Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Na pohřeb Ayrtona Senny přišly miliony lidí. Jeho tragická smrt změnila svět F1

Naše téma
Jaroslav Krupka | 04.05.2024
Ayrton Senna v boxu McLaren | foto: Wikimedia Commons, Instituto Ayrton Senna, CC BY 2.0
Prokletý víkend z dubna na květen roku 1994 navždy změnil formuli 1. Osudová Velká cena San Marina se zapsala černým písmem do dějin motosportu. Na trati italského závodního okruhu v Imole se staly tři vážné nehody. Dvě měly tragický konec. V sobotu 30. dubna 1994 zemřel při kvalifikaci Roland Ratzenberger, který narazil do betonové zdi. O den později všechny šokovala zpráva, že se zabil Ayrton Senna.
Trojnásobný mistr světa a světový rekordman v počtu vyhraných Velkých cen Ayrton Senna startoval na Velké ceně San Marina za stáj Williams, kam před pár měsíci přešel ze své domovské stáje McLaren. Ovšem ve vozech Williamsu se necítil dobře.

„Senna se s vozem Williams FW16 navrženým Adrianem Neweyem od začátku potýkal, nebylo tak jednoduché řídit ho,“ uvádí web Ayrton-Senna.net. Podle webu měl Senna z řízení této formule negativní pocit. "Vůz má také vlastnosti, kterými si zatím nejsem úplně jistý. Bude to sezóna se spoustou nehod. Risknu to, že řeknu, že budeme mít štěstí, pokud se nestane něco opravdu vážného," dodal.

Prokletý závod na okruhu v Imole: 

V sezoně Senna zaostával za Michaelem Schumacherem ze stáje Benetton. Svým blízkým se svěřil s podezřením, že Benetton podvádí. Podle něj tento tým používal nějaký systém kontroly trakce, který byl od roku 1994 zakázaný. "Vím, že jeho auto bylo jiné než moje. Brzdil jsem na limitu a projížděl zatáčky co nejtvrději, tak jak mohl být Schumacher rychlejší?“ uvedl prý tehdy.

V Itálii se stala již v pátek 29. dubna 1994 velmi vážná nehoda, při které se zranil Sennův přítel Brazilec Rubens Barrichello. Při havárii mu zapadl jazyk, takže byl v bezprostředním ohrožení života, zachránila ho ale okamžitá první pomoc.

O den později začala druhá kvalifikace a přišla další tragédie. Osmnáct minut po startu vyletěl z vnější zatáčky Villeneuve (Villeneuve curva) prakticky stejným způsobem jako Barrichello rakouský jezdec Roland Ratzenberger. V rychlosti 314 kilometrů v hodině naletěl do betonových svodidel. Následkům havárie v nemocnici podlehl.

„Celý ten víkend visela nad tím místem opravdu špatná karma. I když na takové věci nevěřím, vzpomínám si, jak jsem tam v sobotu ráno šel a říkal jsem si, že něco není v pořádku. Z nějakého důvodu jsem z té soboty nebyl šťastný. Ale říkali jsme si, že máme šanci,“ vzpomínal později pro titul Motorsport šéf Simteku Nick Wirth.

Záznam nehody Ayrtona Senny:

V osudný den jakoby visel nad závodištěm černý mrak smůly, který se nechtěl protrhat. Hned po startu hlavního závodu se srazili Portugalec Pedro Lamy a Fin Jyrki Järvilehto. „Všude létaly trosky, jež způsobily lehká zranění jednomu policistovi a osmi divákům,“ popsal hrozivě vypadající nehodu titul Racing News 365.

Tato další havárie vedla pořadatele k nasazení takzvaného safety caru, tedy bezpečnostního vozidla, jež bývá povoláváno z boxů, aby jelo před vedoucím vozem a zpomalilo celkové tempo závodu. Safety car zůstalo na trati do pěti kol. Jeho tempo ale bylo až příliš pomalé. Senna proto v pátém kole vyjel na úroveň Vectry a pokynul jejímu řidiči, aby zrychlil.

