0
zpět
591

Honda Gold Wing - 30 let na trhu!

Honda Gold Wing je tu již 30 let, během kterých stále vládne své kategorii. Dnes přijíždí tento nekorunovaný král silnic s dalšími vylepšeními a s nepřehlédnutelným emblémem „30th Anniversary Edition“ na čelní kapotě. Projděte si s námi jeho historii!
16.05.2005, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+30

Honda Gold Wing je tu již 30 let, během kterých stále vládne své kategorii. Dnes navíc přijíždí tento nekorunovaný král silnic s dalšími vylepšeními a s nepřehlédnutelným emblémem „30th Anniversary Edition“ na čelní kapotě. Jelikož považujeme tento úctyhodný motocyklový věk za výjimečný, Gold Wing za dokonalý a jeho pověst za neotřesitelnou, rozhodli jsme se darovat této ikoně k narozeninám průřez její historií a stručné představení aktuální verze.

Každá motocyklová kategorie má svého krále, i když je jeho výběr leckdy hodně složitý a občas je otázkou seřazení priorit a zčásti kompromisem. Nikde jinde však netrvá tento primát tak dlouho a nemá tak neotřesitelnou pozici jako právě u Hondy Gold Wing, která však pro tuto pozici ledacos obětovala. Co na tom, že přímých konkurentů má Gold Wing jen poskrovnu. Držet třicet let žezlo své kategorie, a vůbec dožít se v tomto světě takového věku, to už něco znamená. Tím spíše, pochází-li legenda z Japonska, kde je tradice jednostopých vozidel výrazně mladší než na starém kontinentu či v Americe.

Pro začátek bez kapot

Ale koukněme se kdy výroba tohoto korábu silnic začala, co k tomu koho vedlo, a jak se z litrového batolete se čtyřmi válci stal chrabrý šestiválcový mládenec s objemem 1832 ccm. Historie Gold Wingu se začala psát v roce 1972, kdy byl sestaven vývojový tým, jehož hlavním cílem bylo vytvořit luxusní cestovní motocykl, který by překvapil jak pohodlím, tak i silou. Šéfem tohoto týmu se stal zkušený Soichiro Irimajiri, který do projektu vnesl cenné zkušenosti ze staveb legendárních pěti a šestiválcových závodních motorů z šedesátých let. Tým vytvořil superrychlý a supertajný prototyp, který označil M1 (kde se bere podobnost s aktuálním MotoGP strojem Yamahy?), a který měl prozkoumat hranice výkonného cestovního stroje. Motocykl byl vybaven kapalinou chlazeným šestiválcem s protiběžnými písty a sekundárním převodem kloubovým hřídelem.

Ale to už se píše rok 1974 a veřejnosti je na výstavě IFMA poprvé představena Honda Gold Wing! Prototyp se poprvé po mírných úpravách dostává na oči veřejnosti, a to jenom proto, aby si ho mohli v roce 1975 zakoupit první zákazníci. Jak je možné si všimnout na obrázku, motocykl ještě nemá žádné kapoty, ale přesto již začíná diktovat směr vývoje cestovních motocyklů. První generaci Gold Wingů poháněl kapalinou chlazený čtyřválcový boxer o zdvihovém objemu 999 ccm. Motocykl zaznamenal ihned po svém uvedení na trh své první velké úspěchy. Ty se dostavily i v roce 1976 s příchodem první limitované série Hondy GL1000 Gold Wing LTD, která nabídla zákazníkům kromě mírných změn na vzhledu například chromovaný kryt chladiče, zlatá kola a ozdobné pásky i obligátní loga LTD.

Cesťák na dlouhý štreky jak má být

Rok 1980. Honda Gold Wing se dočkává své první velké inovace, kterou můžeme s klidem označit za tu nejdůležitější. Přichází model GL1100, s nímž přichází i rozměrná přední kapotáž zajišťující pohodlí na cestách. S tímto prvkem se otevírá nové pole pro ryze cestovní motocykly a zákazníci se po pěti letech úspěšné produkce Gold Wingu dočkávají toho, co od motocyklu na dlouhé cestování vskutku očekávají. Kromě praktické kapotáže se motocykl dočkal i zvýšení objemu na 1085 ccm, což se mělo pozitivně promítnout především do průběhu kroutícího momentu. Ke komfortu měl dále přispět prodloužený rozvor a vzduchové odpružení.

