zpět
308

Jak si dovézt auto z USA?

Mohlo by se zdát, že téma dovoz automobilu ze zahraničí není pro dnešního občana žádné tabu. Vždyť dovoz ze zemí EU kvete již od počátků demokracie. Když si ale občan vymyslí, že by se mu v jeho garáži krásně vyjímal Ford Mustang nebo třeba Infiniti FX35, je situace trochu jiná. Dovézt si ho musí přes oceán. Jak z toho ven? Odpověď na mnohé otázky by měl přinést náš článek.
31.01.2005, naše téma

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 11x
vaše hodnocení: -

Mohlo by se zdát, že téma dovoz automobilu ze zahraničí není pro dnešního občana žádné tabu. Vždyť dovoz ze zemí EU kvete již od počátků demokracie. Když si ale občan vymyslí, že by se mu v jeho garáži krásně vyjímal Ford Mustang nebo třeba Infiniti FX35, je situace trochu jiná. Dovézt si ho musí přes oceán. Jak z toho ven? Odpověď na mnohé otázky by měl přinést náš článek.

Můj americký miláček

TÉMA: Jak ušetřit a dovézt si auto svých snů z USA?
I u nás je dost takových lidí, kterým navždy učaroval svět amerických limuzín, sporťáků či velkých dodávek a pick-upů. V době internetu navíc není problém získat si o svém vysněném voze všechny informace, na webových stránkách výrobců (odkazy na mnoho z nich naleznete např. na www.Denker.cz, historii amerických značek zase na www.impexta.cz ) si vůz zkusmo nakonfigurovat a doslova vymazlit, nebo v případě ojetého vozidla projít aukcí (např. na eBay) a o svůj sen se poprat. Zbývá jen dostat vůz do své garáže v Horní Dolní.

Kam se obrátit?
Možností je několik, projdeme je postupně, od jednodušších po pokročilé. Zaprvé je tu zprostředkovatel – většinou firma specializovaná na dovoz z USA a Kanady. Při jejím využití se co do obtížnosti nákup vozu z USA nijak neliší od nákupu v českém salonu jakékoliv značky. Pak je tu možnost zprostředkovatel převozu + vy sami. Touto kombinací můžete ušetřit část prostředků, ovšem za cenu toho, že se o formality nákupu a uvedení do provozu v ČR postaráte sami a ztratíte záruky, které jinak přebírá firma. Třetí možností je všechno vy sami. Jde o nejméně schůdnou cestu, pravděpodobně nejlevnější, ale pouze pro dobrodruhy.

Cesta nejmenšího odporu

Obrátit se na specializovanou firmu je to nejjednodušíí, co můžete podniknout. Mezi nejvýznamnější firmy s více než desetiletou praxí v oboru patří brněnský DENKER s.r.o. a ostravská Impexta 3000, která má pobočku i v Praze. Kromě dovozu vámi vybraného vozu nabízejí celou řadu doprovodných služeb, od zprostředkování opravy, homologace, vyřízení úředních formalit přes dovoz náhradních dílů až po pojištění a asistenční služby. Služby se liší podle smluvních podmínek té které firmy. Ceny jsou také odlišné, nikoliv však markantně.

Průběh celé transakce s takovouto firmou je následující. Podle požadavků zákazníka se vůz vybere buď na aukci vozidel, u dealerů v showroomech nebo se objedná přímo u výrobce. U dobré firmy si můžete být jisti, že vůz nepochází z aukcí pojištoven či soudů, kde jsou vozy poškozené, bourané, případně ukradené a pak nalezené. Pozor si dejte na americké vozy nabízené v našich autobazarech. Při jejich výběru vřele doporučuji obrátit se např. na výše uvedené firmy, které jsou schopné a ochotné vůz podle VIN čísla prověřit. Bývá totiž pravidlem, že vozy v bazarech po prověrce VIN kódu nemají odpovídající stav tachometru, jsou po opravě či nebyly v USA řádně odhlášeny. Opět se vyplatí obrátit se na dobrou firmu, která k vozu dodá originální TP a certifikát historie od společnosti CARFAX (www.carfax.com).

certifikát historie obsahuje veškeré zápisy do karty vozidla, které se od první registrace u vozidla prováděly: při každém přepisu nebo emisní kontrole se odečítá stav km, registruje se každá změna majitele, havárie, zatopení, vystřelení airbagů, používání vozu jako taxi, na leasing, komerčně, soukromě, přestavba, vyřazení z registru, pátrání při odcizení, druhopisy technického průkazu; tento certifikát vydává certifikační autorita CARFAX, která registruje karty více než 2.1 miliardy vozů a ručí za uvedené informace tím, že odkoupí od poškozeného jakékoliv vozidlo popřípadě vyplatí 5.000USD odškodné, pokud se zjistí, že svými informacemi mystifikovala kupujícího.

 

Potom, co si s firmou ujasníte o jaké vozidlo jde (výrobce, typ, motorizace, barva, výbava, doplňky a další) vám bude zaslána nabídka, která obsahuje kompletní konfiguraci vozu a přehlednou tabulku, kde jasně uvidíte, z jakých položek se konečná cena vozu skládá (příklad v tabulce pod článkem). Fotografie jsou samozřejmě součástí nabídky. Dojde-li k dohodě o výběru vozu, následuje sepsání Smlouvy o smlouvě budoucí, kde je vybraný vůz detailně popsán zároveň s konečnou cenou a případně i s určenou zálohou. Záloha může a nemusí být podmínkou, záleží na mnoha okolnostech.

Pak obdržíte proforma fakturu k provedení zálohy. Jakmile zálohu převedete na účet firmy, rozbíhá se akce lokalizace a koupě vozu. Dodací lhůty jsou u nových i ojetých vozů objednaných u dealerů 5 týdnů, pokud se vůz objednává přímo z výroby je to ještě o pět týdnů déle. Tato doba se liší od firmy k firmě řádově v týdnech.

O koupi budete informováni a bude vám zaslán i kompas lodi, která veze váš vůz, abyste mohli cestu sledovat on-line. Běžným způsobem dovozu je námořní doprava. Výjimečně je možné vůz dopravit i letecky, počítejte ale s tím, že vás to bude stát o mnoho víc. Vozy jsou přepravovány loděmi do přístavů v Evropě, obvykle buď Amsterodamu nebo Bremenhaven. Konečně potom s vámi bude sepsána kupní smlouva a po úhradě zbytku ceny si vůz s plnou nádrží odvezete domu.

Jaké vozy se nejvíce dovážejí?
Podle informací poskytnutých firmou Denker s.r.o. se nejvíce dovážejí vozy JEEP GRAND CHEROKEE, pak INFINITI FX35, LEXUS RX 330, v menší míře FORD NAVIGATOR a FORD EXCURSION, FORD MUSTANG pak HUMMER H2 a Chevrolet SUBURBAN. Vozy kupují hlavně firmy a samozřejmě také někteří z řad fyzických osob.

Rizika, záruky, pojištění

Nové automobily zprostředkované firmou mívají plnou tovární garanci (nejčastěji 3-5 let / 60.000- 120.000km). Veškerá vozidla, která překročí oceán automaticky ztrácejí tovární záruku, až na výjimky, jako je např. Porsche, které poskytuje celosvětovou záruku. Vyplatí se tedy nechat si dovoz zprostředkovat se vším všudy.
Ojeté automobily mají zákonnou garanci podle českého právního řádu, tzv. "Odpovědnost za vady" v délce trvání 12 měsíců.
Pojištění vozidel se řeší následně buď v leasingové smlouvě nebo jiným způsobem, který je už na zákazníkovi.

Vyřízení formalit
Solidní firma po dovozu automobilu zařídí všechny potřebné dokumenty od proclení přes homologaci až po předání čistopisu Technického průkazu novému majiteli. Vlastní přihlášení vozu si provádí zákazník sám. Přihlásit je možno vozidlo do 8 let stáří dle zákona. Každé vozidlo prochází tzv. homologací, což je proces, který umožní to, aby vůz mohl na silnici. Cena homologace je v průměru 25000 Kč a v této ceně by mělo být i vyřízení TP. Americké i jiné vozy musí splňovat podmínky zákona 56/2001. Kritická místa při procesu homologace bývají v hmotnostním vzorci, zejména pro schvalování do kategorie N1, což jsou užitková nákladní vozidla.

Opravy a náhradní díly

Náhradní díly na vozy značek, které jezdí v USA nebo Kanadě, se vozí letecky, periodicita bývá 1-2 týdny. Na nové vozy či vozy, které se ještě vyrábějí, se seženou všechny náhradní díly, problém může nastat s ojetinami. Opravy provedou ochotně většinou některé ze smluvních dílen zprostředkovatelské firmy. Jejich množství se zvětšuje a služby jsou na vysoké úrovní.

