Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Jiří Hrabovský: V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří

Naše téma
František Mašek | 20.04.2017
Společnost Safe Diesel chce za aféru Dieselgate vysoudit pro Čechy stejné odškodnění, jako přiznal koncern Volkswagen spotřebitelům v USA.
Automobilka Volkswagen spotřebitelům v USA přiznala minimální odškodnění ve výši 5100 dolarů na vozidlo. Podle jakých kritérií se částka vypočítala, a myslíte si, že se vám podaří docílit podobné částky i pro české spotřebitele?

Částka je závislá na hodnotě vozidla dotčeného aférou Dieselgate. V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří, proto je zcela legitimní požadovat, aby poškození čeští spotřebitelé obdrželi kompenzaci přinejmenším odpovídající minimální výši poskytnuté v USA. Jsme přesvědčeni, že Evropané, tedy i Češi, nejsou spotřebiteli druhé kategorie, i když se k nim zatím Volkswagen takto staví. Mimochodem, nejvyšší odškodné v USA dosáhlo téměř deseti tisíc dolarů.

Jaká je výše provize od klientů pro vaši společnost, pokud k výplatě odškodnění dojde?

Držíme se zásady „žádná výhra, žádná odměna“. Za předpokladu, že spotřebitel bude řádně dodržovat uzavřené smluvní podmínky, převezme SAFE DIESEL s.r.o. veškeré náklady (zejména soudní poplatky a další náklady soudního řízení, náklady na právní zastoupení, mediální kampaně, provoz www stránek a další) plně na sebe.
V případě, že se podaří získat odškodnění, připadne společnosti SAFE DIESEL s.r.o. na úhradu těchto nákladů 25 % vysouzené (nebo v mimosoudní dohodě získané) částky (a případně také pravomocně přiznaná náhrada nákladů soudního řízení). Je to procento zcela obvyklé v podobných modelech zastoupení poškozených vůči škůdcům.

Kolik klientů aktuálně zastupujete?

Ode dne podání první žaloby (13. 3. 2017) prudce vzrostl zájem spotřebitelů dotčených emisním podvodem. Přes naši webovou stránku naskakují denně desítky až stovky nových registrací, blížíme se ke třem tisícovkám.

Můžete odhadnout, jak dlouho může celý proces od podání žaloby po případné vyplacení vyrovnání trvat?

Délka celého řízení se v současné době odhadnout nedá. Mimo jiné to bude záležet na vývoji postoje samotného koncernu VW.

Jak dlouho jste se na žalobu připravovali a co jí předcházelo?

Na přípravě žaloby jsme pracovali více než rok. Jejímu podání předcházely důkladné právní analýzy, rešerše, odborná stanoviska a konzultace. Safe Diesel mapuje celosvětovou situaci kolem emisního skandálu skupiny Volkswagen od zahájení své činnosti koncem roku 2015 dodnes. Intenzívně jedná s příslušnými autoritami v České republice, v dalších členských státech EU i na úrovni Evropské komise.

Máte informace, že se o získání odškodnění snaží i jiné společnosti z jiných evropských států?

Zaregistrovali jsme obdobnou iniciativu Myright, která sdružuje poškozené majitele vozidel v Evropě a spolupracuje s americkou právní kanceláří Hausfeld. Tato iniciativa podala žalobu proti koncernu Volkswagen u německého soudu v Braunschweigu.
Další iniciativa „VW emissions Action Group“ je vedena britskými právními kancelářemi Harcus Sinclair UK Limited a Slater and Gordon. Tato iniciativa podala žalobu proti členům koncernu Volkswagen u londýnského soudu (High Court).
Nizozemská iniciativa „STICHTING VOLKSWAGEN CAR CLAIM“ rovněž sdružuje majitele vozidel dotčených aférou Dieselgate s cílem dosažení kompenzace. Po celé Evropě pak jsou v souvislosti s kauzou Dieselgate vedeny individuální spory jednotlivých spotřebitelů.

