zpět
/ blog
8763

F1 2017 GP Číny - Hamilton srovnává skóre

Lewis Hamilton získal své první vítězství a Ferrari opět ukázalo svoji rychlost. Antonio Giovinazzi na dvakrát zrušil svůj Sauber a Max Verstappen se stal jezdcem závodu.
12.04.2017, blog

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+20
Pohled fanouška:

Lewis Hamilton (Mercedes) proměnil svou 63. pole position ve své očekávané první vítězství v sezóně. Umístěním na stupních vítězů se vyrovnal Alainu Prostovi (2.) co do počtu získaných pódiových cen (106 x). Na nejlepšího Michaela Schumachera to bude ovšem ještě jeden až dva ročníky trvat. Druhé místo si vyjel Sebastian Vettel (Ferrari) a na třetí pozici se prokousal po slušné klice Max Verstappen (Red Bull).

Pojďme k dění samotného závodu. K tréninkům, kvalifikaci a k okruhu v Šanghaji GP Číny se vrátíme později. Před závodem přišel slibovaný déšť. Trať ale stačila do startu proschnout na úroveň pneumatik intermediate (do přechodných podmínek). S těmito pneumatikami se nám jezdci seřadili na startovním roštu s výjimkou C. Sainze (Toro Rosso), který se rozhodl zariskovat a sáhl rovnou po super-měkké sadě (do sucha). Hned o první pozdvižení se u sportovních komisařů postaral Vettel svým zařazením do startovního slotu. Sebastian se tzv. udělal pro sebe a posunul svůj vůz směrem do středu dráhy o necelou polovinu jeho šíře, takže měl svoji vlastní stopu hned na startu proti ostatním, kteří stáli za ním. Komisaři později pravděpodobně neshledali žádnou výhodu na Vettelově straně a celá věc se obešla bez postihu. Možná je v pravidlech nějaká mezera, o které Seb ví, ale snad se takové jednání nestane pravidlem a piloti se nám nebudou do budoucna stavět jak budou chtít, to by asi pěkně rozčíslo startovní fazónu C. Whitingovi (ředitel závodu).

I přes Sebovu specialitu se závod poklidně rozběhl a vše dopadlo dobře i v náročné 1. zatáčce. Hamilton si pohlídal vedení a Valtteri Bottas (Mercedes) se pokusil z 3. pozice zaútočit na Vettela, ale ten jeho výboj ustál. Kimi Raikkonen (Ferrari) neměl úplně dobrý start a byl ze 4. pozice sesazen Danielem Ricciardem (Red Bull). Úplně podle předpokladů byl hned po startu přesprintován C. Sainz na své měkké sadě a propadl se z 11. na 19. pozici, ale jeho výhoda měla přijít později v podobě ušetřeného pit stopu proti ostatním a tato strategie mu také vyšla.

Vývoj celého závodu se postupně začal měnit již po 2. kole. Sergio Perez (Force India) nabral při pokusu o předjetí svým předním kolem Lance Strolla (Williams), který se roztočil a skončil v kačírku. Stroll se již se svým poškozeným vozem nedostal zpátky na trať a tak byl aktivován virtuální safety car (jezdci musí téměř okamžitě zpomalit na rychlosti, které se jim vygenerují na displeji volantu, aby byla dodržena bezpečnost a zachovány odstupy). Této situace využila většina jezdců pro změnu pneumatik do sucha, včetně Vettela z první pětky, do které byl z 16. pozice katapultován Max Verstappen (co víc si mohl přát). Piloti Mercedesu, Red Bullu a Raikkonen zůstali na přechodné směsi. Sebastian se po přezutí ocitl na 6. pozici se ztrátou 17 s na prvního Lewise. Za tohoto stavu by se musel Hamilton hodně snažit, aby si najel dostatečný náskok, který by mu zajistil návrat z boxů před Sebastianem, a existovala tak potenciální šance přechytračit Mercedes na základě strategie. Dalším šťastlivcem se stal Sainz, který ustál s nějakými těmi škrábanci svoje bláznovství na suché sadě a uvelebil se na 7. pozici.

