Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Nový Mercedes-Benz třídy G je jiný, ale pořád stejný

Naše téma
Dominik Valášek | 26.03.2024
dalších 59 fotek
Mercedes-Benz třídy G | foto: Se svolením Mercedes-Benz
Spousta aut se za svou existenci změní k nepoznání, některé dokonce úplně změní třídu, do které patří. Pak jsou tu ale stálice, u kterých se lze spolehnout na to, že zůstanou pořád stejné. Jednou z takových stálic je i Mercedes-Benz třídy G – nezdolný off-road, který navenek vypadá pořád tak, jako když před pětačtyřiceti lety poprvé vyjel do světa.
V ČLÁNKU NAJDETE
Mercedes-Benz třídy G hýčká své pasažéry
Prohlídka vozu v oficiálním, anglicky mluveném videu
Podvozek s adaptivními tlumiči už ve standardu
Později i jako plnohodnotný elektromobil
AMG G 63 jako vrcholná motorizace
Konkrétně na karoserii, namontované na žebřinovém rámu, je minimum změn a mnoho prvků, které přetrvávají už od roku 1979. Jsou to třeba vystouplé kliky dveří, které navíc vydávají charakteristický zvuk, hranaté tvary, rezerva na pátých dveřích nebo přední blinkry, vystupující vzhůru z předních blatníků. Byť pod kryty již dávno blikají LED diody, které se nachází i v hlavních světlech.

G totiž jako staré auto pouze vypadá, pod vnější slupkou se jedná o zcela moderní a úplně nový stroj. A jen pro zajímavost – kódové označení nového vozu je W465.

Mercedes-Benz třídy G hýčká své pasažéry
Moderní a taky patřičně luxusní je zároveň i interiér, hýčkající svoje pasažéry materiály i technologiemi, tak jako to dělá každý správnýMercedes. Nechybí dva displeje, spojené do jednoho celku v palubní desce, kožené čalounění všech ploch, prémiový audiosystém a další prvky. K mání je také rozsáhlá sada jízdních asistentů.

Prohlídka vozu v oficiálním, anglicky mluveném videu:
Třída G ale vždy nabízela vedle komfortu i nezdolnost v terénu a u nové generace tomu není jinak. Jak už padlo výše, stále se jedná o konstrukci se žebřinovým rámem, který nese agregáty a karoserii – to je základní předpoklad skutečného terénního vozu.

Podvozek s adaptivními tlumiči už ve standardu
Přední kola jsou nezávisle zavěšená, zadní potom spojená tuhou nápravou. Už ve standardu je na voze namontován podvozek s adaptivními tlumiči, které kromě toho, že zlepšují schopnosti a chování na silnici, pomáhají i redukovat náklony vozu při přejezdu terénních nerovností.

Ještě dál je potom příplatkový podvozek AMG Active Ride Control na vrcholné verzi. Ten má tlumiče vzájemně propojené a zkrutné stabilizátory tak nahrazuje přepouštěním hydraulického tlaku a aktivním vyrovnáváním náklonu.

Auto je dále vybaveno elektronicky ovládaným lamelovým mezinápravovým diferenciálem, který je uzamykatelný, stejně jako diferenciály náprav. Nechybí ani zařaditelná terénní redukce, která výrazně zkrátí převodové poměry – z 1,00 na 2,93.

Mercedes-Benz třídy G, zdroj: Se svolením Mercedes-Benz


Později i jako plnohodnotný elektromobil
Motorizace jsou při uvedení modelu tři, později přibude ještě plně elektrická verze, což bude poprvé, kdy se z třídy G stane plnohodnotný elektromobil. Detaily elektrického pohonu ovšem Mercedes zatím nezmínil. Všechny spalovací motorizace jsou už v základu mild-hybridy, využívající pomocný startér-generátor a 48V palubní síť.

Základem je naftový šestiválec G 450d, poskytující výkon 367 koní, dalších 20 koní potom umí přidat startér-generátor. Točivý moment jediného dieselu v nabídce činí 750 Nm, plus dalších 200 od startér-generátoru.

Ačkoliv číslovka 500 dříve značila benzínový osmiválec, nové G 500 je nyní řadový šestiválcový třílitr, přeplňovaný dvěma turbodmychadly a elektrickým kompresorem. Jeho výkon činí 449 koní, točivý moment 560 Nm a startér generátor umí opět krátkodobě přidat 20 koní a 200 Nm.

AMG G 63 jako vrcholná motorizace
Vrcholnou motorizací je potom AMG G 63, které zároveň zůstává jediným osmiválcem. Čtyřlitr se dvěma turbodmychadly má opět i startér generátor, který pomáhá hlavně se spotřebou, podstatné jsou ovšem parametry 585 koní a 850 Nm.

Díky obřímu výkonu zrychluje nejrychlejší zástupce třídy G z nuly na sto za 4,4 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 220 km/h. Pokud je navíc vůz dovybaven sadou AMG Performance, probíhá zrychlení na stovku jen za 4,3 sekundy a maximálka se zvýší na 240.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Diskuze
ladislav.sch, 27.03.2024 12:32
Je to nádherný vůz s mnoha vymoženostmi. líbí se mi
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů