zpět
378

Malá autíčka se Evropě přestávají líbit

Druhé auto do rodiny, takovým sloganem automobilky lákají Evropany ke koupi minivozů. Zájem zákazníků přesto klesá až natolik, že některé značky, jako třeba Smart, pomalu mizí z trhu
07.03.2005, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Druhé auto do rodiny, takovým sloganem automobilky lákají Evropany ke koupi minivozů. Zájem zákazníků přesto klesá až natolik, že některé značky, jako třeba Smart, pomalu mizí z trhu.

Světové producenty inspiroval Fiat, který v roce 1997 prodal v Evropě více než 1,2 miliónu svých miniaut. Do výroby malých autíček se vrhly Renault, Opel, Daewoo i Daimler Chrysler s originálním modelem Smart. Chuť investovat do tohoto segmentu vzrostla poté, co Fiat zaskočily před dvěma lety finanční problémy a jeho výroba klesla.
S počtem automobilek rostla konkurence. Jednotlivé značky proto musely víc a víc investovat do bezpečnosti, výbavy a úprav svých miniaut tak, aby vozy vyhovovaly přesněji vymezovaným skupinám zákazníků. Tedy ne jen ženám, ale ženám na mateřské bydlícím ve městě, ne jen sportovcům, ale třeba surfařům, kteří potřebují jiná auta než horolezci.

"Jedna verze modelu již nestačí. Lidé chtějí sedan, SUV, offroad, a to i u miniaut," řekl loni v Ženevě prezident autosalónu Claude F. Sage. Změny ale stojí peníze, navíc výroba miniauta není o mnoho levnější než výroba většího vozu. I malé auto dnes musí mít kvalitní motor, elektronickou výbavu, stejné jsou i výrobní operace. Že je miniauto o pár kilo železa lehčí, to se v ceně prakticky neprojeví.

Miniauta dostávala extravagantnější vzhled - viz Smart jako kabriolet nebo jako čtyřmístné městské vozítko. Zároveň rostou jejich ceny, třeba kabriolet Jawa Roadstar přijde na 385 tisíc korun. Za takové ceny už chtějí zákazníci plně funkční běžný automobil, ne jen "autíčko na hraní".

"Pro manželky jsou miniauta diskriminací, chtějí stejně pohodlný vůz, jako má hlava rodiny," shrnuje analytik PricewaterhouseCoopers Michael Gartside.

Na seriózní vzhled minivozů sází TPCA v Kolíně. Modely Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroen C1, které se v pondělí ve světové premiéře představí na autosalónu v Ženevě, se snaží vypadat jako "velká auta ". Nejsou. Jejich odbyt bude záviset na ceně. A úspěch zaručí jen o hodně nižší cena než předpokládaných 230 tisíc korun.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Vybíráme nejlepší diesel pro ojeté Audi A6

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.