Malým autům se v Česku daří

V loňském roce se u nás prodalo téměř 133 000 nových osobních aut, z toho více než polovina patřila do kategorie malých vozů. Na nejprodávanější model, Škodu Fabia, se letos chystá hned několik konkurentů.
07.02.2005, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
V loňském roce se u nás prodalo téměř 133 000 nových osobních aut, z toho více než polovina patřila do kategorie malých vozů. Na nejprodávanější model, Škodu Fabia, se letos chystá hned několik konkurentů.

Tim Tozer, šéf evropské divize Mitsubishi Motors, hýří optimismem. Na tiskové konferenci v Římě právě novinářům představuje třídveřovou verzi modelu Colt, od kterého si automobilka hodně slibuje. "Je to auto navržené v Evropě a pro Evropu," říká.

Hlavní město Itálie se pro premiéru malého vozu výborně hodí. V přeplněných ulicích se proplétají tisíce skútrů a nejčastěji viděné auto je dvoumístný smart. Právě s tímto výrobcem minivozů se japonská značka při vývoji nového coltu spojila. S netradičně pojatým Smartem Forfour má nový colt společné nejen motory, ale i podvozek. "Je to první vůz Mitsubishi v segmentu B," připomíná Tim Tozer. Kategorie, kam patří i Škoda Fabia, je v Evropě druhou nejsilnější. A malý colt má Mitsubishi přilákat 85 procent nových zákazníků.Největší zájem předpokládá automobilka u motoristů ve Velké Británii, Německu a také v Rusku. Relativně chudý ruský trh představuje pro automobilku třetí nejvýznamnější odbytiště v Evropě.

Pro ty, co dbají na svůj stylSvé příznivce bude colt hledat i mezi českými motoristy. O lepší prodejní výsledky značky se má postarat nově založená importérská firma M Motors CZ. Její manažer Andrej Barčák je však v odhadech opatrný. "Letos bychom rádi prodali 600 kusů, z toho asi 85 procent bude podíl pětidveřové verze," uvádí. Ta se prodává za 319 900 korun. Nejpopulárnější výbavou má být ta základní, s ABS a čtyřmi airbagy. Cena třídveřové verze bude 299 900 korun, na trh přijde koncem března.
Typickým zákazníkem coltu má být svobodná žena ve věku od 18 do 35 let, která podle automobilky "dbá na styl". Colt si budou kupovat i ženy s mladou rodinou. Největší konkurenty vidí importér v Hondě Jazz nebo Mazdě 2. "Oba modely mají podobnou výbavu jako colt," vysvětluje Andrej Barčák. "V Česku samozřejmě nemůžeme pominout Škodu Fabii, která má pětasedmdesátiprocentní podíl ve své kategorii."Na tuzemský trh se ale na jaře chystá další novinka, která se snaží vyplnit mezeru mezi mini - a malými vozy. Nová generace Suzuki Swift má se svým předchůdcem společný jen název. Pětidveřová karosérie moderního střihu s délkou 3,7 metrů se chystá přilákat zákazníky, pro které je vůz typu Fiat Panda moc malý a Škoda Fabia příliš velká. Také Suzuki doufá, že její novinka výrazně rozšíří okruh evropských zákazníků.Nápad postavit japonské auto výhradně pro evropský trh však není nový. Na cestě za úspěchem tak stojí coltu a swiftu další soupeř, který si stejnou taktiku vyzkoušel už před šesti lety. Toyota Yaris má pověst spolehlivého a nenáročného vozu. Jen loni si jej v Česku pořídilo 2098 motoristů. Po Škodě Fabii, Peugeotu 206, vozu Hyundai Getz a Fordu Fiesta se tak stárnoucí yaris stal pátým nejprodávanějším autem ve své kategorii. A to se na sklonku letošního roku objeví jeho nová generace, která zájem o malou toyotu znovu oživí.

Zatímco Mitsubishi Colt se snaží své zákazníky nalákat na dvě vzhledově odlišné verze karosérie, bohatou bezpečnostní výbavu a posuvnou zadní lavici, Peugeot 1007, který se objeví na trhu letos na podzim, se rovnou chystá zbourat automobilové konvence. Proti svým konkurentům vyráží s koncepcí 3,7 metru dlouhého mikrovanu, který upoutá nejen svou 161 centimetrů vysokou karosérií, ale hlavně dvojicí bočních posuvných dveří na elektrický pohon. Šéf automobilky Jean-Martin Folz si myslí, že model 1007 bude znamenat "skutečný průlom v pojetí městských aut ". Pro konkurenční Renault však éra malých vozů s posuvnými dveřmi ještě nepřišla. "Takové řešení je dost drahé, což může být u malých aut problém," myslí si šéf Renaultu Louis Schweitzer.

Revoluční peugeot skutečně vybočuje z obvyklých cenových mantinelů, v jakých se běžná malá auta pohybují. "Počítáme se základní cenou v rozmezí 400 000 až 440 000 korun," říká Lucie Kučerová z českého zastoupení automobilky. Důvod, proč se oproti evropským trhům příchod modelu 1007 do Česka zpozdí o půl roku, vidí v uvedení menšího "kolínského" typu 107. Malé auto, které bude na trhu konkurovat suverénně nejprodávanějšímu Fiatu Panda, se má na tuzemském trhu stát hvězdou značky. Nebude mít posuvné dveře, zato ale má být zhruba o polovinu levnější než 1007.

Budoucnost patří malým
I když jsou malá auta v Česku zdaleka nejoblíbenější, o minivozy už takový zájem mezi tuzemskými motoristy není. Podle statistiky Svazu dovozců automobilů si loni našlo nového majitele pouze 3738 vozů nejmenší kategorie, necelá tři procenta z celkových prodejů. Letos však jejich podíl patrně výrazně vzroste. Kromě Peugeotu 107 se do prodejen chystají i jeho sourozenci Citroën C1 a Toyota Aygo, za cenu, která by se neměla lišit od nejchudší verze Škody Fabia. Ta je však o třídu větší a mladoboleslavská automobilka se tak prý "kolínské" konkurence nebojí. "Nejmenší vozy si lidé kupují až jako druhé nebo třetí auto," míní tiskový mluvčí Škody Evžen Krauskopf. A tak bohatí Češi nejsou.

Evropský trh s minivozy však roste tempem, srovnatelným jen se zájmem o velkoprostorová auta typu MPV. Dobrým příkladem může být automobilka Smart, které ještě koncem minulého století prorokoval automobilový svět rychlý konec. Značku se navzdory přání americké části koncernu Daimler Chrysler podařilo zachránit a Smart dnes patří k nejdynamičtějším automobilkám s ročním přírůstkem výroby přes 10 procent.

Miniaturním vozům nahrávají i snahy některých evropských měst zakázat vjezd velkým vozům. V Paříži vyhlásili za nežádoucí kategorii SUV, do centra italské Florencie nesmějí od 1. ledna letošního roku vjíždět auta těžší než 1800 kilogramů a s průměrem kol nad 70 centimetrů. Obdobně se na velká auta "chystá" i Řím, jehož zástupci chtějí do budoucna zvýhodnit i hybridní auta. Stejně, jako to už dnes dělají v Londýně.

Právě malá hybridní auta s přídavným elektromotorem by se už v blízké budoucnosti mohla stát oblíbenou kategorií. Hmotnost baterií přitom nemusí být problémem ani pro nejmenší z nich. Koncern Daimler Chrysler zkouší hybridní pohon i na dvouapůlmetrovém Smartu Fortwo.

Prodeje nových osobních aut podle kategorií *

kategorie počet podíl na trhu v %
Minivozy 3 738 2,81
Malá auta 68 122 51,23
Nižší střední třída 19 773 14,87
Střední třída 26 422 19,87
Vyšší střední třída 4303 3,24
Luxusní třída 321 0,24
MPV 6822 5,13
Sportovní vozy 908 0,68
Terénní auta 2564 1,93
* v Česku za rok 2004 Zdroj dat: SDA


Malý Citroën C1 je jedním ze tří modelů, které bude vyrábět továrna v Kolíně. Spolu se sourozenci Peugeotem 107 a Toyotou Aygo má přispět k větší oblibě minivozů v Česku.
Posuvné dveře mají Peugeotu 1007 zajistit exkluzivní postavení mezi malými vozy. Cena kolem 400 000 korun však odpovídá spíše vyšším kategoriím.
Třídveřový Mitsubishi Colt doplní nabídku pětidveřové verze koncem března. V prodeji bude se základním tříválcem 1,1 (75 k), čtyřválci 1,3 a 1,5 (95 a 109 koní) a také tříválcovým turbodieselem 1,5 (95 koní). Vrcholem nabídky bude verze 1,5 s turbem o výkonu 150 koní.
Zcela nové Suzuki Swift se na český trh dostane na jaře. Nejprve se objeví verze s pěti dveřmi, třídveřový swift přijde později.

autor:
článek na zítřek

S jakým dieselem koupit ojetý Ford C-Max?

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.