Jak vybrat karavan?
 
 
 
 
 
 

Jak vybrat karavan?

již zítra na TipCars.com

Citroën Berlingo - jak si vede v průzkumu spolehlivosti?
nejčtenější články
1. Jaký je koncernový motor 1,6 TDI?
2. Volvo V40 nebo Ford Focus?
3. Fiat Bravo nebo Lancia Delta za 150 tis. Kč?
 
Možná někdo z vás uvažuje nad karavanem, ale zatím se ještě nerozhoupal k nákupu. Chci se s Vámi podělit o to, jak jsem před pár lety karavan kupoval já a kudy se mé myšlenkové pochody ubíraly při jeho výběru.
BLOG, 24.01.17 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 2x
vaše hodnocení: 5 b.
 

Při cestování po Evropě jsem si všiml, že hodně lidí za autem tahá přívěs nebo jede obytňákem. Bylo jich fakt hodně. A tak jsem začal přemýšlet. Nejpřekvapivější bylo pochopení, jak to funguje ekonomicky.

Mýty
- karavan či obytňák stojí ranec peněz
- to, co jezdí po silnici, ztrácí tryskem na hodnotě
- ten velký krám je třeba skladovat, což není levné
- údržba, servis, technické kontroly - prostě starosti navíc

Než jsem mohl začít řešit nákup karavanu, hodně jsem studoval, jak je to s řidičákem a taky s hmotnostmi auta i přívěsu. Není to úplně jednoduché. Nyní tedy lehce techničtější pohled na věc.

Možná si udělejte kafčo a sežeňte koblihu. Snadné to nebude. Zjišťováním jsem strávil hodiny.

Vše je ovlivněno evropskou legislativou. Nicméně, jednotlivé země buď mají své staré zákony ještě v platnosti, nebo si pro změnu překládají evropskou legislativu po svém.

Co tedy zhruba platí v EU

1. Obytná auta
Dělí se na tři základní skupiny. Nejmenší jsou vestavby do dodávek. Často jde o VW Transporter, Fiat a Renault. Tyto auta v drtivé většině nepřesáhnou 3,5 tuny maximální hmotnosti, a tak vám stačí oprávnění skupiny B.

Pak jsou to nástavby, které jsou postaveny přímo jako obytňák, ale kabina zůstává původní. A nakonec plně integrované obytné vozy (i kabina je od výrobce obytňáku), které nezřídka 3,5 tuny přesáhnou, a tak potřebujete k řízení vyšší oprávnění.

Jak vybrat karavan?


2. Přípojné karavany
Ty se dělí na opravdové prcky do 750 kg maximální hmotnosti. Ideálně tak spadají do kategorie nebržděných „vozíků“, a tedy v celé Evropě postačí oprávnění skupiny B. Takový přívěs mnohdy nemá sprchu, záchod ani ledničku. Jde v podstatě o neskladný stan. Ale výhodou je, že tažné auto může mít maximální hmotnost 3,5 tuny, s přívěsem tedy 4,25 tuny, a pořád jste skupina B.

Jak vybrat karavan?


Další skupinou jsou už bržděné přívěsy nižší hmotnosti. Nejčastěji 1,0 — 1,3 tuny. V určitých případech opět stačí řidičák skupiny B. Jde o to, aby maximální hmotnost přívěsu (hmotnost stroje a nákladu) uvedená ve velkém techničkáku nepřesáhla pohotovostní hmotnost auta (proto, aby plně naložený přívěs nikdy nevážil víc než prázdné auto) a současně součet maximálních hmotností auta a přívěsu nepřesáhl 3,5 tuny (oba stroje s plným nákladem). Pozor na to, že těžké auto (můj případ) vám může dost „užrat“ hmotnost pro přívěs.

Pokud se vám to podaří, jste „souprava do 3,5 tuny“ a pro tu stačí ve většině zemí skupina B. Nicméně policisté to mnohdy neví a legislativa se mění tak, že 19.1.2013 i u nás bude třeba oprávnění BE na jakýkoliv přívěs nad 750 kg maximální hmotnosti.

Nakonec jsem tedy skončil v autoškole. Co mě potěšilo, že instruktor dlouhá léta s karavanem jezdí. Takže jsem se dověděl, jak skvělý je mover a že se nemusím bát přespat na pumpě.

