Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Důsledky zavedení evropských cel na čínské vozy můžeme pocítit

Naše téma
František Mašek | 29.11.2023
foto: Xpeng
V posledních letech se čínský automobilový průmysl rychle rozvíjí a expanduje do Evropy. S rostoucím zájmem o elektromobily a s masivní podporou vlády se čínské automobilky rychle stávají konkurenceschopnými i na mezinárodním trhu. Toto rozšíření však přináší řadu otázek týkajících se obchodní a celní politiky.
V současné době se Evropa snaží vyrovnat s rostoucím tržním podílem čínských výrobců elektromobilů tím, že zvažuje zvýšení cel (aktuálně je clo na automobily vyrobené mimo EU 10 %). Cílem vyššího cla má být ochrana evropského automobilového průmyslu (celkem automotive v Evropě zaměstnává 14 milionů lidí, u nás je to nepřímo až 400 tisíc lidí) a zároveň řešit obavy z potenciálního dopadu čínských vozů na evropský trh – hlavně z hlediska propadu HDP kvůli zvýšené nezaměstnanosti. Podle některých analytiků ale přichází aktuální tlak za zavedení vyššího cla na čínská elektroauta příliš pozdě. Děje se to v době, kdy už řada čínských automobilek na evropský trh vstoupila, investovaly zde nemalé částky do podpory prodejů a marketingu a celkově jejich produkty tvoří na evropských prodejích elektromobilů nemalý podíl.

Clo je třeba, ale pozor na odvetu

Zavedení vyšších cel na čínské vozy (aktuálně je clo ve výši 10 %) by mohlo mít řadu důsledků. Tím hlavním může být odveta ze strany Číny. Automotive je dnes totiž globální záležitostí a většina komponentů používaných evropskými automobilkami pochází právě z Číny – čipy, elektronika, materiál do baterií a mnoho dalšího. Například dva největší výrobci baterií (BYD a CATL) mají aktuálně celosvětově tržní podíl přes 50 %. Pokud by Evropa zavedla vysoká cla na čínské vozy, Čína by mohla zvýšit cla na tyto klíčové komponenty, což by mohlo mít vážné důsledky pro evropský automobilový průmysl.

Dalším možným scénářem je omezení přístupu evropských automobilek na čínský trh. Kupříkladu německé automobilky sice svůj tržní podíl v Číně pomalu ztrácejí, stále je však významný (v roce 2022 zde prodaly 4,6 milionu vozidel) a z toho plynou i poměrně veliké příjmy, na kterých jsou tyto německé automobilky přímo závislé. Že je tento krok Čína v případě potřeby ochotna udělat, si můžeme ověřit pohledem do nedávné minulosti, kdy podobné opatření zavadla vůči jihokorejským automobilkám Hyundai a Kia.

Čína má samozřejmě možnost zastavit dovoz i jiného evropského zboží, než jsou automobily. Podle některých analytiků by šlo nejspíše o kosmetiku, nebo víno. Opět nejde o žádnou novinku, podobnou stopku Čína vystavila v roce 2020 třeba Austrálii, tehdy se omezení týkalo dovozu právě vína, hovězího masa, nebo dřeva a uhlí.

Budoucích scénářů je několik

V současné době se spekuluje o možném zavedení cla na čínské vozy v rozmezí 10 až 20 %. Zatímco některé země, jako je Turecko, již vysoká cla zavedly (40 %), většina evropských zemí hledá vyvážený přístup. Cílem je chránit domácí automobilový průmysl, aniž by to vyvolalo obchodní válku s Čínou. Některé evropské automobilky nechtějí čekat, jakým směrem se politická diskuse vyvine a raději se přímo domlouvají na spolupráci s čínskými výrobci. Například koncern VW Group nedávno uzavřel dvě dohody s cílem posílit svou pozici na čínském trhu. Konkrétně Volkswagen investoval 700 milionů dolarů do čínské automobilky Xpeng a získal tak 4,99% podíl. Xpeng plánuje expandovat na evropský trh s elektrickým vozem G6. Volkswagen se chce s Xpengem naopak zaměřit na vývoj elektromobilů pro čínský trh, které budou k dispozici v roce 2026. Audi prohloubilo spolupráci s čínskou firmou SAIC s cílem oživit své prodeje v Číně. V rámci tohoto partnerství plánují společně vyvinout novou generaci prémiových elektromobilů jen pro čínský trh. Je tedy možné, že podobný postup brzy zvolí i ostatní evropské automobilky. To ale ukáže až čas.

Evropský automobilový průmysl na rozcestí

Evropa stojí před složitým rozhodnutím týkajícím se zavedení cel na čínské vozy. Děje se tak v době, kdy automobilový průmysl v Evropě prochází největší transformací od doby svého vzniku – hlavně v důsledku zvýšení výrobních nákladů z důvodu vyšších cen energií. Zatímco je důležité chránit domácí průmysl a zajistit spravedlivou konkurenci, je také nezbytné zabránit obchodní válce s Čínou, která by mohla mít pro evropský automobilový průmysl vážné důsledky. V nadcházejících měsících a letech bude zajímavé sledovat, jak se tato situace vyvine a jaké kroky Evropa podnikne v reakci na rostoucí přítomnost čínských vozů na svém trhu.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů