdy se platí měsíčně pevně stanovená splátka, stačí podobně jako u běžného úvěru prokázat pravidelný příjem. Firmy si vás samozřejmě proklepnou i v různých databázích.

Holý, nebo se službami
Podobně jako u firemní klientely má i běžná fyzická osoba možnost si obvykle vybrat ze dvou typů OL. A to buď jen základní pronájem, nebo full service leasing. Prvně uvedený typ má v měsíční splátce zahrnut pouze pronájem, povinné ručení a havarijní pojištění. Druhý typ má v ceně vedle výše popsaného i předepsaný servis, třeba Opel u svého produktu Flex Lease dá k autu i zimní pneumatiky včetně jejich přezutí a uskladnění. Cenový rozdíl mezi oběma variantami u modelu Opel Astra 1.4 74 kW Smile činí v případě tříleté smlouvy 1600 Kč za měsíc. Jenom pro ilustraci, měsíční splátka na tento vůz činí 4999, resp. 6599 Kč.

Lépe než k vlastnímu
Z toho, že uživatel není majitelem vozu, ale jen jeho provozovatelem, vyplývají i povinnosti. V prvé řadě se musí k vozu chovat ohleduplně. Při převzetí vozu dostanete obvykle tzv. manuál řidiče, kde najdete veškeré informace o tom, jak se chovat v případě nehody či odcizení, ale také jaká poškození vozu jsou akceptovatelná a jaká už ne. Tyto věci vycházejí z dlouholetých zkušeností s firemní klientelou, kde právě míra poškození a opotřebení vozu bývá na konci smlouvy často předmětem sporů a dalších vícenákladů i v řádech tisíců korun. Takže pokud chcete v autě vozit materiál pro své podnikání či neřešíte škrábance na plastech, připravte se, že na konci asi budete platit tisíce.

Kratší smlouvy a omezená konfigurace
Dalším rozdílem proti klasickému firemnímu operativnímu leasingu bývá i délka smlouvy a celkový povolený kilometrový nájezd. Velká část značek má totiž pro fyzické osoby, resp. podnikatele na IČO smlouvu omezenou obvykle na dva až tři roky, zatímco běžné operáky mohou být až na pět let. Dalším omezením je povolený kilometrový proběh, jenž se obvykle pohybuje mezi 15 000 až 25 000 km za rok, protože se předpokládá, že fyzická osoba najede méně kilometrů než firemní klientela. Pokud náhodou kilometry přejedete, v rámci finančního vyrovnání se na konci platí sankce za přejeté kilometry. Vyšším nájezdem totiž snížíte zůstatkovou hodnotu vozu, než na jakou byla kalkulována splátka na začátku smlouvy. Pár set kilometrů vám obvykle firmy tolerují, překročení o tisíce kilometrů už ale znamená, že si za každý přejetý kilometr připlatíte v řádech korun za kilometr.

Už ne tak omezená nabídka
U některých automobilek můžete narazit na modelové omezení, tedy že si nemůžete vybrat libovolný vůz z nabídky automobilky, ani si ho dovybavit podle svých představ. Prodejci mají obvykle seznam dopředu připravených nejoblíbenějších modelů včetně výbavy, což je pro zákazníky (a koneckonců i pro samotné prodejce) mnohem jednodušší a rychlejší. Vybrat si někdy můžete obvykle jenom barvu. Pokud opravdu trváte na individuální konfiguraci, samozřejmě dokáží takovou nabídku připravit, ale moc se jim do toho nechce. Navíc na takové auto budete čekat, protože jde do výroby. Pokud si však vyberete už nakonfigurované auto, které je na skladě, máte šanci s ním odjet rychle.
Nicméně i v možnostech výběru se situace trochu mění. Škoda Auto, která je lídrem trhu, totiž letos přišla s novou generací svého produktu Bez starostí. I nadále sice nabízí již „předvybavená“ auta, nově si ale můžete vybrat jakýkoliv model z nabídky, udělat si na něj vlastní konfiguraci a vybavit si ho dokonce i originálním příslušenstvím. Další významnou novinkou je délka smlouvy až na 4 roky a maximální nájezd 150 000 km.