Pokud však součet maximálních hmotností nevejde do 3 500 kg. Potřebujete nejméně řidičák BE a možná i CE. A máte jistotu, že převodovka vašeho auta vám zamává na rozloučenou o něco dříve než u lehčích přívěsů. Výhodou je, že většina dnešních automatů sama dokáže změnit rozložení výkonu podle zátěže, takže její životnost se trošku prodlouží.

Další technická překvapení
Samozřejmě mají svá technická maxima i tažné zařízení a samotné auto, ty však jsou mnohdy více než dostatečná na většinu běžných přívěsů. Maximálka evropských přívěsů zpravidla nedosahuje 2 000 kg (novější bývají těžší). Americké přívěsy pro změnu tuto hmotnost zvesela překračují. Například Airstream 30' (délka 9,4 m) má maximálku bezmála 4 000 kg.

Tažné zařízení může mít elektrickou přípojku starého typu (7-pin) nebo nového typu (13-pin). Nová je lepší v případě, že máte karavan, který umí provozovat lednici za jízdy.

Pokud tažné zařízení nemáte, je dobré si porovnat ceny. V mém případě jsem vybíral mezi originálním BMW za 50 000,- a neoriginálním za 8 500,-. Rozhodnul jsem se nedat vydělat klukům z BMW. A jedna drobnost: při prodeji do bazaru mají auta s koulí mínusové body, takže je dobré s tím počítat.


Specifika naší kotliny
Na dálnici potřebujete známku v případě tažného vozidla do 3,5 tuny jen pro tažné a přívěs může být jakýkoliv.
Na Slovensku pro změnu musíte mít dálniční známky dvě (pro auto i karavan).
Ve většině evropských zemí si za auto s přívěsem na dálnici připlatíte cca 50-100%, což ale nezhodnotíte, protože máte maximálku 80 km/h.

Kde hledat dobrý karavan
Přiznám se, že mým snem je hliníkový americký Airstream. Nicméně proti němu hovoří vyšší cena, hmotnost a komplikovanější servis v Evropě. U nás je navíc v podstatě neseženete (nové ani jeté).

Nabídka karavanů je široká, nejde totiž o zboží, které se prodává v takovém objemu jako obyčejná auta. Dobré je počkat si na prodávajícího, který karavan nevyužije a tak pod cenou prodává. Občas se tak dá natrefit na pěkný kousek. No a nebo navštívit společnost Burimex. Její majitel je příjemný, pečlivý a ví, že dlouhodobý vztah se zákazníkem pomáhá businessu.

Abych nezdržoval, nakonec jsem vybral karavan Coachman Genius. Podrobněji o něm možná příště :-)


Poznámka: Text je psán v srpnu 2012 a některé legislativní úpravy se časem mohou měnit.


Tip: Evropské Turecko 2014

   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
v této diskuzi zatím není žádný příspěvek
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

F1 2017 GP Japonska - Ferrari nezvládá technickou koncovku šampionátu. Hamilton míří na titul.

11.října 2017
Sebastian Vettel opět nedokázal zabodovat. Mercedesu a Hamiltonovi padá mistrovský titul téměř do klína. Red Bull s Verstappenem a Ricciardem konečně nabírá špičkovou formu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: blog | počet přečtení (325) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Belgie - Schumacherův rekord vyrovnán

30.sprna 2017
Spa-Francorchamps naplno odkryla výkonnost Mercedesu, Ferrari a RedBullu. Velké zklamání na domácí trati prožil Max Verstappen a jezdci Force Indie spolu bojují stylem divokého západu.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (379) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Maďarska - Raikkonen uhájil double pro Ferrari

2.sprna 2017
Kimi Raikkonen uhájil vítězství pro Sebastiana Vettela a double pro Ferrari. Hamilton s Bottasem předvedli férovou týmovou režii a Liberty Media opět ukázala, jak si vážit fanoušků F1.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: blog | počet přečtení (407) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Rakouska - vítězství přibližuje Valtteriho Bottase k boji o titul

12.července 2017
Bottas rozdrtil na startu soupeře a dojel si pro svůj druhý triumf. Hamiltona zradila převodovka a Vettel si upevnil vedení v šampionátu. Ricciardo slavil třetí místo jako by bylo první.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (650) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Monaka - vítězné Ferrari, nebo zklamaný Räikkönen?

