Jak správně měnit motorový olej?
 
 
 
 
 
 

Jak správně měnit motorový olej?

již zítra na TipCars.com

Hyundai i30, Megane, nebo Auris? Co koupit za 200 tisíc korun?
nejčtenější články
1. S jakým motorem koupit Nissan Qashqai první generace?
2. Koupit Peugeot 205 GTI jako investici?
3. KIA Sorento nebo Renault Koleos za 300 tisíc Kč?
 
Ač se to možná na první pohled nezdá, jedním z nejúčinnějších preventivních opatření je pravidelná, včasná a kvalitní výměna motorových olejů.
NAŠE TÉMA, 13.02.15 | 12:00
hodnocení článku 3.7 b / 3x
vaše hodnocení: 5 b.
 

Automobilky přicházejí s automobily, na které jsou kladeny stále vyšší nároky na efektivitu a nízkou spotřebu, což se samozřejmě projevuje i na konstrukčním řešení motorů. Ty vyžadují lepší a lepší systém mazání, a tedy i výkonnější motorové oleje. Právě ty mají na starost nejen správný chod motoru, ale také ovlivňují délku jeho životnosti po mechanické stránce. Oleje zabraňují mechanickému opotřebování a napomáhají chlazení namáhaných částí.

Proto výrobci olejů nemohou zůstávat pozadu a nabízejí produkty s lepšími parametry a kvůli nákladům prodlužují i jejich trvanlivost. Běžně se dnes u moderních vozů setkáváme s intervalem výměny oleje i v 30 tisících km. Jenže praxe ukazuje, že ani nejnovější oleje nemohou vydržet věčně a že jejich trvanlivost závisí na způsobu použití vozidel. Stále tak platí: čím častější výměna olejové náplně u zatěžovaného motoru, tím menší riziko případných problémů. Dalo by se bez nadsázky říci, že je to nejlevnější forma pojištění proti technickým závadám. Vedle značky a kvality má být měřítkem při výběru olejů samozřejmě i jejich výkonové specifikace. Také je důležité brát v potaz fakt, že uváděné kilometrové intervaly výměny oleje, které výrobci vozidel udávají, jsou maximální možné, nikoliv doporučené.

Raději měnit častěji než pozdě

Autoservis Není jednoduché stanovit optimální kilometrový interval pro určitý automobil, protože na životnost oleje v benzínovém či dieselovém motoru má vliv řada faktorů. Obecně lze říci, že maximální únosnou hranicí pro výměnu oleje by mělo být ujetí 15 až 20 tisíc km. Za ní už například u naftových motorů dochází k vyčerpání účinnosti aditiv a motor se zanáší sazemi kvůli vypalování filtru pevných částic. U zážehových motorů pak může docházet k ředění oleje benzínem a navíc tyto agregáty podstupují vyšší tepelné zatížení. Proto je žádoucí olej v motorech měnit nikoliv podle předepsaných intervalů, ale podle jeho stavu, jak to potvrzuje i vedoucí odboru dopravy České pošty Jan Kubásek: „Při provozování našich vozidel dodržujeme výrobcem dané servisní intervaly a používáme předepsaný olej. U některých starších vozidel však interval výměny oleje vlivem specifických podmínek našeho provozu zkracujeme.“

Kolem kvality motorových olejů panuje několik mýtů a předsudků. Zde je dobré zdůraznit, že o kvalitě motorového oleje vypovídá jeho výkonová specifikace, viskozita, značka výrobce oleje i například země původu. Určující jsou i konstrukce motoru a jeho charakteristiky. Automobilky už dokonce do některých svých modelů instalují elektronické systémy kontrolující stav opotřebení olejové náplně, které pak signalizují, kdy je vhodné motorový olej vyměnit. Používají k tomu kombinaci dat z různých senzorů, například otáček motoru, provozní teploty atd., na základě průběžného vyhodnocování pak palubní počítač doporučí čas výměny oleje. Jenže ani tyto nejnovější monitorovací technologie nejsou vhodné pro každého.