Zajímejte se o služby
Při výběru operativního leasingu ale nekoukejte jenom na co možná nejnižší měsíční splátku, spíš se zajímejte, jakou službu za své peníze dostanete. Někdy se totiž vyplatí si připlatit stovku měsíčně a mít v ceně i třeba pojištění GAP (Hyundai, Peugeot) nebo možnost zapůjčení příslušenství či náhradní auto v případě nehody. Při výběru si můžete pomoci i internetem, kde už se objevily srovnávače, resp. vyhledávače aut na OL. Například na serveru www.leasio.cz si zadáte měsíční splátku a vyjede vám nabídka včetně informací, jaké služby za ně dostanete. Dalším zdrojem může být www.autanaoperak.cz.

10 faktů o operativním leasingu pro fyzické osoby
• Operativní leasing se nejčastěji používá pouze pro nové vozy, u některých značek můžete narazit na omezenou možnost konfigurace.
• Stejně jako u firemní klientely existuje základní verze jenom pronájmu s pojištěním nebo obdoba full service leasingu, který zahrnuje navíc i pravidelný servis a péči o pneumatiky.
• Při sjednání zákazníci dokládají svůj příjem a doklad totožnosti.
• Doba pronájmu a nájezd kilometrů jsou předem pevně dané, u leasingových společností si lze ale parametry změnit.
• Za překročení hranice najetých kilometrů se platí navíc, některé firmy chtějí i peníze i za nedojeté kilometry. Většinou ale existuje nějaký povolený limit, např. u Škody Auto až 5000 km.
• Vozidlo vlastní leasingová společnost a veškeré úpravy podléhají schválení.
• U některých společností existuje omezení toho, kdo pronajatý vůz řídí. Rodinných příslušníků se to ale netýká.
• Pohyb vozidla není většinou nijak omezen, myslete však na územní platnost zelené karty.
• Při krádeži hradí zákazník vždy spoluúčast pojišťovně. Pokud se vůz nenajde, dochází ještě k tzv. finančnímu vyrovnání, kdy většinou budete nuceni ještě něco zaplatit. Pokud od smlouvy odstoupíte předčasně, čekají vás sankce.
• Po ukončení smlouvy se vůz důkladně kontroluje a zjišťuje se jeho nadměrné opotřebení, za které se platí navíc. Při podpisu smlouvy se vždy raději ptejte, co je bráno jako obvyklé opotřebení.

Nabídka vozů na operativní leasing
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
azerty, 12.03.2018 13:43
S vyjímkou Ferrari a podobných sběratelských kousků, je vlastnictví osobního auta vždy vyhazováním korun do prázdna :) Liší se jenom jestli je vysolíte předem, nebo průběžně.
Kojot027, 12.03.2018 16:34
No to hlavní úskalí? To se ofiko nedozvíme?
Třeba, že leasingovky nutí držet proměnný kilometrový průběh výměny oleje striktně na 30.000 km i když si o to auto řekne dřív? A jen se třeba dolije a stav vynuluje/resetne...
Že na auto dodají jen určitý druh pneumatik, kdy letní jsou asi ok, ale zimní jsou po dvou letech tvrdý jak šutr a leasingovka to bez poplatku v řádu ceny nových pneu odmítá vyměnit, protože to mají nalajnováno na 4 roky...
První věc, co jsem zmínil na trh ojetin chrlí auta, která mají většinou když ne zanedbaný servis, tak minimálně problematický, ač se to v servisce nezdá. Protože podle toho, co mohu posoudit mám možnost srovnat stejná auta se stejnými motory. Jedinná odlišnost je, že v jednost se mění olej a filtr co 15.000 km a v druhém po 30.000 a hádejte který motor olej žere v řádu 1L/5.000km při 65 respektive 67 tis km a který má spotřebu oleje od rysky k rysce za výměnu.
A druhá věc výše je už vyloženě nebezpečná, kdy je problém auto za mokra udržet na vozovce.. ale stejně vám budou tvrdit, že je vše ok a jestli chcete za prachy vám vymění cokoli...ale v rámci služby nelze..doplatek, změna splátky, navýšení atd..
Lukiss, 12.03.2018 18:39
Už třetí rok mám ,, půjčené '' auto .Je to myslím výstižnější než operativní leasing . Jediný problém vidím v předepsaném nájezdu . My máme 20000 a je to malo denní ježdění do práce cca 50 km tam i zpět . Nějaký výlet , rodinné návštěvy a jednou za rok dovolená a km nestačí respektive musíme přemýšlet a počítat . každý rok prejedeme o cca 2000 km za každý zaplatime 2Kč s DPH . A modlime se aby se nerosvitil servis který by jsme museli platit . Výhoda je nový auto s pojištěním i havarijním nějaký asistenční služby . Nejdůležitější je že není potřeba hotovost (akontace ) . Myslím ze OL je dobrý produkt pro lidi co chtějí mít nové spolehlivé a reprezentativní auto bez starosti . S možností vybrat si po čase jiný typ , model bez starosti s prodejem atd. Kdyby jsem měl 250 - 300 tisíc v hotovosti koupil bych něco zanovniho třeba i na standardní leasing , ale protože nemám jedu v operaku .
KoobaS, 13.03.2018 09:06
Tak nějak jsou pryč doby, kdy jsem si myslel, že operák je naprostý nesmysl pro všechny. Mám v okolí lidi, kteří střídají auta po 3 letech/150tkm operák neoperák a pro ně je to jasná volba...Já osobně bych do toho u svého soukromého auta asi nešel, hlavním důvodem by byl z mého úhlu pohledu šizený servis.
Na firmě se pořád držíme toho, že auta kupujeme do vlastnictví a necháváme si je aspoň 5 let, máme ovšem menší nájezd a jsme menší firma. Já mám teď 56t km po 2,5 letech provozu. Auta buď dojíždíme do mrtva, nebo je nabízíme k odkupu zaměstnancům.
Docela chápu tu ideu vlastně bezstarostného používání vozu, myslím, že pro naprostou většinu lidí je to pohodlnější a jednodušší než auto vlastnit. Ovšem padlo tu slůvko reprezentativní. Sousedova nová Octavia na černých plecháčích je hodně věcí, jenom ne reprezentativní... A tohle se IMHO týká většiny aut na operák...
PatM, 14.03.2018 14:16
Když vezmu auto na OP střední třídy, abych si udržel aktuální standart a stačilo by mi 20 000km.
Peugeot 508 SW 2.0HDI 110kw manuál Allure bez zimních pneu a servisu 8356,- měsíc, komplet 10 772,- měsíc. Obojí na 48 měsíců v prvním případě zaplatím 401 088,- ve druhém 517 056,-
a nemám nic...
Konfigurátor s nějakou doplněnou výbavou, která nevím jestli u OP je vychází na 808 500,-. Cena 4 roky starého s 80k km cca 300 tisíc. Na auto bude nějaká sleva, která pokryje servisní prohlídky a pojistku takže v obou případech vás to vyjde na 4 roky na 500 tisíc
Pokud si to auto ovšem necháte 8 let tak i v případě, že ho hodíte do šrotu tak už jste na tom o 200 tisíc lépe proti operáku.
Osobně bych ho i v prvním případě koupil, protože bych se nemusel stresovat jestli náhodou nenajedu cestou na dovolenou o pár km víc a jako bonus mám po 48 měsících možnost volby jestli si auto nechám nebo prodám a koupím nové

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Renault Mégane – jak jezdí s novou třináctistovkou TCe?

nejčtenější články

Co prověřit při koupi ojeté Škody Octavia III?

Octavia, nebo i30? Vybíráme zánovní kombík s litrovým tříválcem

Škoda Octavia 2.0 TDI - co s kouřivostí motoru?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.