31.května 2017
Ferrari rozdovádělo koníka a opanovalo prestižní závod vítězným doublem. Red Bull opět vystrčil růžky a Mercedes si poprvé nesáhl na bednu.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (701) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Španělska - Souboj sezóny Vettel vs. Hamilton pokračuje

17.května 2017
Lewis Hamilton vybojoval vítězství v přímém souboji na dráze se Sebastianem Vettelem. Týmové dvojky top týmů nedokončily závod a Fernando Alonso zajel super kvalifikaci.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (595) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Číny - Hamilton srovnává skóre

12.dubna 2017
Lewis Hamilton získal své první vítězství a Ferrari opět ukázalo svoji rychlost. Antonio Giovinazzi na dvakrát zrušil svůj Sauber a Max Verstappen se stal jezdcem závodu.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (697) | komentářů (1) otevřít článek...

F1 2017 GP Austrálie - Vettel vrací Ferrari na 1. místo

29.března 2017
Scuderie je opět na koni. Mercedes nezvládl zastávku v boxech a smolný víkend zažil domácí Daniel Ricciardo z RedBullu a celý tým Haas.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: blog | počet přečtení (942) | komentářů (3) otevřít článek...

Sezona F1 2017 s fotogalerií Jiřího Křenka

15.března 2017
Pro fanoušky F1 právě začíná vzrušující období s vůní benzínu a nezaměnitelným akustickým doprovodem...
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (866) | komentářů (1) otevřít článek...

Jak vybrat karavan?

24.ledna 2017
Možná někdo z vás uvažuje nad karavanem, ale zatím se ještě nerozhoupal k nákupu. Chci se s Vámi podělit o to, jak jsem před pár lety karavan kupoval já a kudy se mé myšlenkové pochody ubíraly při jeho výběru.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: blog | počet přečtení (2 115) | komentářů (0) otevřít článek...

Evropské Turecko 2014

9.listopadu 2016
Slunce ohřálo severní polokouli a my se vydali poznat s karavanem první zemi mimo Evropu. V Turecku je jaro krásné. Projeli jsme přes 8.000 kilometrů dálnic, silnic i polních cest. Úžasných 59 dní.
hodnocení: 3.7 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (1 196) | komentářů (0) otevřít článek...

Digitální nomád a rodina

19.října 2016
Rodina, práce, karavan a já. Aneb co se stane, když sbalíte rodinu a vyrazíte karavanem do světa?
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (1 702) | komentářů (3) otevřít článek...

Ukradené a znovunalezené Audi

5.října 2016
Představte si, že ani ne za půl roku si moje auto někdo vyhlídnul a přišel si pro něj rovnou do naší garáže, když jsme byli s manželkou v práci a syn ve škole - normálně odpoledne za bílého dne...
hodnocení: 1.0 b. (7x) | sekce: blog | počet přečtení (3 254) | komentářů (14) otevřít článek...

HH - denní svícení

1.ledna 2016
sekce: řidič, epizoda: 1

Ahoj,dneska jsem tu jako řidič a zkusím vám vylíčit svůj pohled na povinné denní svícení. Aby nedošlo k omylu hned na začátku, tak musím zdůraznit, že denní svícení je dobrá věc a podporuju ho na sto procent...ALE...to co potkávám na našich cestách se mi zdá zcela nevyhovující.
hodnocení: 3.0 b. (2x) | sekce: blog | počet přečtení (4 748) | komentářů (74) otevřít článek...

HH - organizace na chodníku

30.prosince 2015
sekce: chodec, epizoda: 1

Ahoj v prvním a zárověn i velice netradičním díle. Uvažoval jsem, čím mé několikadílné povídání začít ... no a proč ne zrovna právě netradičně, že?
hodnocení: 3.4 b. (5x) | sekce: blog | počet přečtení (888) | komentářů (2) otevřít článek...

HH - začátek

28.prosince 2015
Dobrý den, milé děti, bylo nebylo, v jedné malé zemi... I tak bych mohl klidně začít a vše by bylo v pořádku. To co se totiž právě nachází před vašim zrakem tak trochu bude připomínat známou pohádku "Princezna Koloběžka první". Zrychleně se pokusím vše objasnit.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (1 393) | komentářů (1) otevřít článek...
 
/ 1 (16)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Jak vybrat k ...