Veškeré představy o undercutu Ferrari se rozplynuly ve 4. kole. Antonio Giovinazzi (Sauber) rozflákal svůj monopost v místě cílové rovinky, kde havaroval jako přes kopírák již v 1. třetině kvalifikace. Na trať se okamžitě vydal safety car a provoz byl sveden do boxové uličky. Všichni zmiňovaní jezdci, kteří ještě kroužili na pneumatikách intermediate již na nic v dané chvíli nečekali a využili zastávku zdarma pro dorovnání sil v jezdeckém poli. Jen dva piloti zpackali svou šanci během safety caru. Nejdříve Nico Hulkenberg (Renault) nedovoleně předjížděl a vysloužil si časovou penalizaci, poté Bottas na 2. pozici tak vehementně zahříval (kličkováním) svoje čerstvé slicky, že to rovnou otočil do protisměru ve chvíli, kdy už safety car měl zhasnutá světla a závod měl být v 8. kole restartován. Tato chyba stála Valtteriho 10 pozic.

Během následujících tří kol se podařilo šílenému Maxovi postupně předjet Raikkonena a Ricciarda, kteří byli viditelně pomalejší a zašpuntovali také Vettela. Kimi si začal postupně stěžovat na ztrátu výkonu v některých částech tratě, a tím měl velký problém si vyšlápnout na Daniela. Celou touto situací trpěl Vettel, který byl evidentně rychlejší, ale vzhledem k vznikajícím vyšším turbulencím (od tohoto ročníku, díky změně aerodynamiky) za pronásledovaným monopostem je nutná větší dávka odvahy zariskovat a dotáhnout se pilotovi těsně za zadnici a pak jej ještě třeba na brzdách předjet. Sebastian vydržel a oba ataky se povedly ve 20. a 22. kole, přičemž souboj s Ricciardem byl opravdu tak těsný, že se klukům při vzájemném kontaktu zakouřilo od zadních kol. Vettel měl opravdu rychlost a Ferrari opět potvrdilo, že zimní vývoj nebyl jen systém pokus-omyl. Vettelovi se podařilo dojet Verstappena, který probržděním do zatáčky na již opotřebované sadě přepustil 2. pozici bez boje, ale na Hamiltona to nestačilo. Lewis nakonec odjel ve výsledku rutinní velkou cenu způsobem start-cíl i přesto, že musel šlapat do pedálu, protože Ferrari se neuvěřitelně rychle blížilo.

Posledních 15 kol závodu nabídlo hezkou podívanou v podobě nahánění vozů Red Bull Raikonenem za pomocí čerstvé sady pneu (ta přišla příliš pozdě) a krásného souboje Verstappena s Ricciardem o 3. pozici až do posledního kola závodu (dvojici turbulentně brzdil o kolo zpět jedoucí Grosjean na Haasu). Přestože Red Bull zatím ztrácí na superrychlý Mercedes a Ferrari odhadem 0.5 až 1.0 s v závodním režimu, dokazuje, že i s takovým vozem je možné se konkurenci postavit. Na pěkných bodech dojel K. Magnussen (Haas) a pozici 9 a 10 obsadily vozy Force India.