Další informace
Vozidla z Kanady mají ukazatele v evropských jednotkách; údaje tachometru a rychlosti jsou v KM (ne v mílích), údaje měřičů teploty jsou ve stupních Celsia (ne ve stupních Fahrenheita), údaje palubního počítače jsou u spotřeby v L/100km (ne v MPG) a tlaku v MPa (ne v PSI); u vozidel z U.S.A. je palubní deska v dvojím cejchování (MPH/KM-H) nebo se dají údaje přímo přepínat tlačítkem METRIC-US.

Pokud kupujete vůz na objednávku nebo si zálohujete vůz, který se dováží, po celou dobu máte možnost sledovat, co se s vozidlem právě děje (vůz koupen, vůz na kamionu, vůz na lodi apod.) U transatlantických přepravních společností je možnost on-line trackingu polohy lodi od US přístavu, přes celý oceán, po EU přístav.

Kalkulace na dovoz vozidla

Pro ilustraci uvádíme orientační kalkulaci nákladů na dovoz vozu Chrysler Crossfire. V porovnání s cenou českého prodejce, která činí 1 259 000 Kč vychází tato varianta o 60 tisíc Kč levněji. Kurz dolaru byl počítán jako 23,1:1.

Poplatek Kč Akce/úkon Celkem USD Celkem Kč 
-Cena vozu v US (MSRP)34 495796 835
11 953Pojištění lodní dopravy 1,5%35 012808 787
80 879clo 10%38 514889 666
169 036DPH 19%45 8311 058 702
10 600transport vozidla od prodejce v USA/Kanadě do přístavu USA/Kanadě46 2901 069 302
4 000naložení na kontejner, vystavení dokumentů46 4631 073 302
30 000lodní přeprava přes oceán z přístavu v USA do přístavu v EU47 7621 103 302
4 000přístavní poplatek EU47 9351 107 302
24 000transport vozidla kamionem z přístavu EU do ČR48 9741 131 302
2 300příprava celních dokumentů, fyzické proclení49 0741 133 602
10 000úprava vozidla na EU normu49 5071 143 602
25 000homologace, zkušební ústav, vystavení TP50 5891 168 602
30 000poplatek DENKER vč. garance (nové vozy: 3 roky/60 000km, ojeté: 1 rok)51 8881 198 602
 Cena vozu celkem s DPH51 8881 198 602
 Cena vozu celkem bez DPH43 6031 007 229

Pozn.: Informace poskytla firma Denker s.r.o.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
EKKAR, 07.04.2006 11:48
Jeden z mých známých si těsně po Plyšáku dovezl z tehdejší NSR z bazaru minivan, pětilitr s automatikou, prodal ho tam jeden z US-boys, co si ho dovezl z domu a nechtěl platit zpáteční dovoz do států. Auťák nádherný, cena příznivá - vyšel ho na něco málo přes 100 000 tehdejší měny Kčs. Kalvárie začala, když ho chtěl otypovat, homologovat a přihlásit "na čísla". Americká auta mají jiné brzdy, jiné pneumatiky, jiná světla, jinak zapojenou elektriku a spoustu dalších blbinek jinak, než evropská. Důvodem je především jiná rychlost, kterou se může v Evropě a v USA jezdit - tam je povoleno max 80 MPH, což je kolem 130km/h, a na to tam mají dimenzované plochy i materiál brzdových obložení a destiček i pneumatiky, ne jako my, šílení evropané, s maximálními rychlostmi daleko výše. Takže ale úpravy na evropské předpisy ho celkem vyšly na dalších téměř 100 000!!!! Ano, pokud se vůz objedná přímo k odvozu do Evropy, dostane už při montáži evropské konstrukční prvky, pak se homologace dá pořídit za zmíněných cca 25 000. Ale pokud jde o vůz už provozovaný v USA, bude to pravděpodobně mnohem mnohem dražší.
AlešTer, 02.07.2018 21:58
Já tomu pořád nerozumím. Proč se chce někomu procházet tím složitým procesem, když jsou tady lidé, kteřís tím živí a je to jejich práce. Strýc si veterána domů dotáhl a mě stačilo jen vidět to množství zařizování. Připadá mi jednodušší koupit třeba od https://www.veteran-prodej.cz/ a vůz navíc uvidím ještě před jeho koupí.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
související články
Auta nejsou saně, 14.02.2005
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.