Obecně platí, že na délku intervalu výměny oleje mají vliv především způsob použití automobilu, řidičské návyky, typ převodového systému a druh paliva. U dieselových motorů životnost oleje klesá pomaleji a pozvolněji než u benzínových. V nich díky vyšším provozním teplotám a spotřebě dochází k markantnější chemické degradaci olejové náplně. Je také obecně známo, že opotřebení oleje je pomalejší u vozidel jezdících převážně dlouhé trasy bez častých zastavení než u těch, které se pohybují hlavně ve městech. Krátké trasy s častými změnami provozních teplot motoru se na opotřebení olejové náplně podepisují rychleji. Je tedy nasnadě, že u takovéhoto způsobu použití vozidel by měl být interval výměny oleje kratší, nejlépe o 20 až 30 procent.

Znečištění oleje může přijít nečekaně rychle

Proč je ale zásadní dávat pozor na kvalitu výměny oleje? Hlavním důvodem je, že při každém vypouštění může v systému zůstat až 10 procent opotřebovaného oleje. Pokud je provozem degradován nadměrně, je pravděpodobné, že v motoru vytvořil usazeniny, které pak snadno kontaminují novou olejovou náplň. Tak se už po krátkém čase sníží její kvalita a tím pádem i zkrátí doba použitelnosti. U extrémně opotřebovaného oleje může třída viskozity klesnout i o dva stupně, při nižších teplotách i o více. Systém mazání motoru následně nepracuje správně, což může vést až k jeho selhání a závažným poškozením. Bez průběžné analýzy však není možné hrozící problémy podchytit.

V olejové náplni se při provozu shromažďují pevné částice vznikající vlivem mechanického opotřebení motoru, také nespálené palivo, částice vytvořené při jeho spalování, látky a přísady, jež se uvolňují při tepelném a mechanickém namáhání z oleje samého atd. Kvalitu oleje tak v průběhu času neovlivňují jen chemické změny, znečištění je mnohem zásadnější. Odborníci někdy doporučují, že nejlepší prevencí je vypláchnutí systému motorovým olejem a alespoň dočasně výrazně zkrátit interval jeho výměny. Lze s jistotou říci, že každá další výměna olejové náplně má větší a větší vliv na technický stav motoru. Bezpečná rezerva doby životnosti oleje je asi 25 procent, s tím by se tedy při plánovaných výměnách mělo počítat.

S výměnou olejové náplně úzce souvisí i výměna olejových a vzduchových filtrů. Nevhodné či nekvalitní olejové filtry můžou například způsobovat nižší průtočnost oleje a snižovat výkon motoru a zvyšovat spotřebu. Časté jsou také průsaky kolem těsnění filtrů a ventilů, což je způsobeno zpravidla opět nekvalitní prací servisních techniků nebo nekvalitním materiálem. I zde se vyplácí provádět kontrolu a vyžadovat použití originálního doporučeného příslušenství. Problémy totiž může způsobovat i jen nedodržení momentů daných pro utažení šroubů a ventilů. Vzduchové filtry jsou neméně důležité. Právě přes vzduchové sání se můžou do mazacího systému nejsnadněji dostat nečistoty.

Výměna oleje i její kvalitní provedení nejsou ve své podstatě nijak náročnou záležitostí, pokud se dbá na několik zásad. Předně používat oleje s předepsanými parametry. Dále je žádoucí kontrolovat množství i stav olejové náplně motoru za kratší dobu a častěji, než jaké jsou výrobcem vozidel předepsané servisní intervaly. Při výměně vyžadovat kvalitně provedenou práci a provádět její kontrolu, popřípadě si nechat provést laboratorní rozbor nové olejové náplně. Pokud není zbytí a nejsme si jisti úrovní služeb, je určitě dobré vyžádat si možnost být při výměně přítomen. V každém případě by technik měl do servisní knížky zaznamenat značku, druh a specifikace použitého oleje. Ovšem na druhou stranu odborníci nedoporučují požadovat aplikaci olejů z vlastních zásob. V takovém případě totiž za kvalitu výměny nenese odpovědnost servis, stejně tak od něj nelze vyžadovat zajištění garančních podmínek výměny.


