Úžasné kupé Škoda 110 Super Sport stvořili v Kvasinách za pomoci Jawy

Radek Pecák - 15. 12. 2024
Auto mělo odvážná technická řešení
Auto mělo odvážná technická řešení
Premiéra v Klatovech v roce 1971
+ 13
Čelní pohled na vyklopenou světelnou rampu
Jeden z mála dochovaných barevných snímků
Klínovitý profil
V interiéru byly mnohé díly ze Škody 110 R
Pohled na odklopenou kabinu
Celé auto s vyklopenou rampou
Unikátní trojice - zleva ÚVMV 110 GT, Škoda 110 R a Škoda 110 Super Sport
Výtvarník Pištěk takto vytvořil upírské auto
velké zadní křídlo působí agresivně
Zde při pohledu zezadu
Maketa původní verze
Záběry z natáčení Upíra z Feratu
Závodníky hráli Dagmar Veškrnová a Petr Čepek
A ještě jeden snímek z natáčení
Auto mělo odvážná technická řešení
Prakticky ve stejné době - tedy na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, vznikly v Československu tři různé vozy s karosérií kupé. Sériové výroby se dočkalo pouze 110 R. Ovšem jak vůz navržený Ústavem pro výzkum motorových vozidel, tak i model Škoda 110 Super Sport mohl nabídnout výrazně lepší řidičské zážitky. Vyrábět se bohužel nezačal a do současnosti se dochoval pouze v přestavěné verzi.
Ještě dříve než v sedmdesátých letech nastoupila normalizace a i v tuzemském automobilovém průmyslu nastala bezmála na dvě desetiletí jakási doba temna, stihli nadšenci v jednotlivých podnicích a institucích našeho automobilového průmyslu představit světu některá pozoruhodná vozidla.

Jedním z nich je nepochybně Škoda 110 Super Sport, která vznikla přičiněním nadšenců inženýrů z pobočného závodu automobilky Škoda v Kvasinách. První výkresy začaly vznikat v roce 1969, tedy před 55 lety.

Na to, jak vypadalo výsledné auto, a v co se po deseti letech proměnilo, se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

V červenci roku 1971 se pak na autosalonu v západočeských Klatovech, který byl jakousi součástí soutěže Rally Vltava, odehrála výstavní premiéra. Je pravděpodobné, že tento vůz se těšil většímu zájmu než Tatra 613 , která tehdy na stejném místě byla rovněž veřejnosti představena úplně poprvé.

Dobové záběry z představení vozu na brněnském výstavišti můžet vidět zde:
Jak je patrné z titulního snímku, řešení karosérie bylo na poměry socialistických automobilek velmi odvážné. Na dvě sedadla uvnitř se dalo nastoupit po po odklopení celé přední části karosérie. Tedy včetně čelního skla, střechy a boků.

Byla to inspirace pro Lamborghini?
Pro přístup k motoru bylo rovněž zapotřebí zdvihnout velký laminátový panel, tentokrát směrem dozadu. A do třetice - světelná rampa na přídi se rovněž vyklápěla vzhůru. Bylo v ní umístěno šest kruhových světlometů. Dva plnily roli potkávacích světel, dva dálkových a zbývající dva se zapínaly v mlze. Za nimi se v přídi nacházel zavazadlový prostor s objemem 350 litrů.

Za denního světla pochopitelně mohla být rampa sklopená, což údajně znamenalo navýšení maximální rychlosti o 11 kilometrů v hodině.

Maketa původní verze, zdroj: Deník/Radek Pecák
Maketa původní verze, zdroj: Deník/Radek Pecák


Karosérie byla laminátová a zhotovili ji specialisté ve Vertexu v Hradci Králové. Svým klínovitým tvarem zhruba o tři roky předběhla slavný vůz Lamborghini Countach. S konstrukcí podvozku pak zase pomáhali vývojáři z Jawy.

Motor si konstruktéři vypůjčili z rallyového speciálu Škoda 110. Jednalo se o čtyřválcovou zážehovou jedenáctistovku vyladěnou na výkon přes 73 koňských sil. Uložen byl před zadní nápravou, fakticky tedy ve středu automobilu, což zajišťovalo prakticky ideální rozložení hmotnosti mezi nápravami a tedy velmi dobrou ovladatelnost.

Kariéra ve filmu
Podle informací z archivu Škody auto pak mechanici do tohoto vozu zabudovali i silnější motor s výkonem st pět koní. S ním byla Škoda Supersport schopna dosáhnout rychlosti 211 kilometrů v hodině.

Stejně jako v případě kupé ÚVMV 1100 GT se nikdy nevyrobil ani jediný kus pro zákazníka. I když ti by se, jak signalizovaly ohlasy po následném vystavení prototypu na strojírenském veletrhu v Brně i na řadě evropských autosalonů, určitě našli.

Výtvarník Pištěk takto vytvořil upírské auto, zdroj: Deník/Radek Pecák
Výtvarník Pištěk takto vytvořil upírské auto, zdroj: Deník/Radek Pecák


Vlastně jediné pořádné využití pak auto mělo u filmařů. Nejprve se v původní podobně v roce 1977 objevilo v komedii Zítra ráno vstanu a opařím se čajem a nakonec v roce 1981 ve filmového hororu Upír z Feratu. Nepříliš vydařený snímek pojednává o autě, které skrze plynový pedál saje krev závodních jezdců.

V filmu se ale jedná o černý automobil, navíc s pozměněným designem. Autorem úprav byl výtvarník a automobilový závodník Theodor Pištěk. Výklopná světelná rampa vpředu byla nahrazena klasickými obdélníkovými světly. Na zádi se pak objevil mohutný spojler.

Dnes je auto v této podobě k vidění v muzeu Škody Auto v Mladé Boleslavi. Zde mají také zmenšený model původní verze.
Tagy