Motory a zase jen motory: ještě více výkonu (5. díl)
 
 
 
 
 
 

Motory a zase jen motory: ještě více výkonu (5. díl)

již zítra na TipCars.com

Hyundai i30, Megane, nebo Auris? Co koupit za 200 tisíc korun?
nejčtenější články
1. S jakým motorem koupit Nissan Qashqai první generace?
2. Koupit Peugeot 205 GTI jako investici?
3. KIA Sorento nebo Renault Koleos za 300 tisíc Kč?
 
Způsobů, jak z motoru dostat více výkonu je celá řada. Některé se hodí jen v určitých specifických případech, jiné jsou univerzálnější, další poslouží jen krátkodobě, jiné zcela změní charakteristiky motoru. Podívejme se na část z nich.
NAŠE TÉMA, 11.06.15 | 00:00
hodnocení článku 1.0 b / 1x
vaše hodnocení: 0 b.
 

Vačková hřídel

Výkonnostní charakteristiky motoru dokáže změnit například výměna vačkové hřídele, respektive použití hřídele s jiným tvarem vaček nebo nižší hmotností. K rozpohybování lehčí vačkové hřídele je potřeba méně síly, navíc se sníží velikost mechanického tření mezi ní a dalšími částmi motoru. Motorovému ústrojí tak ušetřenou energii, kterou by jinak spotřebovalo při vlastní činnosti, může přeměnit ve vyšší výkon. Na výkonnost motoru mají vliv i tvary vaček hřídele. Běžné hřídele mají vačky vejčitého tvaru, nicméně existují tzv. vysokozdvihové vačkové hřídele s jinak vyvedenými vačkami. Jejich tvar se blíží obdélníku se zaoblenými rohy. Tento tvar má jednoduchý důvod. Při otáčení hřídele takto tvarované vačky dříve otevřou ventily a drží je déle otevřené než vačky klasické. Díky tomu se pak do válců dostává větší množství palivové směsi, což má za následek zvýšení výkonu motoru.

Čím lehčí, tím lépe

Pro mnoho řidičů či fanoušků aut je výkon jakousi modlou. Jenže výkon motoru sám o sobě není tou podstatou, u automobilů je alfou a omegou rychlost a akcelerace. Ty samozřejmě podmiňuje výkon motoru, ale nikoliv sám, další neméně důležitou veličinou je hmotnost vozu. Tedy mnohem důležitější je poměr výkonu motoru ku hmotnosti vozu než jen prosté konstatování, kolik že se to pod kapotou skrývá kilowattů. Takže další způsob, jak „zvýšit“ výkon, tedy proměnit sílu motoru ve vyšší rychlost vozu a lepší hodnotu jeho zrychlení, spočívá v odlehčení automobilu. Je to mnohdy mnohem levnější volba, než zasahovat do konstrukce motoru či jej různě ladit a měnit mu výkonnostní charakteristiky. Stačí z vozu odstranit přebytečné věci nebo je nahradit lehčími. Stejně tak se dají nahradit celé konstrukční části vozu novými, jež jsou vyrobeny z lehkých materiálů. Ostatně například bez takového hliníku či karbonových vláken by se dnešní svět motosportu už ani neobešel.

Osvobodit motor od zátěže

Často se zapomíná, že automobilový motor nemá práci jen s tím, jak uvést vůz do pohybu. Pohání mnoho dalších částí, které s jízdou samotnou ne zcela souvisejí a kterých je v moderních vozech čím dál více. Vzpomeňme jen na takový alternátor, který dobíjí akumulátor vozu, dnes v mnoha případech i více akumulátorů. Taktéž klimatizace přidává motoru práci a ubírá mu na výkonu, všeobecně se uvádí, že je to až 5 procent. A co teprve stále rozsáhlejší a náročnější elektronické vybavení dnešních aut, všechny ty audio-video systémy, navigace, elektrické posilovače, elektrické ovládání různých součástí interiéru i karosérie vozu, různé vytápěcí a odmrazovací nebo naopak chladicí systémy. To vše pohání svou činností motor, což mu samozřejmě ubírá významně na výkonu. Pokud tedy chceme zvýšit výkon motoru, nebo přesněji řečeno nesnižovat jej, pak je dobré všechny tyto náležitosti vypnout, nebo do vozu zabudovat náhradní zdroj napájení.

Vstřikování vody

Ne moc běžný způsob zvyšování výkonu motoru spočívá ve vstřikování vody přímo do sání, tedy do směsi paliva a vzduchu. Zní to trochu paradoxně, ale vše je docela jednoduché. Vstříknutá voda vlivem vysoké teploty velmi rychle změní své skupenství v plynné, tím zvýší hustotu vzduchu v palivové směsi a ochladí jej. Spalovací proces je pak výraznější a prudší, což má za následek i intenzivnější přeměnu tepelné energie v mechanickou a dále pohybovou. Motor pak vyprodukuje nějaké ty kilowatty navíc. Má to však i své nevýhody. Tento způsob zvyšování výkonu je pro motor přímo škodlivý, pokud teplota nasávaného vzduchu nedosahuje přinejmenším teploty 42 °C a jeho tlak klesne pod hodnotu 0,06 bar. Vstřikování vody do sání se uplatnilo především u sportovních vozů kategorie WRC, ve své době jej používala automobilka Saab, například v modelu 99.

Mezistupňové chlazení

Intercooler aneb mezichladič plnicího vzduchu je dalším nástrojem, jak zvýšit výkon motorů, v tomto případě motorů přeplňovaných (opatřených turbodmychadlem nebo turbokompresorem). Mezichladič ochlazuje stlačený vzduch vystupující z dmychadla, což umožňuje dostat do válců větší množství vzduchu a tedy i větší objem palivové směsi. Tak se docílí lepší plnicí účinnost motoru, který pak produkuje vyšší výkon. Speciální variantou je mezistupňový chladič s vodní sprchou. Voda se v tomto případě nevstřikuje přímo do sání, ale krátce zvnějšku na mezichladič, čímž se zlepšuje chlazení vzduchu vycházejícího z dmychadla. Chlazení plnicího vzduchu se řeší i mezichladičem opatřeným stálým vodním chlazením. Takové vzduchové mezichladiče jsou vybaveny vodním okruhem s vodní pumpou a samostatným chladičem vody. Jsou účinnější než mezichladiče s vodní sprchou, ale na druhou stranu konstrukčně náročnější. Existují i mezichladiče s chladicím okruhem používajícím stlačené plynné chladicí médium místo vody.

Nitro, oxid dusný aneb rajský plyn

Pojem nitro je velmi populární hlavně mezi příznivci tuningu a počítačových automobilových her. Je odvozen od dusíku, resp. od oxidu dusného, populárně přezdívaného také jako rajský plyn. Uplatnění vedle medicíny našel v posledních letech i v automobilismu jako jeden z prostředků zvýšení výkonu motorů. Úpravci do vozů instalují tlakové nádoby naplněné oxidem dusným, který pak přes systém vedení ústí prostřednictvím vstřikovače do sání motoru. Princip spočívá v tom, že oxid dusný má silnou schopnost absorbovat teplo. Při pohlcování tepelné energie se zároveň rozkládá na kyslík a dusík, přičemž jej obsahuje více než atmosférický vzduch. Při vstříknutí rajského plynu do sacího systému motoru tak dojde k tomu, že se palivová směs výrazně ochladí a zároveň silně nasytí kyslíkem. Do válců se tak dostane její větší množství než při běžném spalovacím procesu, navíc je silně okysličena, což má za následek zintenzivnění spalovacího cyklu, a tím i zvýšení výkonu.
Ovšem použití rajského plynu má i svá negativa. Jednak jeho použití je limitováno množstvím obsaženým v zásobní tlakové láhvi. Především však dochází k velkému zvýšení stlačení palivové směsi, což může vést k velmi bouřlivému procesu spalování, jež může vyústit až k poškození některých částí motoru. Prudký nárůst výkonu a jeho přenos na transmise pak může způsobit poškození i na nich, především na spojce.