S druhou generací Gold Wingu se ale objevuje další důležitý prvek, kterým je obsáhlá řada cestovních doplňků, bez kterých si svůj motocykl již dnes asi jen těžko představíme. A u Gold Wingu to platí dvakrát. Zároveň se standardním modelem je od roku 1980 taktéž nabízena vymazlená verze GL1100 Gold Wing Interstate s rozšířenou kapotáží, která konečně nabídne sadu zadních bočních kufrů a top-case v barvách stroje. Prvek, bez kterého by dnes Gold Wing nebyl Gold Wingem. Za příplatek je možné si svůj stroj dovybavit luxusním stereem. V roce 1982 se Honda rozhodla nabídku rozšířit ještě o variantu Aspencade, která rozmazlovala svého majitele až do nebe. K dispozici měla digitální přístrojový panel, stereo v základní výbavě či CB vysílačku.

Desáté výročí

Přichází rok 1984. Gold Wing již disponuje tím nejluxusnějším vybavením a příslušenstvím. To je ten moment, kdy je zase zapotřebí jít nahoru s výkonem. Teď je řada na motoru. Čtyřválcový boxer zůstává, a tak je přidáno dalších 100 ccm. Celkem tedy již 1182 ccm. Kromě toho dochází i k lepšímu vyladění podvozku, a tak je již nutno počítat s komfortem srovnatelným s tehdejšími automobily. V roce 1985 slaví Gold Wing své již desáté narozeniny (10th anniversary), a tak je zde čas a prostor pro další limitovanou sérii. Hondu GL1200 Limited Edition. Luxusní model postrkuje hranice komfortu znovu do vyšších pater, když provokuje konkurenci elektronicky řízeným vstřikováním, tempomatem, automaticky nastavitelným tlumením, palubním počítačem, čtveřicí reproduktorů či speciální zlatou barvou. Pro kompletní přehled o výrobě ještě dodatek, že právě v roce 85 se výroba kompletně stěhuje do amerického Ohia poblíž Marysville, kde byly doposud tyto motocykly pouze montovány.

A pomalu se dostáváme ke konci devadesátých let. Gold Wing je stále na trůnu cestovních motocyklů, avšak konkurence mu začíná tvrdě šlapat na paty. A tak je něco třeba dělat. Honda není z těch, kdo by chtěl sledovat něčí záda a paběrkovat. Proto rozjíždí velkolepý projekt, na jehož konci má být nová generace Gold Wingu, zdokonalená ve všech aspektech. Extra komfortní motocykl s mimořádným výkonem a precizní ovladatelností. Vývojový tým na nové generaci pracuje již od roku 84 a dle informací od Hondy testoval 15 různých strojů v šedesátce testovacích oddílech. Výsledkem tisícovky protestovaných hodin a nejrozsáhlejšího projektu při vývoji jednoho motocyklu je v roce 1988 představení nového motocyklu se zcela novým šestiválcovým motorem, který zaujme elegantními tvary. Ano, takhle už známe Gold Winga všichni. Šestiválcový boxer o zdvihovém objemu 1520 ccm produkuje výkon 98 koní (72 kW) a maximální kroutící moment 150 Nm.

Dvacítka na krku

Model GL1500 Gold Wing se stává nejen velice úspěšným a oblíbeným, ale znovu utíká konkurenci mílovými kroky. Je to právě tento model, který se stává v dlouholeté tradici „tím klasikem“, avšak jak jsme si již u Hondy při vývoji tohoto motocyklu zvykli, ani nyní japonští inženýři neusínají na vavřínech a již od roku 1993 si „lámou mozky“ nad další generací. V čele vývojové skupiny stojí zkušený Masanori Aoki, jenž stál za zrodem takových mašin, jakými je CBR250RR, CBR400RR nebo CBR600F3. Pro nástup další generace se znovu kalkulovalo s několika variantami, které zahrnovaly vše od plochého čtyřválce až po dvoulitrový osmiválec. V roce 1995 oslavila Honda s modelem GL1500 tzv. 20th anniversary, čili dvacáté výročí a s mírnou nadsázkou lze říci, že už nic nepřekáželo nástupu další generace.

