Čím jezdí Poláci?

Ačkoliv Fiat vyrábí svůj nejúspěšnější model v Polsku, z tamního trhu se téměř vytratil. Nejvíce z toho dokázala vytěžit Škoda.
09.09.2015, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Polská ekonomika prokázala během světové finanční krize mimořádnou odolnost a polský trh se stal velmi zajímavým pro české vývozce. Tento trend se týká i největšího českého exportéra, jímž je Škoda Auto. Ta se navíc v současné době musí potýkat s propadem poptávky v Rusku i s otazníky nad budoucností čínského hospodářského zázraku, a tak z jejího hlediska prudce narůstá význam tradičních evropských trhů. Výrazně to platí rovněž o trhu polském, na němž se loni prodalo 325 tisíc nových osobních automobilů, přičemž pro letošek se tam odhaduje celkový prodej kolem 340 tisíc.

Polsko je dnes pro Škodu čtvrtým nejdůležitějším trhem v rámci Evropské unie. Navíc tvoří spolu s Českou republikou a Slovenskem „zlatý trojúhelník“ zemí, kde je mladoboleslavská automobilka královnou registrací nových aut.

„V Polsku pronikla Škoda na první místo v žebříčku značek poprvé v roce 2009,“ připomíná Tomasz Porawski, ředitel divize Škoda společnosti Volkswagen Group Polska, jež je oficiálním dovozcem aut s okřídleným šípem. „Navzdory silnému konkurenčnímu boji jsme tu značkou číslo jedna nepřetržitě již šestý rok po sobě,“ dodává.

Tržní podíl škodovek, který v roce 2008 představoval zhruba desetinu, až do letoška zaznamenával každoroční mírný růst. Loni činil 13,3 procenta a na podobné úrovni se drží i letos. „Nemáme v plánu agresivní politiku, hodláme nyní růst tak, jak roste celý polský trh,“ konstatuje Porawski.

Fiat mizí v zapomnění

Pozici značky by od příštího roku měl ovšem upevnit nástupce modelu Roomster, který se bude vyrábět spolu s automobilem VW Caddy v poznaňském závodě Volkswagenu. Polsko se tak po Česku a Slovensku stane třetí zemí Evropské unie, v níž se budou vyrábět vozy Škoda. Kromě koncernu Volkswagen montuje automobily v Polsku také Opel (hlavně model Astra J), který si postavil továrnu v Gliwicích. Třetí velká polská automobilka ve slezském městě Tychy (někdejší FSM) patří skupině Fiat Chrysler Automobiles, vyrábí městské automobily Lancia Ypsilon II, Fiat 600 a odvozený model Ford Ka.
Právě Fiat býval tradiční jedničkou na polském trhu. Licenční vozy této značky se totiž v Polsku montovaly již v meziválečném období a znovu od 60. let minulého století. Naprostá většina polských motoristů jezdila v 70. a 80. letech v maličkých automobilech Fiat 126p zvaných „maluch“, případně v sedanech střední třídy Fiat 125p, které vyráběla již zaniklá varšavská automobilka FSO. Tato ikonická auta už z polských silnic téměř zmizela, ale Poláci i mnoho let po obnovení tržní ekonomiky zůstávali věrní fiatům.

Jenže italská firma tento historický potenciál v posledních letech dokonale promrhala. Dnes už se „domácí“ Fiat nevejde ani do první patnáctky nejúspěšnějších značek na polském trhu. Zatímco v roce 2013 prodala italská automobilka v Polsku ještě 9 300 nových automobilů, loni jich bylo jen přibližně osm tisíc.

„Pád značky Fiat na polském trhu představuje velkou lekci pro všechny ostatní prodejce,“ podotýká ředitel Porawski. K hlavním důvodům tohoto náhlého ústupu ze slávy patří hlavně nedostatek nových modelů, příliš vysoké ceny malých fiatů a neschopnost firmy čelit zostřené konkurenci. O čelo žebříčku tak Škoda nyní svádí boj hlavně se značkami Toyota, VW, Opel a Ford; k významným konkurentům dále řadí korejské značky Hyundai a Kia.

Ojetá auta drtí trh nových

Zvláštností polského trhu je obrovský dovoz ojetých osobních aut ze západní Evropy, který více než dvojnásobně převyšuje prodej nových. Běžní Poláci si po roce 1990 zvykli jezdit v ojetých autech, mnozí si vzhledem k relativně nízkým platům dosud nová vozidla ani nemohou dovolit. Všichni prodejci nových automobilů proto musí u našich severních sousedů bojovat hlavně o „flotily“.

Na firemní a institucionální klientelu v případě Škody letos připadá 65 procent prodejů, což zhruba odpovídá hlavním konkurentům (Opel vykazuje 49 procent, Toyota 56 procent, VW 69 procent a Ford 73 procent).

Polská policie si nedávno objednala 100 vozů Škoda Yeti, které budou dodány koncem října. Rovněž mnohé regionální úřady používají k reprezentačním účelům vozy Škoda, a to model superb. Jeho třetí generaci nabídla firma v Polsku na počátku srpna, tento nový typ se podle Porawského v zemi setkal s velmi dobrým přijetím.

Trhu kraluje octavia

Klíčovým tahounem prodejů škodovek v Polsku ovšem zůstávají vozy octavia, fabia a rapid. Všechny tři patří do pětice v Polsku nejprodávanějších modelů a octavia je absolutní jedničkou na trhu.

„Škoda je značkou, z jejíž nabídky si může vybrat každý. Jsme rádi, že má tak silnou pozici ve slovanských zemích, v Polsku vidíme mnoho podobných tendencí jako v Česku a na Slovensku,“ zdůrazňuje Tomasz Porawski. Na rozdíl od Německa či Rakouska, z nichž se ojeté škodovky často reexportují do bývalého Československa, v Polsku zůstávají. Nejčastější privátní polský zákazník značky Škoda je muž patřící do kategorie „bílých límečků“, je mu nad 50 let a bydlí ve městě střední velikosti.

Škodovky nabízí u našich severních sousedů 83 prodejců. Zájem je celkem rovnoměrný po celé zemi. Regionální rozdíly se projevují hlavně v tom, že na bohatším západě je o něco větší poptávka po autech s luxusní výbavou a u jižních hranic je kvůli hornatému terénu zase silnější zájem o automobily s pohonem všech čtyř kol.

Na auta s benzínovým motorem letos připadá 65 procent poptávky po škodovkách, zatímco loni to bylo 60 procent. Z tohoto vývoje může mít Škoda Auto radost, protože benzínové motory vyrábí v Mladé Boleslavi, zatímco naftové dováží.

Zájem o provedení kombi v Polsku roste s velikostí automobilu. V případě řady fabia činí letos 28 procent, u octa-vie 57 procent a u superbu 66 procent. Zajímavostí je, že v případě řady rapid se zájem o základní verzi liftback, jež byla původně vyvinuta hlavně pro východní trhy, dělí se „západní“ verzí Rapid Spaceback v podstatě půl na půl.

Dlouhá tradice

Polsko bylo pro mladoboleslavskou automobilku jedním z klíčových trhů i v minulosti; pro model popular z druhé poloviny 30. let představovalo dokonce největší zahraniční trh.

Jenže tehdejší velmi chudé Polsko nemohlo platit devizami, takže za dodané automobily inkasovala česká společnost střívka na výrobu uzenin. Tato střívka exportovala do Belgie, kde za ně získala krajky a teprve prodejem krajek se dostala k penězům. Pro takovéto speciální a choulostivé komerční operace si někdejší mateřská Škoda Plzeň založila „podnik zahraničního obchodu“ Omnipol.

V 80. letech minulého století se Polsko dokonce několikrát propracovalo do pozice největšího zahraničního odbytiště mladoboleslavské automobilky. V rekordním roce 1982 odebralo přes 19 tisíc automobilů řady Škoda 105/120. Škodovky s motorem vzadu se sice v běžném provozu na polských silnicích vyskytují už jen sporadicky, staly se však ceněnými veterány.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Abík, 10.09.2015 18:30
jako když se budeme bavit o prodeji aut z TPCA Kolín v Čechách. To má pořád Polák jezdit v autě typu Maluch?
Paul, 13.09.2015 16:00


No nebylo by to špatné, Maluchy se dobře předjíždí a i kultuře provozu na našich dálnicích by to prospělo
stréc od piva, 20.09.2015 18:09
Pane redaktor..co to píšete za nesmylsy..

"mnozí si vzhledem k relativně nízkým platům dosud nová vozidla ani nemohou dovolit."

To jste si vycucal odkud z prstu? Průměrná mzda v Polsku je podstatně vyšší než ta v ČR

Průměrná hrubá mzda* v Polsku v dubnu 2015 vzrostla meziročně o 3,7 % a dosáhla 4.123,26 PLN (28.145,4 CZK)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.