Turbodmychadlo a kompresor

Dnes asi nejčastějším řešením používaným ke zvýšení výkonu motorů je použitý turbodmychadel a turbokompresorů. První turbodmychadlo sestrojil již v roce 1925 švýcarský inženýr Alfred Buchi. Jeho princip je jednoduchý a ke své činnosti využívá výfukových plynů, tedy odpadní produkt, který z automobilu vychází za všech okolností. Výfukové plyny při průchodu potrubím roztáčejí turbodmychadlo, které pak nasává atmosférický vzduch do sání motoru. Čím je proud spalin rychlejší (tedy čím více je stlačen plynový pedál), tím se turbodmychadlo točí rychleji a nasává rychleji více stlačeného vzduchu, který obohacuje palivovou směs. Tímto procesem pak motor dokáže produkovat více výkonu.
Na rozdíl od turbodmychadla turbokompresor nepohánějí výfukové plyny, ale je napojen přímo nebo prostřednictvím hnacích řemenů na klikovou nebo vačkovou hřídel. To má svou výhodu i nevýhodu. Turbokompresory netrpí tzv. turbo dírou, protože nejsou závislé na tlaku výfukových plynů, na druhou stranu zvyšují mechanické zatížení motoru, který je pohání.

Další díly:
Motory, motory, motory a zase jen motory: o ně jde v první řadě (1. díl)
Motory, motory a zase jen motory: dvoutakty, čtyřtakty, řadové, vidlicové, boxery, wankely… (2. díl)
Motory a zase jen motory: vstřikování kontra karburátor (3. díl)
Motory a zase jen motory: jak je uchladit? (4. díl)
Motory a zase jen motory: historie ve znamení benzínu a nafty (6. díl)
Motory a zase jen motory: kde se vzaly elektromobily, hybridy a palivové články? (7. díl)
   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
v této diskuzi zatím není žádný příspěvek
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
pronájmy
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (9. díl)

16.listopadu 2017
Výměna žárovek byla dříve základním úkonem, který zvládal každý řidič. U moderních automobilů už nemusí být demontáž a montáž žárovky vůbec snadná, nezřídka pak tuto operaci provádí pouze odborný servis. Přesto se pokusíme o stručný návod, jak si nefunkční žárovku ve vozidle vyměnit svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (521) | komentářů (0) otevřít článek...

Roman Šmucler: Půjčování aut má nevyužitý potencionál

16.listopadu 2017
Moderátor a hlavně vynikající stomatolog Roman Šmucler (48) přišel na to, že se mu vyplatí auta nevlastnit, nýbrž si je půjčovat.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (951) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kdy a jak měnit zapalovací svíčky? (8. díl)

9.listopadu 2017
Dnes se budeme věnovat základním pravidlům při výměně zapalovacích svíček svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 097) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak a proč měnit vzduchový filtr (8. díl)

2.listopadu 2017
Vzduchový filtr zabraňuje vnikání nečistot z okolního prostředí do prostoru motoru. Proto se vyplatí jej pravidelně kontrolovat a při výměně se neřídit jen dle pokynů výrobce vozu, ale rozhodovat se podle aktuálního stavu filtru.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 004) | komentářů (1) otevřít článek...

Jan Bendig: Váhám nad Mini Cooperem a BMW X1

2.listopadu 2017
Zpěvák Jan Bendig pocítil potřebu řidičského průkazu až ve svých třiadvaceti letech. Právě navštěvuje autoškolu a už se těší, až bude mít svoje první auto.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 410) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak na výměnu stěračů? (7. díl)

26.října 2017
Heslo "vidět a být viděn" se sice používá hlavně ve spojitosti se světlomety, sami ale uznáte, že při jízdě v hustém dešti jsou kvalitní stěrače základem. Dnes si poradíme, kdy a jak je na autě vyměnit svépomocí.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (686) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)

19.října 2017
Většina vozidel má přední část světlometů z polykarbonátu. Ten ale díky působení času, teplotám, UV záření, nečistotám a mechanickému poškození postupně žloutne a tlumí tak intenzitu osvětlení.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 320) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kontrola motorového oleje (5. díl)

12.října 2017
Kontrola motorového oleje by měla být pravidelným servisním úkonem. Ostatně stejně jako jeho včasná výměna. Podíváme se jak na to.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 454) | komentářů (2) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: lak karoserie (4. díl)

5.října 2017
Pokud se budeme o čistotu karoserie svého auta starat náležitým způsobem, po letech se to projeví na vzhledu laku. Můžeme pak dosáhnout i lepší prodejní ceny na trhu ojetin.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 192) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: měníme pojistky (3. díl)

28.září 2017
Přepálená tavná pojistka stojí za častým problémem nefunkčních elektronických součástí vozu. Poradíme, jak pojistky správně kontrolovat a v případě potřeby i měnit.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 027) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: ráfky a pneumatiky (2. díl)

21.září 2017
Ráfky neboli disky neboli elektrony – jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. A také mají různé rozměry, tedy ne každý disk se hodí na každé auto a na každou pneumatiku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 264) | komentářů (3) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: huštění pneumatik (1. díl)

14.září 2017
Správný tlak v pneumatikách není pouze vizitkou dobrého řidiče, ale má svůj ekonomický a hlavně bezpečnostní význam.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 587) | komentářů (1) otevřít článek...

David Huf: Vyjezdil jsem se jako pošťák

10.sprna 2017
Mentální kouč a fitness trenér David Huf (45) je zkušený řidič, pro kterého je bezpečnost za volantem na prvním místě. Právě proto ještě ani jednou nevyužil svého řidičského průkazu na motorku.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 144) | komentářů (0) otevřít článek...

Andrea Kalivodová: Na cestách poslouchám kvalitní hudbu

27.července 2017
Operní zpěvačka Andrea Kalivodová (40) má dva malé syny, a proto jezdí velmi opatrně.
hodnocení: 4.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 492) | komentářů (0) otevřít článek...

Gabriela Lašková: S řízením teď podruhé začínám

20.července 2017
Moderátorka Gabriela Lašková (27) je opatrná řidička, která toho ještě moc nenařídila. Do budoucna ale plánuje být za volantem jedničkou.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 046) | komentářů (0) otevřít článek...

Milan Peroutka: když zaplatím pokutu, tak se poučím

15.června 2017
Zpěvák a herec Milan Peroutka (27) jezdí stále svým prvním autem, které dostal od rodičů. Přestože se mu kolegové smějí, má své auto rád.
hodnocení: 3.3 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 397) | komentářů (2) otevřít článek...

Andrea Bezděková: řídím už od patnácti

8.června 2017
Česká Miss 2016 Andrea Bezděková (22) je učiněný drak za volantem. Má ráda rychlou jízdu a hudbu naplno.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 247) | komentářů (0) otevřít článek...

Robert Hamara: Nejdražší průšvih u motoru N47 je za 160 tis. Kč.

25.května 2017
Pod označením N47 se ukrývá dvoulitrový diesel od BMW, který dlouhodobě trápí řada drahých závad. O těch jsme si povídali se zkušeným mechanikem Robertem Hamarou, který se opravám jednotek N47 věnuje řadu let.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (5 084) | komentářů (3) otevřít článek...

Jan Komínek: Jsem předvídavý řidič

11.května 2017
Herec Jan Komínek (23) se učil řídit v práci při natáčení a od té doby má svého milovaného Forda, na kterého nedá dopustit. Přesto nyní uvažuje o koupi nového auta.
hodnocení: 4.5 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 150) | komentářů (0) otevřít článek...

První pomoc pro Vaše auto - e-book pro Vás

10.května 2017
I auto občas potřebuje první pomoc. A je lepší umět první pomoc poskytnout, než spoléhat na poslední záchranu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (4 262) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars.com si váží svých fanoušků

3.května 2017
Bez toho, aniž byste nám fandili, by to nešlo. Těší nás, že čtete náš magazín, diskutujete, píšete recenze, stahujete naše e-booky.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (779) | komentářů (2) otevřít článek...