Ta je na trh uvedena v roce 2001. Jedná se zároveň i o současnou generaci, což je o to zajímavější, že byla představena neuvěřitelných 25 let (čtvrt století) po uvedení prvního modelu na trh. Aktuální model je vystavěn na prostorovém rámu z hliníkové slitiny, má letmo uložené zadní kolo a pohání ho plochý šestiválec o objemu 1832 ccm, který dává výkon 118 koní (78 kW) při 5 500 ot./min a produkuje maximální kroutící moment 167 Nm při 4 000 ot./min. Takže jenom pro srovnání prvního modelu z roku 1975 a aktuální verze. První model poháněl litrový čtyřválec s výkonem 82 koní, zatímco dnes vás do sedla usadí mamutí šestiválec s objemem 1,8 l a výkonem 118 koní. Zajímavý údaj nám poskytne pohled na maximálku, která u praotce Gold Winga činila 195 km/h a u aktuální výroční verze 200 km/h. Zcela naopak je to u hmotnosti, která činila u prvního modelu skromných 295 kg, zatímco dnes již váží Gold Wing 401 kg. S tím koresponduje i objem nádrže, který činí nyní 25 litrů oproti 19ti u modelu Honda Gold Wing GL1000.

Dárek k třicátinám

Pokud bychom se měli jedním očkem mrknout na nejnovější verzi Hondy Gold Wing, tedy model GL1800A 2005 s dodatkem „30th anniversary“, musíme si uvědomit, že většinu už víme z předchozího a zbytek si lze domyslet. Jedná se u luxusní a komfortní cestovní motocykl, který byl během své třicetileté historie dotažen téměř k dokonalosti. Letošní speciální série s jubilejním emblémem je až na zmíněné shodná s předchozí generací, snad teda ještě kromě nové barvy, nového chromování a upraveného LCD informačního panelu. Pokud bychom chtěli upřesnit barevná provedení, nabízí nám Honda u Gold Wingu červenou metalízu Bloodstone, modrou metalízu Nova a stříbrnou metalízu Billet.

O motoru již řeč také byla, takže ještě zmiňme jízdní výkony, které jsou více než všeříkající. O maximální rychlosti jsme již informovali, ale vskutku unikátní údaj je k vidění u položky zrychlení, když se dokáže Gold Wing se svými čtyřmi metráky rozhoupat z klidu (rozuměj z 0 km/h) na sto km/h za pouhé 4,1 s! Zmiňovat u Hondy dobrou ovladatelnost je i u tohoto jedince zbytečné, stejně tak jako pohodlí jezdce či jeho parťáka. To je patrné již při prvním letmém pohledu na polstrovaná kožená sedadla. K bezproblémovému ovládání přispěje i elektrická zpátečka, duální brzdový systém doplněný o ABS. Za zmínku jistě stojí výkonný audiosystém s CD měničem a automatickým zvyšováním hlasitosti v závislosti na rychlosti jízdy. Pokud je řeč o dalekém a pohodlném cestování, nesmíme zapomenout ani na integrované kufry s obřím objemem 147 litrů. To vše a mnohem více nabízí Honda za cenu 719 900 Kč.

 Honda GL 1800 Gold Wing 2005 
  
MOTOR  
Typčtyřdobý, kapalinou chlazený plochý šestiválec
Objem (ccm)1832
Vrtání x zdvih (mm)74x71
Ventilů na válec2
Kompresní poměr9,8:1
Max. výkon (k/kW při ot./min)118/78 při 5 500
Max. točivý moment (Nm při ot./min)167 při 4 000
Plnící systémelektronické vstřikování paliva PGM-FI
Převodovkapětistupňová
  
PODVOZEK  
Přední odpružení45 mm teleskopická vidlice olej-vzduch
Zadní odpruženítlumič olej-vzduch s vinutou pružinou
Dráha odpružení vpředu/vzadu140/105
Úhel hlavy řízení29°
Stopa (mm)109
Přední pneumatika130/70-18
Zadní pneumatika180/60-16
Brzdy vpředu (průměr/kotoučů/počet pístků)296/2K/3
Brzdy vzadu (průměr/kotoučů/počet pístků)316/1K/3
  
ROZMĚRY A HMOTNOSTI  
Délka/šířka/výška (mm)2635/945/1455
Výška sedla (mm)740
Rozvor (mm)1690
Hmotnost (kg)401
Objem nádrže (l)25
  
CENA 719 900 Kč 

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 16.05.2005 08:27
Vůbec se nedivím, že jsou na špici už tak dlouho. Tyhle "obytné" motorky jsou úžasně oblíbené hlavně kvůli pohodlí! Vzpomínám si, jak jsem jel poprvé po devadesátém s našima do Chorvatska a viděl na benzince jednu tuhle krásku. Budila respekt :) Vůbec jsem nevěděl, že něco tak velkého na dvou kolech existuje :)
anonym, 16.05.2005 09:25
Přesně a uplně mě dostalo, že tam měli už tenkrát v roce 1986 zabudovaný telefon.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2020, všechna práva vyhrazena.