Závod na 56 kol proti minulému ročníku (všichni dojeli) nedokončilo 5 závodníků. L. Stroll byl tentokráte sestřelen Perezem, který po závodě tvrdil, že ho prostě asi Lance neviděl. Stroll se snažil po úvodním podniku v Melbourne ukázat, že kritika na něho snášená je nepřiměřená a v kvalifikaci vytáhl eso z rukávu. Jeho 10. pozice uklidnila dav. Dalším smutným závodníkem, který by chtěl co nejrychleji zapomenout na víkend v Šanghaji, je Antonio Giovinazzi. Odchovanec jezdecké akademie Ferrari ukázal ve svém premiérovém vystoupení v Austrálii, že má kuráž a zajel krásné 12. místo v roli náhradníka za Pascala Wehrleina (Sauber). Giovinazzi si vybral velkou smůlu, 2x rozbité auto těsně za sebou (v Q1 a v závodě) a de fakto na stejném místě, to je nepřehlédnutelné. Tady se opravdu projevila jezdecká nezkušenost nebo tréma, kdo ví. Vtipné na tom bylo, že Antonio nezajel v Q1 vůbec špatný čas a svou nehodou si vlastně pojistil umístění na startu. Protože se nehoda stala těsně před koncem Q1, znemožnil tak některým jezdcům vylepšit jejich čas a to včetně Maxe Verstappena, který s potížemi motoru obsadil 16. pozici. Velice by mě zajímalo, na kterou stranu bude Monisha Kaltenbornová (šéfka Sauberu) žhavit telefon? K Ferrari, aby poslali lepšího náhradníka, když se od nich berou ty super motory, nebo k Wehrleinovi (jezdecká akademie Mercedesu), aby se „urychleně“ uzdravil po telefonu a Sauber zase najel do normálních kolejí? Politika v F1 je někdy velmi složitá. Závod dále nedokončil Daniil Kvyat (Toro Rosso) pro technickou závadu a naše stará známá stáj z Wokingu (McLaren). Není třeba říkat, proč nedojeli chlapci z McLarenu, asi si domyslíte sami. Přitom McLaren vydal úžasnou zprávu, jak jsou připraveni využívat přímo v dějištích velkých cen 3D tiskárnu pro některé malé komponenty vozu. Budu se těšit. Tak hlavně aby se jim konečně podařilo vytisknout funkční, konkurenceschopný motor Honda.

Tréninky a samotná kvalifikace na sebe upoutaly slušnou pozornost. Z 1. tréninku se jelo cca 20 minut a 2. trénink byl úplně zrušen. Nikde jinde byste nemohli krájet smog, tak jako v Číně. Ne, že by se po trati nedalo jezdit, ale důvodem byla špatná viditelnost pro zdravotní vrtulník, který by v případě naléhavého vzlétnutí netrefil do 38 km vzdálené nemocnice. Musím trochu vzpomenout na Bernieho a zavtipkovat na jeho účet. Věřím, že Bernie (bývalý mocný šéf F1) by zvedl mobil a donutil by čínské pořadatele, aby nechali vzlétnout letectvo, jejichž perutě by rozmetaly smog na cimprcampr. Někteří jezdci se ujali svých fanklubů a pobavili je po svém. Např. Sebastian Vettel z pohodlí kokpitu vozu instruoval pomocí televizního přenosu své fanynky, aby zvolily správná písmenka na velký banner s jeho jménem (ona ta latinka je pro Číňany trochu oříšek). Lewis zase vyčkal konce Vettelova představení a poté se pustil do své exhibice pod hlavní tribunou, odkud nadšeným fanouškům podepisoval a za čerstva rozhazoval čepice. Třetí trénink již proběhl a každý tým se snažil odjet co nejvíce kol.

Kvalifikace se nesla v duchu prolamování časového rekordu tratě, samozřejmě kromě Giovinazziho bouračky. Nejdříve v Q1 a posléze i v Q2 byl prolomen Vettelův kvalifikační čas z roku 2011 piloty Ferrari, kteří ovládli tyto dvě části. Už to vypadalo, že mají Mercedesy namále, ale v Q3, kdesi „pod sedadlem“ zmáčkli kluci tajný přepínač a Lewis nadělil Sebastianovi 0.186 s. Nový čas pro pole position je tedy 1:31.678 s. Bottas se nenechal zahanbit a skončil pouze 0.001 s za Vettelem. Pěkné 7. umístění na roštu získal i N. Hulkenberg (pořádný výsledek s Renaultem) a do první desítky se podíval S. Perez a D. Kvyat.