Na veřejnosti se objevují zprávy, že po svolávací akci některým majitelům těchto vozidel došlo ke změnám v projevu motoru, případně i k poruchám EGR ventilu a k častější regenerací filtrů pevných částic. Máte o tom nějaké přesnější informace od vašich klientů?

Ano, mnoho našich klientů po aktualizaci softwaru zaznamenalo u svých aut vyšší spotřebu pohonných hmot a stěžovalo si i na vyšší hlučnost a změnu jízdních vlastností vozidla. Navzdory ubezpečení koncernu Volkswagen, že „se nic neděje“, evidentně dochází ke skutečně negativním změnám vlastností vozidel, u nichž byla aktualizace softwaru provedena.
Na závěry o častější výměně filtrů pevných částí je zřejmě ještě brzy, nicméně z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že se opravou zvyšuje nápor na komponenty motorů, a tím se může zkracovat jejich životnost. Není to jenom náš názor. Například bavorská policie hodlá následky podvodu v tomto směru důkladně zhodnotit, a proto nepřistoupila k aktualizaci softwaru u svých vozidel dokonce navzdory tomu, že svolávací akce je v Německu povinná. Negativní dopad aktualizace softwaru potvrzují i uznávání experti, např. americký profesor David E. Foster z University of Wisconsin-Madison.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 8x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
, 24.04.2017 10:47
bez ohledu na emise, je faktem že koncern v posledních letech dodává naprosto nespolehlivé motorizace v podstatě ve fázi prototypu, pryč jsou doby spolehlivých aut cca z přelomu tisíciletí. není proto důvod je podporovat koupí jejich vozu
Pavlik, 24.04.2017 17:50


Tak mi mé výroky argumentací vyvrať. Chápu, že ve světě motorů se o právní stránce problému moc nedočteš. Tím co říká v TV automechanik (byť opravdu dobrý) mě opravdu neohromíš - tezi "co se řekne v TV, to je pravda" věří jen opravdoví hlupáci. Prezentuješ soukromý názor pana Jardy a já mu jej neberu, ale o hloubce jeho znalostí homologačních procesů a jejich právní stránky nevíme zhola nic. Tedy nemohu nijak posoudit, zda je jeho názor pravdivý nebo alespoň reálný.
Fanda, 24.04.2017 20:58


Pavlíku,na co si to tu hraješ?Pan Janda na rozdíl od nás co se tíče aut ,jejich řídících jednotek a věcí s tím souvisejících skutečně hodně ví a umí.My dvá se tu ,tak leda můžeme dohadovat a to je tak všechno.
Pavlik, 25.04.2017 15:55


Fando, umíš číst složitější text nebo jen věty ze světa motorů? Nikde netvrdím, že pan Jarda (byť ho osobně neznám) není dobrý automechanik a tedy že neví jak funguje auto a jeho řídící elektronika. O "speciálním" nastavení ŘJ u VW ale neví zcela jistě nic a o důvodech pro jeho použití už vůbec nic. Proč by také měl, zabývá se opravami aut (cílový stav = hurá jede to = zákazník zaplatí) ne homologací a tedy jej moc nezajímá, co jde z výfuku. Byl by blázen, kdyby si pořizoval (jako podnikatel) drahý speciální analyzátor emisí na úrovni vědeckého pracoviště. A obyčejným měřením emisí prováděným před STK (a tedy automechanikům běžně dostupným) auto bez problémů projde i bez DPF, na takovou prkotinu se cinknutá sekvence softu vůbec nespouští....
Pepe, 28.04.2017 11:04


Pleteš se. Nejdůležitější (v EU) je správnej štempl na správným papíře. V USA to vidí jinak - v rámci "ochrany" svých pracovních míst našli hůl na evropskej "šrot", a nechali ty krámy pěkně odstavit. Místa na to mají dost
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů