0
zpět
2657

Dovoz automobilov z Čiech na Slovensko

Dovoz automobilov na Slovensko naberá na obrátkach. Dennodenne prekračujú hranice desiatky jazdených vozidiel. Dovozu sa venuje čoraz viac ľudí a rastie aj počet tých, ktorí by to chceli skúsiť. Jednou z krajín, z ktorej majú Slováci výrazný záujem doviesť si auto, je práve Česko. Z hlavných dôvodov je to nielen blízka, susedská poloha, ale aj jazyková bezbariérovosť. Snaha doviezť si auto z Česka potom už mnohokrát naráža len na informačné problémy, ktoré sa týkajú nutných sprievodných činností. Čo teda potrebujeme pre bezproblémový presun auta od našich susedov a jeho následné prihlásenie u nás?
25.06.2007, naše téma

hodnocení článku: 4.2 z 5 (84%)
hodnoceno: 9x
vaše hodnocení: -

1.bod - odhlásenie vozidla v Česku
-
vyhotoví sa kúpna zmluva (alebo faktúra)

- preverenie čísel na STK

- auto sa na obvodnom úrade odhlási na nového majiteľa (odovzdajú sa pôvodné značky)

2.bod - transport auta na Slovensko

- jednoduchším spôsobom bez ďalších vybavovaní je odviezť auto na vozíku, prípadne na odťahovke. Kladie to ale nároky na technické vybavenie, resp. vozík na transport auta nie je možné ťahať za akýmkolvek vozidlom. Okrem toho je tu ešte potrebná vybavenosť šoféra ťahacieho vozidla vodičským preukazom so skupinami B a E.

- druhou možnosťou, čoraz viac využívanou, je použitie prevozných značiek a transport kúpeného vozidla po vlastnej osi. Na uskutočnenie sú ale potrebné ešte tieto nasledujúce úkony, ktoré su pokračovaním bodu 1:

- základnou podmienkou na vybavenie prevozných značiek je platná STK!!!

- nasleduje požiadanie o vydanie týchto značiek, stále sme na obvodnom úrade, vtedy sa odovzdáva aj pôvodný technický preukaz a vyhotovuje sa dočasný technický preukaz na dané prevozné ŠPZ. S tým je nutné okamžite si vybaviť aj zákonnú poistku, minimálna doba jej platnosti je 14 dní. Platnosť prevozných ŠPZ je rovnaká ako doba platnosti uzavretej zákonnej poistky. Podľa mojich informácií sa dajú zákonné poistky vybaviť priamo na danom úrade.

3. bod - prihlásenie vozidla na Slovensku

- zahájenie konania na obvodnom úrade. Treba priložiť:

- žiadosť o schválení jednotlivo dovezeného vozidla

- COC CERTIFIKÁT CONFORMITY - je to papier dokladujúci globálnu európsku homologizáciu, to znamená že to auto bolo schválené združenými európskymi predpismi platnými od 1.1.1996. Práve tento certifikát prakticky znemožnuje dovoz a prihlásenie áut starších ako s rokom výroby 1996. V Česku je problém tento certifikát získať, kedže ho vôbec nepoužívajú, mali by ho byť schopní zabezpečiť jednotliví slovenskí importéri pripadne špecializované firmy.

- niekedy vyžadujú aj kúpnu zmluvu

- nastáva prerušenie konania. Následne treba vykonať tieto činnosti:

- spraviť STK (nezávisí na tom, či má auto novú, dvojtýždňovú STK z Česka)

- overenie čísel (tiež sa robí na STK)

- preklady - ešte stále sa vyžadujú preklady cudzokrajných dokladov, t.j. COC, technický preukaz. Pri dokladoch v českom jazyku nie je potrebné prekladať ich do slovenčiny

- poplatok do recyklačného fondu

- dokončenie konania na obvodnom úrade, na základe toho Vám úrad vydá potvrdenie (osvedčenie o evidencii vozidla). (2x, jeden raz s kolkami a jeden raz bez kolkov)

- prihlásenie do evidencie na dopravnom inšpektoráte

- kúpna zmluva (niekde ju už nevyžadujú)

- pôvodný technický preukaz

- potvrdenie z obvodného úradu

- potvrdenie o uzavretí novej zákonnej poistky
- potvrdenie o novej STK

Niektoré špecifiká pri dovoze a prihlasovaní:
- nové autá sú kvalifikované do veku 6 mesiacov od dátumu výroby a do nábehu 6000 kilometrov. Pri dovoze týchto áut neplatí DPH v krajine nákupu, ale až u nás.

- vozidlá, ktoré sú už v Česku s odpočtom DPH (teda klasifikované ako N1). Pri týchto vozidlách sa pri dovoze vždy doplatí DPH, pokiaľ sa auto zapíše pri prihlasovaní ako N1 a majiteľ je platca DPH, môže si nárokovať vrátenie dane.


- podľa najnovších informácií sa chystá od 1.7.2007 aj tzv. kontrola originality vozidiel- lustrácia- ktorá bude povinné absolvovať s každým dovezeným autom.


- čo sa týka colných poplatkov, v obchodnom styku medzi členskými krajinami Európskej Únie sa neplatí žiadne clo.

Na záver podotknem, že niekedy stojí za zváženie úspora peňazí pokiaľ si záujemca všetko vybavuje sám, alebo dá prednosť spoločnosti, ktorá sa na autá a ich dovoz špecializuje. Napriek tomu, že auto sa dá pozrieť cez internet, nie je možné z fotiek vyčítať komplexný stav auta a jeho možné poruchy. Dajú sa nájsť obchodníci, ktorí vedia poradiť alebo sa zaručiť za určitý technický stav, čo prináša možnosti pre ľudí, ktorí do áut tak výrazne nevidia. Každopádne, kúpa jazdeného auta nielen u nás, ale aj u našich susedov prináša mnohé úskalia, na ktoré stále každoročne dopláca množstvo ľudí.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 25.06.2007 10:21
Taky si myslím, to Ečko potřebuješ na vozík těžší než 750kg? to nevím jistě.
anonym, 25.06.2007 12:21
koukám, že na Slovensku je byrokracie ještě horší, než u nás....
anonym, 25.06.2007 23:24
He he.
No vy máte všetko lepšie. Aj autá v bazároch )
Že ti nie je hanba.
Určite máte aj väčších trpaslíkov a rýchlejšie hodinky )
anonym, 26.06.2007 13:16
každopádně máš i větší mindráky jestli víš co to je
anonym, 30.06.2007 16:07
Slovensko - to myslíte Uhry?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.