Specifikace a normy motorových olejů
ACEA (značení olejů evropské výkonové klasifikace)
A1 až A5 – zážehové motory
B1 až B5 – vznětové motory osobních a dodávkových automobilů
E1 až E5 – vznětové motory těžkých nákladních automobilů
API (jakostní norma – American Petroleum Institute)
SA až SM – zážehové motory, druhé písmeno označuje jakost předepsaného oleje
CA až CI-4 – vznětové motory, druhé písmeno či kombinace písmena a číslovky označuje jakost předepsaného oleje


Řiďte se pokyny výrobce
Při výměně oleje je nutné řídit se pokyny výrobce vozidla a používat jen oleje předepsaných specifikací ACEA či API (určují výkonnostní třídu). Stejně tak je nutné dodržovat klasifikace SAE určující viskozitu olejů. Výrobci většinou předepisují rozmezí dovolující použití několika různých tříd SAE.


Stupnice viskozity SAE
Stupnice SAE rozlišuje 12 viskozitních tříd, šest zimních a šest letních. Současným trendem je používání celoročních olejů (multigrade), tyto oleje se označují kombinovaným označením (např. 5W-40). Kombinace číslovky a písmene W (winter) vyjadřuje třídu viskozity při zimních teplotách. Číslo za písmenem W se vztahuje ke kinematické viskozitě při teplotě 100 °C a rozlišují se třídy 20, 30, 40, 50 a 60. Například olej viskozity SAE 5W-50 má dobré viskozitní vlastnosti v mrazivém počasí a je vhodný i pro vyšší tepelné zatížení motoru, třeba v tropických vedrech.

   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
bitner - 14.02.2015 10:38 
Zde je dobré zdůraznit, že o kvalitě motorového oleje vypovídá jeho výkonová specifikace, viskozita, značka výrobce oleje i například země původu.

Blbost. Vykonova specifikace urcuje vhodnost oleje pro ten ktery motor, nechapu, jak to ma souviset s kvalitou oleje. To plati tuplem o viskozite, kde se navic pridava i to, jak je motor pouzivan.
Znacka? Myslite, ze podle toho, jak se nam libi nebo nelibi obal, je mozne urcit, jak je olej kvalitni?
Zeme puvodu je uz naprosty vysmech. Na zemi puvodu prijdete jak? Zemi puvodu ceho? Zakladniho oleje, aditiv, nebo bydliste soudruha, ktery stoji u plnicky a macka tlacitko?
brin - 14.02.2015 10:58 
Hádám, že redakce měla na mysli nepančované oleje. Tam se samozřejmě můžete řídit podle uvedených kritérií, i když ne všech, je ale pravdou, že plnění specifikací stanovených výrobcem motoru je určitou zárukou kvality...
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
pronájmy
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (9. díl)

16.listopadu 2017
Výměna žárovek byla dříve základním úkonem, který zvládal každý řidič. U moderních automobilů už nemusí být demontáž a montáž žárovky vůbec snadná, nezřídka pak tuto operaci provádí pouze odborný servis. Přesto se pokusíme o stručný návod, jak si nefunkční žárovku ve vozidle vyměnit svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (521) | komentářů (0) otevřít článek...

Roman Šmucler: Půjčování aut má nevyužitý potencionál

16.listopadu 2017
Moderátor a hlavně vynikající stomatolog Roman Šmucler (48) přišel na to, že se mu vyplatí auta nevlastnit, nýbrž si je půjčovat.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (951) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kdy a jak měnit zapalovací svíčky? (8. díl)

9.listopadu 2017
Dnes se budeme věnovat základním pravidlům při výměně zapalovacích svíček svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 097) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak a proč měnit vzduchový filtr (8. díl)

2.listopadu 2017
Vzduchový filtr zabraňuje vnikání nečistot z okolního prostředí do prostoru motoru. Proto se vyplatí jej pravidelně kontrolovat a při výměně se neřídit jen dle pokynů výrobce vozu, ale rozhodovat se podle aktuálního stavu filtru.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 004) | komentářů (1) otevřít článek...