Hamilton ztrácí již pouze 2 pole position na Sennu a 5 pole position na M. Schumachera. Má tak velkou naději se již letos stát leadrem v počtu získaných pole position za celou historii F1. Jednoduché to mít nebude, protože to vypadá, že v S. Vettelovi získává pro letošní rok hlavního soupeře. Již nějakou chvíli se nese zákulisím určitá respektovanost mezi Hamiltonem a Vettelem. Když se podíváme na L. Hamiltona, tak je v mnoha statistických ohledech lepší než S. Vettel (počet odjetých závodů, pole position, vítězství, pódiových umístění), ale Seb je 4x mistrem světa a Lewis jenom 3x. Že by se konečně bojovalo o pořádný titul mezi dvěma jezdci různých stájí?

Šanghajský mezinárodní okruh je polohován na severním předměstí 24 milionového hospodářsky významného města s největším kontejnerovým přístavem na světě. Okruh je položen v bažinatém terénu a na jeho výstavbu muselo být do terénu zabudováno na 40 tisíc pilířů ke stabilizaci povrchu. K okruhu se dá dostat hromadnou dopravou s nedalekou (2 km) zastávkou metra. Trať je zajímavá svými dvěma dlouhými rovinkami, z nichž ta delší (1.2 km) není hlavní cílovou rovinkou a je jednou z nejdelších v celém seriálu F1. Na okruhu se poprvé jelo v roce 2004 a vítězství tehdy utržil Rubens Barrichello (Ferrari). Hlavní tribuna pojme na 30 tisíc diváků a skýtá pohled na většinu části tratě.

Na závěr nesmím opomenout technologické okénko. Mezi GP Austrálie a GP Číny se sešla FIA s předními a potenciálními dodavateli motorů F1 včetně Audi. Předmětem schůzky bylo dohodnutí hlavních bodů pro koncepci pohonných jednotek od sezóny 2021. Tady jsou: zachovat F1 jako nejvrcholnější technologii v motorsportu a uchovat ji jako laboratoř pro vývoj technologií, která bude důležitá i pro silniční provoz; učinit pohonné jednotky výkonnější, ale zároveň jednodušší a levnější; vylepšit zvuk; umožnit jezdcům aplikovat neustále více výkonu. Snad se dočkáme.

Výsledková listina:

Pilot Tým Čas/ztráta Pit stopy
1.Lewis Hamilton Mercedes 1:37:36.160 4
2.Sebastian Vettel Ferrari 6.250 5
3.Max Verstappen Red Bull 45.192 4
4.Daniel Ricciardo Red Bull 46.035 4
5.Kimi Raikkonen Ferrari 48.076 4
6. Valtteri Bottas Mercedes 48.808 4
7. Carlos Sainz Toro Rosso 1:12.893 4
8. Kevin Magnussen Haas 1 kolo 5
9. Sergio Perez Force India 1 kolo 6
10. Esteban Ocon Force India 1 kolo 5
11. Romain Grosjean Haas 1 kolo 5
12. Nico Hulkenberg Renault 1 kolo 5
13. Jolyon Palmer Renault 1 kolo 4
14. Felipe Massa Williams 1 kolo 6
15. Marcus Ericsson Sauber 1 kolo 4
- Fernando Alonso McLaren odstoupil 4
- Daniil Kvyat Toro Rosso odstoupil 4
- Stoffel Vandoorne McLaren odstoupil 5
- Antonio Giovinazzi Sauber odstoupil 1
- Lance Stroll Williams odstoupil 0


Následující velká cena se jede v Bahrajnském království usazeném na ostrově v Perském zálivu. Bude souboj nových rivalů stále tak těsný nebo už zasáhnou i týmové dvojky Mercedesu a Ferrari? Podaří se všem správně naladit techniku v písečném prostředí? Sledujte a diskutujte o GP Bahrajnu a GP Ruska. Můj komentář se připojí až od GP Španělska.