Jiří Hrabovský: V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří

20.dubna 2017
Společnost Safe Diesel chce za aféru Dieselgate vysoudit pro Čechy stejné odškodnění, jako přiznal koncern Volkswagen spotřebitelům v USA.
hodnocení: 4.0 b. (8x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 536) | komentářů (27) otevřít článek...

Monika Leová: Přišla jsem o tři body na svoje narozeniny

13.dubna 2017
Moderátorka Monika Leová (25) umí řídit jak auto, tak motorku, na kterou ovšem po vážné nehodě trochu zanevřela. Pomalu ale už na bolest zapomíná a ráda by si pořídila novou.
hodnocení: 4.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 926) | komentářů (0) otevřít článek...

Leona Gyöngyösi: Poutám se za všech okolností

6.dubna 2017
Česká Beyoncé a gospelová zpěvačka Leona Gyöngyösi (31) si prožila ošklivou bouračku, po které přehodnotila své životní priority.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 764) | komentářů (0) otevřít článek...

Jitka Boho: před policií se rozklepu

30.března 2017
Zpěvačka a modelka Jitka Boho (25) si udělala řidičský průkaz už v osmnácti, aby mohla vozit svoje rodiče. Nakonec k tomu ale vůbec nedošlo, protože se po vítězství v Miss odstěhovala do Prahy.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 506) | komentářů (12) otevřít článek...

Neil Eamonn Smith: elektrická Čezeta 506 je teprve začátek

24.března 2017
Nová generace modelu 506 se k prvním zákazníkům dostane během pár měsíců. Kdo si ji bude kupovat a proč jsou baterie k pronájmu? I na to jsme se zeptali současného CEO značky Čezeta.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 611) | komentářů (1) otevřít článek...

František Hruška: Jawa cílí i na ženy

16.března 2017
Pro sezónu 2017 představila nedávno Jawa dva nové modely motocyklů – JAWU 350 OHC a JAWU 660 Vintage. Zeptali jsme se na několik podrobností k oběma novinkám.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 968) | komentářů (0) otevřít článek...

Ilona Svobodová: moje auto je chytřejší než já

10.března 2017
Herečce Iloně Svobodové (56) i přes její letité zkušenosti auto neustále říká, co má dělat.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (829) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Pazderková: Řídím od šestnácti let

2.března 2017
Herečka Iva Pazderková (36) má za volantem letité zkušenosti. A umí i driftovat!
hodnocení: 4.7 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 000) | komentářů (21) otevřít článek...

František Janeš: Bureko 6x6 je naše priorita

23.února 2017
Český fanda vozů Hummer se rozhodl začít vyrábět auta, která jsou svými vlastnostmi výjimečná v celosvětovém měřítku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 717) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (6. díl)

16.února 2017
Lze na LPG přestavět dieselový motor? Prodlouží se při provozu na LPG životnost motoru? Tyto a další dotazy zodpovíme v dalším díle našeho seriálu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 925) | komentářů (10) otevřít článek...

Dominik Hasala: showroom Tesla ve Vídni je naše vlajková prodejna

9.února 2017
Vyzpovídali jsme Dominika Hasalu, který aktuálně ve Vídni prodává automobily Tesla českým a slovenským zákazníkům.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 448) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Frühlingová: V noci se ráda projíždím Prahou

2.února 2017
Zpěvačka a modelka Iva Frühlingová (34) je šťastná, že má řidičský průkaz. V autě se cítí svobodně a řízení ji velmi baví.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 298) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: opakujeme stále stejné chyby (5. díl)

1.února 2017
Sníh a rampouchy padající ze střech, ale také nedbale uchycené lyže, to jsou příčiny typických zimních pojistných událostí, které postihují řidiče.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 435) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars Pražský Rallysprint očima jezdce a jeho navigátora

26.ledna 2017
Po letošním TipCars Pražském Rallysprintu jsme vyzpovídali zkušeného pilota Martina Semeráda i jeho navigátora, našeho kolegu Bogdana Kodziolku. Společně v závodě obsadili první místo ve skupině N.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (563) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (5. díl)

25.ledna 2017
V dalším díle našeho seriálu o pohonu LPG se podíváme na ekonomiku provozu automobilu spalujícího propan-butan.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 517) | komentářů (21) otevřít článek...

Ilona Csáková: Jsem výborná řidička

19.ledna 2017
Zpěvačka Ilona Csáková (46) vystřídala více aut než mužů, za volantem sedí téměř neustále.
hodnocení: 3.7 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 822) | komentářů (8) otevřít článek...

Zima a auto: jak na problémy s mrazem? (4. díl)

18.ledna 2017
Každý rok opakovaně zima překvapí spoustu řidičů. Děje se tak hlavně ráno po vysokých mrazech. Co vše se může s autem stát a jak to řešit?
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 363) | komentářů (0) otevřít článek...

Pavel Šporcl: S autem jsme skončili na střeše

12.ledna 2017
Houslista Pavel Šporcl (43) je trpělivý řidič, který je věrný značce BMW. Má rád velká auta s automatickou převodovkou.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 908) | komentářů (0) otevřít článek...

SPZ na přání slaví první rok provozu

11.ledna 2017
Od ledna 2016 až do konce minulého roku šlo o 5211 žádostí. Mít hezkou SPZ ale není jen tak. Při výběru jste vázáni několika pravidly a musíte zaplatit registrační poplatek.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 570) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (3/3)

5.ledna 2017
Ve třetím díle našeho rozhovoru se podíváme na otázky související s prodejem firemních vozidel.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 612) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: kam, kdy a za kolik na hory? (3. díl)

4.ledna 2017
Vyrazit autem na lyže není jen tak. Kromě přípravy vozidla je třeba zajistit ubytování, prověřit kvalitu zimních středisek i jejich ceny. Vybrané skiresorty jsme zmapovali za vás.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 201) | komentářů (1) otevřít článek...

Vybraná společnost. Tohle je pět nejdražších ojetin na TipCars.com

31.prosince 2016
Jedno Ferrari, tři Lamborghini a jeden Rolls Royce. To je aktuální žebříček pěti nej ojetin na našem serveru s cenovkou nad 11 milionů korun.
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 244) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (2/3)

29.prosince 2016
Ve druhém díle našeho rozhovoru o efektivní správě firemních vozidel si povíme o nutnosti sledovat data z provozu automobilů.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 340) | komentářů (1) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (4. díl)

22.prosince 2016
Ve čtvrtém díle našeho seriálu o LPG se podíváme na bezpečnost plynového pohonu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 419) | komentářů (4) otevřít článek...

Zima a auto: jak řešit krizové situace? (2. díl)

21.prosince 2016
Na zimní dovolené si můžete odpočinout, a nebo se taky pěkně zapotit. Třeba když vám vykradou auto, přejede ho rolba, nebo na něj sjede sníh ze střechy. Jak tyhle situace řešit?
hodnocení: 1.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 982) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (1/3)

15.prosince 2016
Přemysl Žižka je odborníkem na firemní vozy. Již řadu let pomáhá společnostem snižovat náklady na provoz automobilů. Povídali jsme si na téma efektivní správy firemních vozidel.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 535) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (3. díl)

8.prosince 2016
Ve třetím díle našeho seriálu o LPG se podíváme na technická řešení plynových pohonů.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 696) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: kolik nás to letos bude stát? (1. díl)

7.prosince 2016
Zjišťovali jsme, na kolik řidiče letos vyjdou základní servisní úkony a některé doplňky, které se v zimě rozhodně budou hodit.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 336) | komentářů (2) otevřít článek...

Agáta Prachařová: Bourám, když se za jízdy líčím

1.prosince 2016
Modelka a moderátorka Agáta Prachařová (31) zbožňuje řízení auta, pravidelně jezdí devítihodinové cesty do Boloni a zpátky.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 300) | komentářů (8) otevřít článek...
 
/ 14 (691)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Motory a zas ...