Jan Bendig: Váhám nad Mini Cooperem a BMW X1

2.listopadu 2017
Zpěvák Jan Bendig pocítil potřebu řidičského průkazu až ve svých třiadvaceti letech. Právě navštěvuje autoškolu a už se těší, až bude mít svoje první auto.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 410) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak na výměnu stěračů? (7. díl)

26.října 2017
Heslo "vidět a být viděn" se sice používá hlavně ve spojitosti se světlomety, sami ale uznáte, že při jízdě v hustém dešti jsou kvalitní stěrače základem. Dnes si poradíme, kdy a jak je na autě vyměnit svépomocí.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (686) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)

19.října 2017
Většina vozidel má přední část světlometů z polykarbonátu. Ten ale díky působení času, teplotám, UV záření, nečistotám a mechanickému poškození postupně žloutne a tlumí tak intenzitu osvětlení.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 320) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kontrola motorového oleje (5. díl)

12.října 2017
Kontrola motorového oleje by měla být pravidelným servisním úkonem. Ostatně stejně jako jeho včasná výměna. Podíváme se jak na to.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 454) | komentářů (2) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: lak karoserie (4. díl)

5.října 2017
Pokud se budeme o čistotu karoserie svého auta starat náležitým způsobem, po letech se to projeví na vzhledu laku. Můžeme pak dosáhnout i lepší prodejní ceny na trhu ojetin.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 192) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: měníme pojistky (3. díl)

28.září 2017
Přepálená tavná pojistka stojí za častým problémem nefunkčních elektronických součástí vozu. Poradíme, jak pojistky správně kontrolovat a v případě potřeby i měnit.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 027) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: ráfky a pneumatiky (2. díl)

21.září 2017
Ráfky neboli disky neboli elektrony – jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. A také mají různé rozměry, tedy ne každý disk se hodí na každé auto a na každou pneumatiku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 264) | komentářů (3) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: huštění pneumatik (1. díl)

14.září 2017
Správný tlak v pneumatikách není pouze vizitkou dobrého řidiče, ale má svůj ekonomický a hlavně bezpečnostní význam.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 587) | komentářů (1) otevřít článek...

David Huf: Vyjezdil jsem se jako pošťák

10.sprna 2017
Mentální kouč a fitness trenér David Huf (45) je zkušený řidič, pro kterého je bezpečnost za volantem na prvním místě. Právě proto ještě ani jednou nevyužil svého řidičského průkazu na motorku.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 144) | komentářů (0) otevřít článek...

Andrea Kalivodová: Na cestách poslouchám kvalitní hudbu

27.července 2017
Operní zpěvačka Andrea Kalivodová (40) má dva malé syny, a proto jezdí velmi opatrně.
hodnocení: 4.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 492) | komentářů (0) otevřít článek...

Gabriela Lašková: S řízením teď podruhé začínám

20.července 2017
Moderátorka Gabriela Lašková (27) je opatrná řidička, která toho ještě moc nenařídila. Do budoucna ale plánuje být za volantem jedničkou.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 046) | komentářů (0) otevřít článek...

Milan Peroutka: když zaplatím pokutu, tak se poučím

15.června 2017
Zpěvák a herec Milan Peroutka (27) jezdí stále svým prvním autem, které dostal od rodičů. Přestože se mu kolegové smějí, má své auto rád.
hodnocení: 3.3 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 397) | komentářů (2) otevřít článek...

Andrea Bezděková: řídím už od patnácti

8.června 2017
Česká Miss 2016 Andrea Bezděková (22) je učiněný drak za volantem. Má ráda rychlou jízdu a hudbu naplno.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 247) | komentářů (0) otevřít článek...

Robert Hamara: Nejdražší průšvih u motoru N47 je za 160 tis. Kč.

25.května 2017
Pod označením N47 se ukrývá dvoulitrový diesel od BMW, který dlouhodobě trápí řada drahých závad. O těch jsme si povídali se zkušeným mechanikem Robertem Hamarou, který se opravám jednotek N47 věnuje řadu let.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (5 084) | komentářů (3) otevřít článek...

Jan Komínek: Jsem předvídavý řidič

11.května 2017
Herec Jan Komínek (23) se učil řídit v práci při natáčení a od té doby má svého milovaného Forda, na kterého nedá dopustit. Přesto nyní uvažuje o koupi nového auta.
hodnocení: 4.5 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 150) | komentářů (0) otevřít článek...