Poté pořadatelé safety car odvolali, o čemž informovali brazilského závodníka vysílačkou. Senna okamžitě nasadil rychlé tempo, přičemž se mu v patách držel Michael Schumacher. Ten si všiml, že když jeho rival projížděl levotočivou zatáčkou Tamburello, dostal se až na její samý okraj a terénní nerovnost mu rozhoupala vůz.

V následujícím sedmém kole vyletěl Sennův Williams na stejném místě z trati a rovněž narazil do betonové bariéry. „Telemetrie ukázala, že Senna vjel do zatáčky rychlostí 309 km/h, prudce zabrzdil, dvakrát podřadil, a pak v rychlosti 211 kilometrů v hodině narazil do bariéry,“ uvedl Racing News 365.

Den před smrtí Ayrtona Senny na Velké ceně San Marina se na stejném okruhu zabil při kvalifikačním závodu rakouský jezdec Roland Walter Ratzenberger. Na snímku v den své smrti v kokpitu svého vozu ještě před osudnou havárií, zdroj: Wikimedia Commons, Sgozzi, CC BY-SA 3.0


Náraz utrhl část předku vozu a přední pravé kolo. To vystřelilo přímo do kokpitu, kde trefilo Sennu do helmy přibližně v oblasti pravého spánku. Část zavěšení kola prorazila helmu i její hledí a zasáhla Sennu na dvou místech přímo do hlavy. Samotný náraz vozu navíc způsobil, že se závodník zprudka udeřil hlavou o zadní opěrku a zlomil si lebeční kost. „Kterékoli z těchto tří zranění mohlo vést k Sennově smrti,“ píše Racing News 365.

I ho dostali z vozu během několika minut a lékař Sid Watkins mu na místě provedl nouzovou tracheotomii, aby ho mohl uměle udržet při dechu, závodníkův stav byl příliš vážný.

„Vypadal klidně. Nadzvedl jsem mu víčka a z jeho zorniček bylo jasné, že má masivní poranění mozku. Vytáhli jsme ho z kokpitu a položili na zem. Když jsme to udělali, vzdychl, a přestože nejsem věřící, cítil jsem, jak v tu chvíli jeho duch odešel,“ napsal Watkins později ve své knize Život na hraně: Triumf a tragédie ve formuli 1.

Minutu a devět vteřin po Sennově nehodě byl závod zastaven. Závodník byl helikoptérou transportován do nemocnice, ale zhruba deset minut po přijetí na jednotku intenzivní péče se mu zastavilo srdce. Za pomoci přístrojů se jej lékařům podařilo ještě „nahodit“, ale po půl sedmé večer přestalo bít znovu a definitivně. V 18:40 nemocnice oznámila, že Ayrton Senna zemřel.

Tragická nehoda Rolanda Ratzenbergera:

Brazilská vláda vyhlásila třídenní státní smutek a označila jeho ztrátu za národní tragédii. Sennova pohřbu, přenášeného živě brazilskou televizí, se zúčastnily na tři miliony obyvatel Sao Paula, kteří vyšli 5. května 1994 do ulic, aby jej doprovodili na jeho poslední cestě. Čest svému slavnému kolegovi a soupeři přišla vzdát také řada předních osobností motoristického sportu.

Dva dny po havárii svolala Mezinárodní automobilová federace mimořádné zasedání kvůli přezkoumání okolností tragického víkendu a už při následujícím závodu v Monaku vystoupil jejím jménem bývalý mistr světa F1 Niki Lauda, aby oznámil zavedení nových bezpečnostních opatření.

Ayrton Senna ve svém voze Toleman TG 184 v roce 1984, zdroj: Wikimedia Commons, senna.org.br, Karpouzi, CC BY 2.0


První změny vstoupily v platnost okamžitě už pro Velkou cenu Španělska a Velkou cenu Kanady, další následovaly později. Týkaly se mimo jiné vylepšení svodidel, přepracování tratí, vyšších bezpečnostních standardů, lepšího zajištění kokpitů vozů a omezení na třílitrové motory. Nic z toho už Sennovi ani Ratzenbergerovi život nevrátilo, ale jejich tragický osud přispěl k tomu, že se svět formule 1 stal přece jenom bezpečnějším.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů