zpět
/ blog
8652

Jak vybrat karavan?

Možná někdo z vás uvažuje nad karavanem, ale zatím se ještě nerozhoupal k nákupu. Chci se s Vámi podělit o to, jak jsem před pár lety karavan kupoval já a kudy se mé myšlenkové pochody ubíraly při jeho výběru.
24.01.2017, blog

hodnocení článku: 4.8 z 5 (96%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -

Při cestování po Evropě jsem si všiml, že hodně lidí za autem tahá přívěs nebo jede obytňákem. Bylo jich fakt hodně. A tak jsem začal přemýšlet. Nejpřekvapivější bylo pochopení, jak to funguje ekonomicky.

Mýty
- karavan či obytňák stojí ranec peněz
- to, co jezdí po silnici, ztrácí tryskem na hodnotě
- ten velký krám je třeba skladovat, což není levné
- údržba, servis, technické kontroly - prostě starosti navíc

Než jsem mohl začít řešit nákup karavanu, hodně jsem studoval, jak je to s řidičákem a taky s hmotnostmi auta i přívěsu. Není to úplně jednoduché. Nyní tedy lehce techničtější pohled na věc.

Možná si udělejte kafčo a sežeňte koblihu. Snadné to nebude. Zjišťováním jsem strávil hodiny.

Vše je ovlivněno evropskou legislativou. Nicméně, jednotlivé země buď mají své staré zákony ještě v platnosti, nebo si pro změnu překládají evropskou legislativu po svém.

Co tedy zhruba platí v EU

1. Obytná auta
Dělí se na tři základní skupiny. Nejmenší jsou vestavby do dodávek. Často jde o VW Transporter, Fiat a Renault. Tyto auta v drtivé většině nepřesáhnou 3,5 tuny maximální hmotnosti, a tak vám stačí oprávnění skupiny B.

Pak jsou to nástavby, které jsou postaveny přímo jako obytňák, ale kabina zůstává původní. A nakonec plně integrované obytné vozy (i kabina je od výrobce obytňáku), které nezřídka 3,5 tuny přesáhnou, a tak potřebujete k řízení vyšší oprávnění.


2. Přípojné karavany
Ty se dělí na opravdové prcky do 750 kg maximální hmotnosti. Ideálně tak spadají do kategorie nebržděných „vozíků“, a tedy v celé Evropě postačí oprávnění skupiny B. Takový přívěs mnohdy nemá sprchu, záchod ani ledničku. Jde v podstatě o neskladný stan. Ale výhodou je, že tažné auto může mít maximální hmotnost 3,5 tuny, s přívěsem tedy 4,25 tuny, a pořád jste skupina B.


Další skupinou jsou už bržděné přívěsy nižší hmotnosti. Nejčastěji 1,0 — 1,3 tuny. V určitých případech opět stačí řidičák skupiny B. Jde o to, aby maximální hmotnost přívěsu (hmotnost stroje a nákladu) uvedená ve velkém techničkáku nepřesáhla pohotovostní hmotnost auta (proto, aby plně naložený přívěs nikdy nevážil víc než prázdné auto) a současně součet maximálních hmotností auta a přívěsu nepřesáhl 3,5 tuny (oba stroje s plným nákladem). Pozor na to, že těžké auto (můj případ) vám může dost „užrat“ hmotnost pro přívěs.

Pokud se vám to podaří, jste „souprava do 3,5 tuny“ a pro tu stačí ve většině zemí skupina B. Nicméně policisté to mnohdy neví a legislativa se mění tak, že 19.1.2013 i u nás bude třeba oprávnění BE na jakýkoliv přívěs nad 750 kg maximální hmotnosti.

Nakonec jsem tedy skončil v autoškole. Co mě potěšilo, že instruktor dlouhá léta s karavanem jezdí. Takže jsem se dověděl, jak skvělý je mover a že se nemusím bát přespat na pumpě.

Pokud však součet maximálních hmotností nevejde do 3 500 kg. Potřebujete nejméně řidičák BE a možná i CE. A máte jistotu, že převodovka vašeho auta vám zamává na rozloučenou o něco dříve než u lehčích přívěsů. Výhodou je, že většina dnešních automatů sama dokáže změnit rozložení výkonu podle zátěže, takže její životnost se trošku prodlouží.

Další technická překvapení
Samozřejmě mají svá technická maxima i tažné zařízení a samotné auto, ty však jsou mnohdy více než dostatečná na většinu běžných přívěsů. Maximálka evropských přívěsů zpravidla nedosahuje 2 000 kg (novější bývají těžší). Americké přívěsy pro změnu tuto hmotnost zvesela překračují. Například Airstream 30' (délka 9,4 m) má maximálku bezmála 4 000 kg.

Tažné zařízení může mít elektrickou přípojku starého typu (7-pin) nebo nového typu (13-pin). Nová je lepší v případě, že máte karavan, který umí provozovat lednici za jízdy.

Pokud tažné zařízení nemáte, je dobré si porovnat ceny. V mém případě jsem vybíral mezi originálním BMW za 50 000,- a neoriginálním za 8 500,-. Rozhodnul jsem se nedat vydělat klukům z BMW. A jedna drobnost: při prodeji do bazaru mají auta s koulí mínusové body, takže je dobré s tím počítat.


Specifika naší kotliny
Na dálnici potřebujete známku v případě tažného vozidla do 3,5 tuny jen pro tažné a přívěs může být jakýkoliv.
Na Slovensku pro změnu musíte mít dálniční známky dvě (pro auto i karavan).
Ve většině evropských zemí si za auto s přívěsem na dálnici připlatíte cca 50-100%, což ale nezhodnotíte, protože máte maximálku 80 km/h.

Kde hledat dobrý karavan
Přiznám se, že mým snem je hliníkový americký Airstream. Nicméně proti němu hovoří vyšší cena, hmotnost a komplikovanější servis v Evropě. U nás je navíc v podstatě neseženete (nové ani jeté).

Nabídka karavanů je široká, nejde totiž o zboží, které se prodává v takovém objemu jako obyčejná auta. Dobré je počkat si na prodávajícího, který karavan nevyužije a tak pod cenou prodává. Občas se tak dá natrefit na pěkný kousek. No a nebo navštívit společnost Burimex. Její majitel je příjemný, pečlivý a ví, že dlouhodobý vztah se zákazníkem pomáhá businessu.

Abych nezdržoval, nakonec jsem vybral karavan Coachman Genius. Podrobněji o něm možná příště :-)


Poznámka: Text je psán v srpnu 2012 a některé legislativní úpravy se časem mohou měnit.


Tip: Evropské Turecko 2014

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Eliska744, 12.11.2017 11:41
Moc pěkný článek. Člověk musí být u koupě karavanu celkem opatrný, pokud ho nechce za rok kupovat zase znova. My jsme vybírali celkem dlouho, ale to hlavně protože jsme nevěděli, kde hledat. Našeho favorita jsme nakonec objevili tady - https://www.truck1-cz.com/campery , jelikož byl ze zahraničí, tak měl celkem nadstandardní výbavu a ta cena se s českými bazary vůbec nedala srovnávat, takže jsme neváhali a koupili.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.