zpět
9613

Kupujeme ojetinu: Co zkontrolovat na podvozku (8. díl)

V dalším díle našeho seriálu se pojďme podívat, jak postupovat při prohlídce vozu na zvedáku.
12.04.2018, naše téma

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
Pokud se podíváme na podvozek moderních vozů, zjistíme, že mnoho z nich má podvozek zakrytován plasty. Ideální stav je požádat mechanika, aby vám demontoval minimálně plastový kryt pod motorem. Díky tomu totiž uvidíte případné úniky oleje či jiných kapalin i jiné nedostatky.

Důležitá je vizuální kontrola součástí podvozku, na které se tak snadno nedostanete. Pokud tedy máme auto zvednuté na zvedáku, jsou vyvýšena všechna kola. A to je optimální situace pro kontrolu zavěšení kol nebo zhodnocení stavu pružin tlumičů. Prověřte, zda nejsou ovlhlé – hlavně pod prachovkou, což bývá nejčastější případ úniku maziva u tlumičů. Když už jste pod autem, můžete se podívat na brzdy. Lze si pootočit kolem a diskem tak, abyste viděli na destičky. Je také dobré zahýbat si kolem na jedné i na druhé straně. Tím prověříte vůle v mechanismu řízení. Pokud při tomto pohybu cokoli zaťuká, znamená to, že je zde vůle, a je potřeba ji dohledat a odstranit. Většinou se takové uvolnění děje v táhlech řízení. S touto závadou je ale třeba zajet do odborného servisu. Při kontrole kol můžete prověřit i vůli ve spodním čepu.

Další částí podvozku, kterou na zvedáku můžeme zkontrolovat, jsou přední šavle. Kdyby došlo k nehodě a následné opravě, lze to poznat. Viděli byste stopy opravy, například jiný lak nebo stopy po rovnání, atd. Pojďme na kontrolu výfuku. U něj je dobré si zkontrolovat tzv. pružný mezikus. Podívejte se i na vanu kufru ze spodní strany. Pokud by byla opravována, určitě by to bylo poznat. To samé se týká zadní výztuhy nárazníku i zadního čela. Dále můžeme zkontrolovat prahy. Při kontrole ze spodní části ale případné opravy prahů pozná jen zkušený odborník. Pro zájemce o ojetinu je důležitá celková pohledová kontrola podvozku, která může odhalit deformace, poškození od kamenů ze špatných cest nebo nadměrné znečištění, případně další poškození částí podvozku. Zkrátka je dobré vizuálně zkontrolovat vše, co vidíte a co zkontrolovat lze. Kromě této vizuální kontroly karosérie a dalších částí také můžete hodně vidět na nápravách. Na přední nápravě je vhodné prověřit zejména ramena a jejich uložení včetně pryžových částí, které mohou být často protrženy. Doporučuji zkontrolovat stav manžet poloos. Pokud jsou natržené, může přes ně unikat mazivo a kloub by se mohl poškozovat.

To samé platí i pro spodní kulový čep, kde také často bývá natržená prachovka, případně u něj můžete při troše praxe objevit počínající vůli. Při kontrole zadní nápravy záleží na jejím typu. Například u jednoduché zadní vlečné nápravy lze pohledově zkontrolovat stav pružin, například zda nejsou orezlé, naprasklé, nebo zcela prasklé. Pokud má vůz zadní bubnové brzdy, zkontrolujte přívody brzdových trubiček. U nich by neměla být žádná netěsnost, nebo ovlhnutí od brzdové kapaliny. Prověřte spoje těchto trubiček, jestli nejsou nadměrně orezlé, nebo zda neuvidíte nějakou netěsnost. Ze spodní strany také hezky uvidíte na zadní tlumiče, u kterých by také neměla být viditelná žádná větší netěsnost. Ano, mírné ovlhnutí na zadních tlumičích při nájezdech přes 100 tis. km. bývá častější, ale vždy je nutné aktuální stav konzultovat s mechanikem a domluvit se na dalším postupu. Ideální stav je, pokud jsou tlumiče suché. V případě že vůz disponuje víceprvkovou nápravou, můžete prověřit stav samostatných ramínek s gumovými uloženími, která bývají také vidět. Prohlídku podvozku je důležité nepodcenit, jinými slovy – nekupujte ojetý vůz bez prohlídky podvozku.
další díly
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.