První pomoc pro Vaše auto - e-book pro Vás

10.května 2017
I auto občas potřebuje první pomoc. A je lepší umět první pomoc poskytnout, než spoléhat na poslední záchranu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (4 262) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars.com si váží svých fanoušků

3.května 2017
Bez toho, aniž byste nám fandili, by to nešlo. Těší nás, že čtete náš magazín, diskutujete, píšete recenze, stahujete naše e-booky.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (779) | komentářů (2) otevřít článek...

Jiří Hrabovský: V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří

20.dubna 2017
Společnost Safe Diesel chce za aféru Dieselgate vysoudit pro Čechy stejné odškodnění, jako přiznal koncern Volkswagen spotřebitelům v USA.
hodnocení: 4.0 b. (8x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 536) | komentářů (27) otevřít článek...

Monika Leová: Přišla jsem o tři body na svoje narozeniny

13.dubna 2017
Moderátorka Monika Leová (25) umí řídit jak auto, tak motorku, na kterou ovšem po vážné nehodě trochu zanevřela. Pomalu ale už na bolest zapomíná a ráda by si pořídila novou.
hodnocení: 4.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 926) | komentářů (0) otevřít článek...

Leona Gyöngyösi: Poutám se za všech okolností

6.dubna 2017
Česká Beyoncé a gospelová zpěvačka Leona Gyöngyösi (31) si prožila ošklivou bouračku, po které přehodnotila své životní priority.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 764) | komentářů (0) otevřít článek...

Jitka Boho: před policií se rozklepu

30.března 2017
Zpěvačka a modelka Jitka Boho (25) si udělala řidičský průkaz už v osmnácti, aby mohla vozit svoje rodiče. Nakonec k tomu ale vůbec nedošlo, protože se po vítězství v Miss odstěhovala do Prahy.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 506) | komentářů (12) otevřít článek...

Neil Eamonn Smith: elektrická Čezeta 506 je teprve začátek

24.března 2017
Nová generace modelu 506 se k prvním zákazníkům dostane během pár měsíců. Kdo si ji bude kupovat a proč jsou baterie k pronájmu? I na to jsme se zeptali současného CEO značky Čezeta.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 611) | komentářů (1) otevřít článek...

František Hruška: Jawa cílí i na ženy

16.března 2017
Pro sezónu 2017 představila nedávno Jawa dva nové modely motocyklů – JAWU 350 OHC a JAWU 660 Vintage. Zeptali jsme se na několik podrobností k oběma novinkám.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 968) | komentářů (0) otevřít článek...

Ilona Svobodová: moje auto je chytřejší než já

10.března 2017
Herečce Iloně Svobodové (56) i přes její letité zkušenosti auto neustále říká, co má dělat.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (829) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Pazderková: Řídím od šestnácti let

2.března 2017
Herečka Iva Pazderková (36) má za volantem letité zkušenosti. A umí i driftovat!
hodnocení: 4.7 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 000) | komentářů (21) otevřít článek...

František Janeš: Bureko 6x6 je naše priorita

23.února 2017
Český fanda vozů Hummer se rozhodl začít vyrábět auta, která jsou svými vlastnostmi výjimečná v celosvětovém měřítku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 717) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (6. díl)

16.února 2017
Lze na LPG přestavět dieselový motor? Prodlouží se při provozu na LPG životnost motoru? Tyto a další dotazy zodpovíme v dalším díle našeho seriálu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 925) | komentářů (10) otevřít článek...

Dominik Hasala: showroom Tesla ve Vídni je naše vlajková prodejna

9.února 2017
Vyzpovídali jsme Dominika Hasalu, který aktuálně ve Vídni prodává automobily Tesla českým a slovenským zákazníkům.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 448) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Frühlingová: V noci se ráda projíždím Prahou

2.února 2017
Zpěvačka a modelka Iva Frühlingová (34) je šťastná, že má řidičský průkaz. V autě se cítí svobodně a řízení ji velmi baví.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 298) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: opakujeme stále stejné chyby (5. díl)

1.února 2017
Sníh a rampouchy padající ze střech, ale také nedbale uchycené lyže, to jsou příčiny typických zimních pojistných událostí, které postihují řidiče.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 435) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars Pražský Rallysprint očima jezdce a jeho navigátora

26.ledna 2017
Po letošním TipCars Pražském Rallysprintu jsme vyzpovídali zkušeného pilota Martina Semeráda i jeho navigátora, našeho kolegu Bogdana Kodziolku. Společně v závodě obsadili první místo ve skupině N.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (563) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (5. díl)

25.ledna 2017
V dalším díle našeho seriálu o pohonu LPG se podíváme na ekonomiku provozu automobilu spalujícího propan-butan.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 517) | komentářů (21) otevřít článek...