GP Bahrajnu – Bahrajn (časy jsou uvedeny v SEČ)

Praktické jízdy pátek 14. dubna od 13:00
Praktické jízdy pátek 14. dubna od 17:00
Praktické jízdy sobota 15. dubna od 14:00
Kvalifikace sobota 15. dubna od 17:00
Závod neděle 16. dubna od 17:00

GP Ruska – Soči (časy jsou uvedeny v SEČ)

Praktické jízdy pátek 28. dubna od 10:00
Praktické jízdy pátek 28. dubna od 14:00
Praktické jízdy sobota 29. dubna od 11:00
Kvalifikace sobota 29. dubna od 14:00
Závod neděle 30. dubna od 14:00

GP Španělska – Catalunya - Barcelona (časy jsou uvedeny v SEČ)

Praktické jízdy pátek 12. května od 10:00
Praktické jízdy pátek 12. května od 14:00
Praktické jízdy sobota 13. května od 11:00
Kvalifikace sobota 13. května od 14:00
Závod neděle 14. května od 14:00

Fanděte F1 a závodění za volantem přenechte skutečným profíkům …

-----------------------------------------------------------------------


Slovo odborníka Tomáše Richtra:

Na šanghajském mezinárodním okruhu pokračovala bitva mezi Lewisem Hamiltonem od Mercedesu a Sebastianem Vettelem z Ferrari. Druhý závod sezony formule 1 tak potvrdil hodně vysokou úroveň vozů z italského Maranella. Škoda jen, že na trať musel v úvodu závodu safety car. Ještě před tím totiž po startu na mokré trati zajel Vettel do boxů pro pneumatiky do sucha, což byla správná volba. Pak ale boural Ital Antonizo Giovinazzi ve voze Sauber a závod musel být neutralizován. Vettel na to doplatil, protože celé startovní pole bylo kvůli velkému množství trosek na startovní rovince vedeno boxovou uličkou. A Hamilton si tam nechal nasadit pneumatiky do sucha, čímž absolvoval zastávku prakticky bez ztráty času. Svou ztrátu naopak musel Vettel dohánět a dařilo se mu to bravurně.
Byla to podívána, která viděla Maxe Verstappena z Red Bullu na druhém místě už v 11. kole závodu, ačkoli startoval šestnáctý. Bravurně a statečně předjel kolegu Daniela Ricciarda. Toho pak nedokázal předjet Kimi Räikkönen z Ferrari, a to k velké frustraci týmového parťáka Vettela, který jel za ním. Když se nakonec Vettel před Räikkönena dostal, ukázal, jak se to dělá: fantasticky adrenalinovým manévrem předjel Ricciarda. Bylo to tak těsné, že po vzájemném dotyku kol obou aut se zakouřilo od pneumatik!
Začala Vettelova stíhací jízda, ale s časovou ztrátou jednoho pitstopu to měl těžké. Hamilton ale přiznal, že si nekontroloval tempo tak, jak to v uplynulých letech na vedoucí pozici závodu mohl dělat. „Posledních 20 kol jsme jeli naplno,“ přiznal Hamilton, který si bitvu s Vettelem užívá a prohlásil, že to vypadá na nejlepší boj o titul, který ve své kariéře zažil. No my si to přejeme samozřejmě s ním!
Škoda, že u toho nebyli jezdci Red Bullu a pak Kimi Räikkönen s Valtterim Bottasem. Jezdci Red Bullu měli v cíli neuvěřitelnou ztrátu tři čtvrtě minuty. Zato ale předvedli svou vlastní šou: Ricciardo se ve druhé půli závodu oklepal a Verstappenovi chtěl uzmout stupně vítězů. Nepovedlo se mu to. V cíli je ale dělila méně než sekunda!
Terčem kritiky se naopak stali pomalejší Räikkönen a chybující Bottas. Ten dokonce dostal smyk, když se jelo za safety carem, což jej stálo pozice a koncentraci. Není sporu o tom, že se Bottas u Mercedesu a Räikkönen u Ferrari pomalu dostávají pod tlak.

Šampionát pokračuje dalším víkendem závodem v Bahrajnu.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Corlis, 12.04.2017 16:53
ani se nemusím koukat na přenos, zajdu si vzdy sem a mám to jak kdybych se díval....díky moc

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.