zpět
300

Auta nejsou saně

Jakmile se auto nehýbe samo, přichází na řadu lano. Důsledkem práce nepřivolané odtahové služby pak bývají roztržené převodovky, pokus o nouzový start dieselu zase efektně likviduje motor.
14.02.2005, naše téma

hodnocení článku: 1.5 z 5 (30%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

Jakmile se auto nehýbe samo, přichází na řadu lano. Důsledkem práce nepřivolané odtahové služby pak bývají roztržené převodovky, pokus o nouzový start dieselu zase efektně likviduje motor.

Pozor při odtahu auta s automatickou převodovkou

Při pokusu protočit převodovkou v pozici Parking většinou praskne čep, může se však roztrhnout i celá skříň.
U automatické převodovky je problém v parkovacím režimu, který však musíte zvolit, abyste vůbec mohl vyjmout klíček ze zapalování. Jakmile to ale uděláte, do ozubeného kola blokovacího mechanismu se zaklesne čep, díky němuž vám auto sice samovolně neujede, ovšem při pokusu o odtah se nechá snadno zničit. „Při vlečení takto zajištěného auta se kolečko i čep namáhají, v důsledku čehož se může roztrhnout i část převodovky,“ vysvětluje Radim Vojtíšek ze servisního oddělení Chrysler - Jeep. I kdyby auto z této strojnické pohromy – která se rozpoutá i po cestě na korbu náklaďáku – vyvázlo jen se zlomeným čepem, zásah do automatické převodovky bude každopádně drahá operace.
Rrostoucí počet soudních sporů ale naštěstí úřady donutil k tomu, aby odtahovkám ze záchytných parkovišť nařídil doplnit vozové parky o auta s pneumatickými rameny.
Pokud vám nějaký idiot převodovku i přesto zničí, máte právo na náhradu škody. I když vymáhání peněz bude těžké, nevzdávejte se bez boje. Odmítněte auto převzít, dokud nebude závada v protokolu a zavolejte kamarádům. U případného soudního jednání se vám budou hodit jak svědci, s nimiž jste – ještě pojízdné – auto na inkriminovaném místě zaparkoval, tak i lidé, kteří potvrdí, že auto bezprostředně po převozu nejelo. Úspěšná obrana vyžaduje znalecký posudek a hlavně tvrdý postoj. „Žádné auto není na odtah konstruované, opačné působení sil při roztáčení motoru koly snižuje životnost auta. Proto kdo chce být důsledný, ať nechá odtažené auto odvézt do servisu a převezme je až po prohlídce,“ doporučuje znalec Stanislav Bartoň.

Nouzový start u dieselu se nedoporučuje
Vlečení má však likvidační účinek i na naftový motor. Ten je sice díky pomalému pohybu navijáku vůči „službám“ odtahovek téměř imunní, zničit jej však můžete nevinným pokusem o nouzový start. Rozvodový mechanizmus dieselu má vyšší odpor než ten v benzínových jednotkách, takže při puštění pedálu spojky může přeskočit rozvodový řemen. „Píst, který se pohybuje vzhůru, se potká s otevřeným ventilem v hlavě,“ popisuje spoušť Vítězslav Sedlář, technik z Import Volkswagen Group. Až tedy ve chvíli zoufalství budete svého nafťáka přeci jen roztahovat, snižte toto nebezpečí alespoň tím, že místo jedničky zařadíte dvojku a pedál spojky pustíte zvlášť pomalu.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
EKKAR, 07.04.2006 11:21
Na téma roztažení dieselů mám jednu připomínku - autor uvádí neřadit při roztahu dieselu jedničku, ale dvojku, o pomalém puštění spojky nemluvě. Já nevím jak kdo, ale pokud roztahuji auto s benzínem, MUSÍ mít zařazenou alespoň dvojku - nevím jak kdo, ale mně se ještě auto přes jedničku roztáhnout (nebo roztlačit) nepodařilo. Důvodem je obrovský odpor motoru roztáčeného přes relativně obrovský převodový poměr dorychla. Proto u benzínu určitě nejméně dvojku. A u dieselu se nerozpakuji říct, že pokud roztahuji diesel s rozvodovým řemenem, chci po řidiči startovaného auta, aby mne nechal rozjet na cca 30 - 40km/h a pak pouštěl spojku se zařazenou nejméně TROJKOU - otáčky motoru jsou podobné, jako při normálním startu, a setrvačnost vozu v této rychlosti zabrání onomu tolik nežádoucímu KOPNUTÍ ZPĚT a eventuálnímu přeskočení rozvodu. Tedy u dieselu nejméně trojku, raději čtyřku - i když se to nezdá, KAŽDÝ motor má startovací otáčky velmi nízké, jen kolem 100 - 150 ot/min, teprve po zážehu nebo vznětu v jednom až dvou válcích se otáčky zvýší na obvyklejší hodnotu, takže se nikdo nemusí bát, že by zrovna jeho motor nenaskočil. Vzpomeňte si na dobu, kdy se natáčelo ručně klikou - dnes už to téměř nikdo neumí, jen majitelé veteránů, ale dobře seřízený motor s dostatkem paliva musel a i dneska musí chytit i takhle - na jediné přehození přes kompresi!!! A studenému, pokud zrovna nemá zamrzlý přívod paliva (s tím pak pomůže jedině teplá garáž, v nouzi fén nebo horkovzdušná pistole, nedoporučuji používat jakýkoliv zdroj otevřeného ohně) by mělo stačit otčit se tolikrát, kolik je stupňů pod nulou - osobní empirická zkušenost. Pokud motor nenaskočí ani pak, je zle a nemá cenu to pokoušet - může vzniknout daleko horší škoda.
EKKAR, 07.04.2006 11:30
A k tomu odtahu aut s automatikou - pokud je odtahovka slušná, s autem netříská jak ku... s děckem, přežije to automat s troškou štěstí bez úrazu. Pokud jsou odtahováci hovada, máte smůlu i při použití ramene - jsou schopní auto odřít nebo pomačkat k nepoznání, o poškození pohonu cukáním navijákem, když je jim líno položit pod kola nájezdové plechy a rvou auto na plochu přes 10cm vysoký okraj nemluvě.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.