Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Omlazený Scénic: Nová vizáž, motory i ceník

Naše téma
Michal Borský | 09.02.2012
Jeden z lídrů masově oblíbené třídy rodinných přibližovadel střední velikosti vstoupil do nového modelového roku s několika zajímavými novinkami.

V rámci výroční bilanční tiskové konference připravil český importér výrobků francouzské automobilky další pokračování smršti nových či citelně omlazených modelů ze svého programu. Po výrazně pozměněném Twingu se tentokrát výrobce vykasal s decentními úpravami řady Scénic/Grand Scénic. Ty se týkají jak techniky, tak i cenové politiky.

Grand Scénic v původní předfaceliftové podobě z roku 2009 přitom prošel naším redakčním testem teprve nedávno. I v něm už jsem chválil nový turbodiesel Energy dCi 130 (1.6 dCi), který nyní z nabídky zcela vytlačil klasickou naftovou devatenáctistovku. Ceník opustila také varianta turbodieselu 2.0 dCi (110 kW) v kombinaci s automatickou převodovkou a zůstala pouze jednotka stejného objemu v modifikaci se 118 kW a ručním řazením. Tento motor je však vcelku logicky k mání pouze pro provedení Grand. Z benzínové sekce vyklidila pole turbem dopovaná čtrnáctistovka 1.4 TCe, kterou v brzké době nahradí ještě více downsizovaný agregát 1.2 TCe z řady Energy. Na svém kupodivu zůstala atmosférická jedna šestka (81 kW), která bude i nadále tvořit cenový základ nabídky. To samé platí i pro motor 1.5 dCi (81 kW), na jeho místo už si ale brousí zuby stejně objemný nástupce.

Na první pohled si kolemjdoucí všimne modernizované vizáže, což se týká zejména pozměněného designu přídě, kterou obligátně obohatily LED diody pro denní svícení, jiné tvarování nárazníků a otvorů před chladičem se odrazilo v nepatrně větší délce obou variant Scénicu. Více změn se dotklo výbavy auta, která je nyní bohatší o některé pokrokové systémy aktivní bezpečnosti známé zatím spíše z dražších aut. Řeč je o zařízení Visio system, který čítá jednak asistenta hlídajícího neúmyslné opuštění jízdního pruhu, tak automatická dálková světla. V nabídce je nově také asistent rozjezdu do kopce nebo oblíbený „trojblik“.

Drobných osvěžení doznal také interiér (nové varianty barev čalounění a interiérových výplní ) nebo audio výzbroj, jejímž dodavatelem je renomovaná značka Bose. Propracovanější je nyní systém výbav resp. související cenová politika. Základní výbava modernizovaného Scéniku se nyní nově jmenuje Expression a je bohatší než dřívější první výbava Authentique a chudší než druhá Advantage. Přímo úměrně tomu narostla o 30.000,- Kč základní cenovka (nyní 359.900,- Kč), což se sice na první pohled nejeví úplně strategicky, podrobnějším průzkumem ale zjistíte, že za výbavu, kterou takto dostanete ve standardu, byste museli u opticky levnější konkurence citelně připlácet. Základní provedení obsahuje mimo jiné klimatizaci, bezklíčové startování, audiosoustavu s bluetooth handsfree pro mobil, šest airbagů, stabilizační systém nebo šestnáctková kola. Vyšší výbavy Dynamique a Privilege si vesměs zachovávají svůj dosavadní standard, navíc jsou zde například vzpomínané LED pro denní svícení. Ze úspěšné spolupráce s firmou Bose profituje zvláštní výbavový stupeň téhož jména, který oproti Dynamique nabídne mnohá vylepšení a především špičkový audiosystém.

Hodnocení článku
4.7 z 5 (94%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů