Ceny ojetin loni až na výjimky rostly

V roce 2012 u nás došlo k mírnému meziročnímu nárůstu cen ojetých vozidel, ne však vozů Škoda, jejichž ceny naopak v průměru poklesly. Vyplývá to z analýzy české pobočky společnosti LeasePlan.
28.02.2013, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Ceny vozidel starších 42 měsíců podle analýzy v podstatě stagnovaly – během roku vzrostly přibližně o 1 %. Oproti tomu ceny vozů mladších 42 měsíců narostly o více než 5 %. Potvrzuje to dlouhodobý trend zvyšujícího se zájmu o velmi zachovalá mladší ojetá vozidla. Za taková jsou zákazníci ochotni zaplatit více.

Celkový růst zůstatkových cen táhly zahraniční značky. Z vozů Škoda zaznamenala mírné navýšení odcházející generace octavie, ovšem pouze v kategorii do 42 měsíců. Starší vozy naopak postihl pokles, takže celkově zůstala úroveň zůstatkových cen Škody Octavia stejná jako v roce 2011. Hůře se vedlo ostatním mladoboleslavským modelům: průměrná zůstatková cena superbu poklesla o více než 7 % a fabie o více než 5 %. Fabie táhnou dolů především dieselové varianty, které měly vyšší pořizovací cenu, ale na trhu ojetin se prodávají prakticky za stejnou sumu jako benzinové verze.

Z nejčastěji poptávaných zahraničních ojetin se nejvíce dařilo Volkswagenu Passat, jehož průměrná zůstatková cena vzrostla o 5 %. „Je ale pravda, že Volkswagen Passat se v předchozím období propadl, takže nárůst vidíme spíše jako návrat do původních pozic,“ upozorňuje Daniel Prostějovský. Polepšil si také Opel Astra, a to o necelá 2 %. Nejprudší pokles mezi zahraničními vozy zaznamenala odcházející generace Fordu Mondeo a také Ford Focus, ten však pouze ve skupině aut starých méně než 42 měsíců. Starší focusy se loni držely na stejných cenách jako v roce 2011.

"V posledních letech je patrné postupné smazávání rozdílu mezi prodejností tuzemské značky a zahraničních značek. Domácí vozidla přitom na trhu ojetin vždy dominovala. Jednoznačně lepší zůstatková cena škodovek je však už minulostí a navíc se stále přibližují procentní hodnoty vztažené k ceníkové ceně. Tento trend očekáváme i do budoucna. V letošním roce předpokládáme stabilní situaci. S příchodem nové generace octavie a jejím postupným vstupem na trh ojetin dojde, tak jako před lety, ke zrychlenému propadu ceny odchozí generace. Ani fabii nečeká růst. Současná generace totiž bude mít nového nástupce už v příštím roce. Ve firemních flotilách jsou navíc velmi silně zastoupeny naftové varianty. Lidé poučení servisní náročností starších dieselů s technologií PD nebo Common Rail dávají v kategorii malých vozů přednost benzinovým verzím. Oživení by mohlo nastat u fabií vybavených čtyřválcovou variantou naftového motoru, neboť kultivovanost chodu je u ní přece jen na vyšší úrovni. Škodu Rapid čeká z pohledu zůstatkových cen teprve křest ohněm. O její prodejnosti na trhu nových vozidel definitivně rozhodne až uvedení karosářské verze kombi. Právě podle zájmu o ni budeme moci odhadnout budoucí vývoj ceny rapidů na trhu ojetin," prognózuje Daniel Prostějovský ze společnosti LeasePlan Česká republika.


autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pepe, 28.02.2013 15:02


Z článku lze determinovat logické chování značek/zákazníků... Tzn, jak byla Škoda předražena, s nutným dramatickým zlevněním nových Škodovek logicky klesala i cena ojetých. Tam, kde dovozci už měli jen omezený prostor (anebo jim náš piditrh za to nestál), ceny neklesaly u nových. Potom u ojetých stagnovaly či dokonce rostly. Ale obávám se, že článek není o klasických ojetinách, stojících někde v kopřivách v rohu bazaru, nýbrž o zánovních autech po operativním leasingu - tzn o zánovních, kvalitně servisovaných vozech s jasnou historií a veškerou dokumentací.
Joska, 28.02.2013 16:56
Ano, to je možné. Článek je ale velmi krátký a řekněme obecný, povrchní. A s těmi auty v kopřivách, tak o těch jsem nepsal ani já, a co se týká zánovních aut...no, nemá cenu se "čílit", rovněž se dějí věci všelijaké, ale to by bylo mimo téma (stáčejí se i vozy předváděcí a pod., ale to už je jiný příběh )...Tím chci jen říci, že bych se u takových aut nerozplýval s výrazy typu : jasná historie a pod.. Ale ne všichni prodejci jsou podvodníci, samozřejmě.
Pěkný den a nashle u kvalitnějšího povídání...
autovoko, 28.02.2013 17:39
Otázka je, z čeho autor vychází, protože není důležité, za kolik se auto nabízí, ale za kolik se skutečně prodá. Moje zkušenost je neustálý mírný sestup viz
Pepe, 28.02.2013 20:11


Průzkum provedla společnost Leaseplan. Ceny vzrostly u ojetých vozů do stáří 42měsíců... Tímto je snad řečeno vše. A i kdyby to nebylo auto z oper.leas., nechápu někoho, kdo by kupoval auto mladší 4 let bez jasné servisní historie. Pokud někdo není schopen nechávat 4 roky v servisu vyplňovat servisku, ať si to fáro strčí...víš kam.
Pavlik, 01.03.2013 11:51


Tohle je docela přesné - značná část aut z operativního leasingu bohužel v reálu vypadá, jako by prošla bitvou u Stalingradu. Řídí je totiž nikoli majitelé, ale zaměstnannci firem - a tam je, minimálně v ČR, zakopaný obrovský pes.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.