Ilona Csáková: Jsem výborná řidička

19.ledna 2017
Zpěvačka Ilona Csáková (46) vystřídala více aut než mužů, za volantem sedí téměř neustále.
hodnocení: 3.7 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 822) | komentářů (8) otevřít článek...

Zima a auto: jak na problémy s mrazem? (4. díl)

18.ledna 2017
Každý rok opakovaně zima překvapí spoustu řidičů. Děje se tak hlavně ráno po vysokých mrazech. Co vše se může s autem stát a jak to řešit?
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 363) | komentářů (0) otevřít článek...

Pavel Šporcl: S autem jsme skončili na střeše

12.ledna 2017
Houslista Pavel Šporcl (43) je trpělivý řidič, který je věrný značce BMW. Má rád velká auta s automatickou převodovkou.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 908) | komentářů (0) otevřít článek...

SPZ na přání slaví první rok provozu

11.ledna 2017
Od ledna 2016 až do konce minulého roku šlo o 5211 žádostí. Mít hezkou SPZ ale není jen tak. Při výběru jste vázáni několika pravidly a musíte zaplatit registrační poplatek.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 570) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (3/3)

5.ledna 2017
Ve třetím díle našeho rozhovoru se podíváme na otázky související s prodejem firemních vozidel.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 612) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: kam, kdy a za kolik na hory? (3. díl)

4.ledna 2017
Vyrazit autem na lyže není jen tak. Kromě přípravy vozidla je třeba zajistit ubytování, prověřit kvalitu zimních středisek i jejich ceny. Vybrané skiresorty jsme zmapovali za vás.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 201) | komentářů (1) otevřít článek...

Vybraná společnost. Tohle je pět nejdražších ojetin na TipCars.com

31.prosince 2016
Jedno Ferrari, tři Lamborghini a jeden Rolls Royce. To je aktuální žebříček pěti nej ojetin na našem serveru s cenovkou nad 11 milionů korun.
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 244) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (2/3)

29.prosince 2016
Ve druhém díle našeho rozhovoru o efektivní správě firemních vozidel si povíme o nutnosti sledovat data z provozu automobilů.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 340) | komentářů (1) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (4. díl)

22.prosince 2016
Ve čtvrtém díle našeho seriálu o LPG se podíváme na bezpečnost plynového pohonu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 419) | komentářů (4) otevřít článek...

Zima a auto: jak řešit krizové situace? (2. díl)

21.prosince 2016
Na zimní dovolené si můžete odpočinout, a nebo se taky pěkně zapotit. Třeba když vám vykradou auto, přejede ho rolba, nebo na něj sjede sníh ze střechy. Jak tyhle situace řešit?
hodnocení: 1.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 982) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (1/3)

15.prosince 2016
Přemysl Žižka je odborníkem na firemní vozy. Již řadu let pomáhá společnostem snižovat náklady na provoz automobilů. Povídali jsme si na téma efektivní správy firemních vozidel.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 535) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (3. díl)

8.prosince 2016
Ve třetím díle našeho seriálu o LPG se podíváme na technická řešení plynových pohonů.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 696) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: kolik nás to letos bude stát? (1. díl)

7.prosince 2016
Zjišťovali jsme, na kolik řidiče letos vyjdou základní servisní úkony a některé doplňky, které se v zimě rozhodně budou hodit.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 336) | komentářů (2) otevřít článek...

Agáta Prachařová: Bourám, když se za jízdy líčím

1.prosince 2016
Modelka a moderátorka Agáta Prachařová (31) zbožňuje řízení auta, pravidelně jezdí devítihodinové cesty do Boloni a zpátky.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 300) | komentářů (8) otevřít článek...
 
/ 14 (691)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Jak správně ...