zpět
7545

Jak správně měnit motorový olej?

Ač se to možná na první pohled nezdá, jedním z nejúčinnějších preventivních opatření je pravidelná, včasná a kvalitní výměna motorových olejů.
13.02.2015, naše téma

hodnocení článku: 3.7 z 5 (74%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -

Automobilky přicházejí s automobily, na které jsou kladeny stále vyšší nároky na efektivitu a nízkou spotřebu, což se samozřejmě projevuje i na konstrukčním řešení motorů. Ty vyžadují lepší a lepší systém mazání, a tedy i výkonnější motorové oleje. Právě ty mají na starost nejen správný chod motoru, ale také ovlivňují délku jeho životnosti po mechanické stránce. Oleje zabraňují mechanickému opotřebování a napomáhají chlazení namáhaných částí.

Proto výrobci olejů nemohou zůstávat pozadu a nabízejí produkty s lepšími parametry a kvůli nákladům prodlužují i jejich trvanlivost. Běžně se dnes u moderních vozů setkáváme s intervalem výměny oleje i v 30 tisících km. Jenže praxe ukazuje, že ani nejnovější oleje nemohou vydržet věčně a že jejich trvanlivost závisí na způsobu použití vozidel. Stále tak platí: čím častější výměna olejové náplně u zatěžovaného motoru, tím menší riziko případných problémů. Dalo by se bez nadsázky říci, že je to nejlevnější forma pojištění proti technickým závadám. Vedle značky a kvality má být měřítkem při výběru olejů samozřejmě i jejich výkonové specifikace. Také je důležité brát v potaz fakt, že uváděné kilometrové intervaly výměny oleje, které výrobci vozidel udávají, jsou maximální možné, nikoliv doporučené.

Raději měnit častěji než pozdě

Není jednoduché stanovit optimální kilometrový interval pro určitý automobil, protože na životnost oleje v benzínovém či dieselovém motoru má vliv řada faktorů. Obecně lze říci, že maximální únosnou hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc km. Za ní už například u naftových motorů dochází k vyčerpání účinnosti aditiv a motor se zanáší sazemi kvůli vypalování filtru pevných částic. U zážehových motorů pak může docházet k ředění oleje benzínem a navíc tyto agregáty podstupují vyšší tepelné zatížení. Proto je žádoucí olej v motorech měnit nikoliv podle předepsaných intervalů, ale podle jeho stavu, jak to potvrzuje i vedoucí odboru dopravy České pošty Jan Kubásek: „Při provozování našich vozidel dodržujeme výrobcem dané servisní intervaly a používáme předepsaný olej. U některých starších vozidel však interval výměny oleje vlivem specifických podmínek našeho provozu zkracujeme.“

Kolem kvality motorových olejů panuje několik mýtů a předsudků. Zde je dobré zdůraznit, že o kvalitě motorového oleje vypovídá jeho výkonová specifikace, viskozita, značka výrobce oleje i například země původu. Určující jsou i konstrukce motoru a jeho charakteristiky. Automobilky už dokonce do některých svých modelů instalují elektronické systémy kontrolující stav opotřebení olejové náplně, které pak signalizují, kdy je vhodné motorový olej vyměnit. Používají k tomu kombinaci dat z různých senzorů, například otáček motoru, provozní teploty atd., na základě průběžného vyhodnocování pak palubní počítač doporučí čas výměny oleje. Jenže ani tyto nejnovější monitorovací technologie nejsou vhodné pro každého.

Obecně platí, že na délku intervalu výměny oleje mají vliv především způsob použití automobilu, řidičské návyky, typ převodového systému a druh paliva. U dieselových motorů životnost oleje klesá pomaleji a pozvolněji než u benzínových. V nich díky vyšším provozním teplotám a spotřebě dochází k markantnější chemické degradaci olejové náplně. Je také obecně známo, že opotřebení oleje je pomalejší u vozidel jezdících převážně dlouhé trasy bez častých zastavení než u těch, které se pohybují hlavně ve městech. Krátké trasy s častými změnami provozních teplot motoru se na opotřebení olejové náplně podepisují rychleji. Je tedy nasnadě, že u takovéhoto způsobu použití vozidel by měl být interval výměny oleje kratší, nejlépe o 20 až 30 procent.

Znečištění oleje může přijít nečekaně rychle

Proč je ale zásadní dávat pozor na kvalitu výměny oleje? Hlavním důvodem je, že při každém vypouštění může v systému zůstat až 10 procent opotřebovaného oleje. Pokud je provozem degradován nadměrně, je pravděpodobné, že v motoru vytvořil usazeniny, které pak snadno kontaminují novou olejovou náplň. Tak se už po krátkém čase sníží její kvalita a tím pádem i zkrátí doba použitelnosti. U extrémně opotřebovaného oleje může třída viskozity klesnout i o dva stupně, při nižších teplotách i o více. Systém mazání motoru následně nepracuje správně, což může vést až k jeho selhání a závažným poškozením. Bez průběžné analýzy však není možné hrozící problémy podchytit.

V olejové náplni se při provozu shromažďují pevné částice vznikající vlivem mechanického opotřebení motoru, také nespálené palivo, částice vytvořené při jeho spalování, látky a přísady, jež se uvolňují při tepelném a mechanickém namáhání z oleje samého atd. Kvalitu oleje tak v průběhu času neovlivňují jen chemické změny, znečištění je mnohem zásadnější. Odborníci někdy doporučují, že nejlepší prevencí je vypláchnutí systému motorovým olejem a alespoň dočasně výrazně zkrátit interval jeho výměny. Lze s jistotou říci, že každá další výměna olejové náplně má větší a větší vliv na technický stav motoru. Bezpečná rezerva doby životnosti oleje je asi 25 procent, s tím by se tedy při plánovaných výměnách mělo počítat.

S výměnou olejové náplně úzce souvisí i výměna olejových a vzduchových filtrů. Nevhodné či nekvalitní olejové filtry můžou například způsobovat nižší průtočnost oleje a snižovat výkon motoru a zvyšovat spotřebu. Časté jsou také průsaky kolem těsnění filtrů a ventilů, což je způsobeno zpravidla opět nekvalitní prací servisních techniků nebo nekvalitním materiálem. I zde se vyplácí provádět kontrolu a vyžadovat použití originálního doporučeného příslušenství. Problémy totiž může způsobovat i jen nedodržení momentů daných pro utažení šroubů a ventilů. Vzduchové filtry jsou neméně důležité. Právě přes vzduchové sání se můžou do mazacího systému nejsnadněji dostat nečistoty.

Výměna oleje i její kvalitní provedení nejsou ve své podstatě nijak náročnou záležitostí, pokud se dbá na několik zásad. Předně používat oleje s předepsanými parametry. Dále je žádoucí kontrolovat množství i stav olejové náplně motoru za kratší dobu a častěji, než jaké jsou výrobcem vozidel předepsané servisní intervaly. Při výměně vyžadovat kvalitně provedenou práci a provádět její kontrolu, popřípadě si nechat provést laboratorní rozbor nové olejové náplně. Pokud není zbytí a nejsme si jisti úrovní služeb, je určitě dobré vyžádat si možnost být při výměně přítomen. V každém případě by technik měl do servisní knížky zaznamenat značku, druh a specifikace použitého oleje. Ovšem na druhou stranu odborníci nedoporučují požadovat aplikaci olejů z vlastních zásob. V takovém případě totiž za kvalitu výměny nenese odpovědnost servis, stejně tak od něj nelze vyžadovat zajištění garančních podmínek výměny.


Specifikace a normy motorových olejů
ACEA (značení olejů evropské výkonové klasifikace)
A1 až A5 – zážehové motory
B1 až B5 – vznětové motory osobních a dodávkových automobilů
E1 až E5 – vznětové motory těžkých nákladních automobilů
API (jakostní norma – American Petroleum Institute)
SA až SM – zážehové motory, druhé písmeno označuje jakost předepsaného oleje
CA až CI-4 – vznětové motory, druhé písmeno či kombinace písmena a číslovky označuje jakost předepsaného oleje


Řiďte se pokyny výrobce
Při výměně oleje je nutné řídit se pokyny výrobce vozidla a používat jen oleje předepsaných specifikací ACEA či API (určují výkonnostní třídu). Stejně tak je nutné dodržovat klasifikace SAE určující viskozitu olejů. Výrobci většinou předepisují rozmezí dovolující použití několika různých tříd SAE.


Stupnice viskozity SAE
Stupnice SAE rozlišuje 12 viskozitních tříd, šest zimních a šest letních. Současným trendem je používání celoročních olejů (multigrade), tyto oleje se označují kombinovaným označením (např. 5W-40). Kombinace číslovky a písmene W (winter) vyjadřuje třídu viskozity při zimních teplotách. Číslo za písmenem W se vztahuje ke kinematické viskozitě při teplotě 100 °C a rozlišují se třídy 20, 30, 40, 50 a 60. Například olej viskozity SAE 5W-50 má dobré viskozitní vlastnosti v mrazivém počasí a je vhodný i pro vyšší tepelné zatížení motoru, třeba v tropických vedrech.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
bitner, 14.02.2015 10:38
Zde je dobré zdůraznit, že o kvalitě motorového oleje vypovídá jeho výkonová specifikace, viskozita, značka výrobce oleje i například země původu.

Blbost. Vykonova specifikace urcuje vhodnost oleje pro ten ktery motor, nechapu, jak to ma souviset s kvalitou oleje. To plati tuplem o viskozite, kde se navic pridava i to, jak je motor pouzivan.
Znacka? Myslite, ze podle toho, jak se nam libi nebo nelibi obal, je mozne urcit, jak je olej kvalitni?
Zeme puvodu je uz naprosty vysmech. Na zemi puvodu prijdete jak? Zemi puvodu ceho? Zakladniho oleje, aditiv, nebo bydliste soudruha, ktery stoji u plnicky a macka tlacitko?
brin, 14.02.2015 10:58
Hádám, že redakce měla na mysli nepančované oleje. Tam se samozřejmě můžete řídit podle uvedených kritérií, i když ne všech, je ale pravdou, že plnění specifikací stanovených výrobcem motoru je určitou zárukou kvality...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Karavanem do Rakouska. Praktické rady a zkušenosti

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.