0
zpět
896

Značka MG Rover zachráněna

Zkolabovaný britský výrobce automobilů MG Rover má nového majitele a připravuje se na své vzkříšení. Překvapivě se v pátek vlastníkem stala čínská státní společnost Nanjing Automotive.
26.07.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Zkolabovaný britský výrobce automobilů MG Rover má nového majitele a připravuje se na své vzkříšení. Překvapivě se v pátek vlastníkem stala čínská státní společnost Nanjing Automotive, když vyšachovala ze hry většího výrobce vozů ze své vlasti, Shanghai Automotive (SAIC).

SAIC se však chystá toto rozhodnutí nuceného správce právně napadnout, neboť prý dala lepší podmínky než Nanjing. Analytici však mezi oběma nabídkami nevidí velké rozdíly.
Podle BBC News hodlá zachránce z Nanťingu, anglicky Nanjingu, přenést část výroby modelů MG Rover do Číny a část ponechat v Británii. Tam také zůstane výzkum a vývoj i technické služby.
Akvizice britské firmy umožní čínské automobilce získat technologie i kapacitu k výrobě širšího portfolia motorů i vozů, napsala agentura Bloomberg. A se značkou, která je uznávána na Západě, může urychlit svou konkurenční schopnost na globálních trzích.
Podle analytika Graema Maxtona z Economic Intelligence Unit čínská vláda plánuje, aby se tři nebo čtyři tamní automobilky staly globálními hráči a rozšiřovaly svůj odbyt v zahraničí. A v této chvíli je na světě jen málo výrobců, které by Číňané mohli koupit. Pro Nanjing Automotive je proto získání MG Rover dobrou akvizicí pro expanzi její výroby, zdůrazňuje Maxton.

TIP: Historie MG rover

O převzetí MG Rover se zajímal i "nejmladší ruský oligarcha", čtyřiadvacetiletý Nikolaj Smolenskij, jak exkluzívně zjistil ruský internetový servis mynews. Jeho majetek se odhaduje na 100 miliónů dolarů. Ale nucený správce jeho nabídku koncem minulého týdne odmítl, byť Smolenskij sliboval obnovit výrobu ve městě Longbridge v plném rozsahu a s původními pěti tisíci zaměstnanci.
Nucený správce, poradenská firma PricewaterhouseCoopers, však usoudil, že tento mladý boháč nemá dostatek kapitálu, aby mohl uspokojivě uhradit pohledávky věřitelů MG Rover, které činí 1,7 miliardy dolarů.
Rover 75
Převzetí již prakticky zrušeného britského výrobce vozů podle BBC News nemusí být vůbec snadné. Automobilka Shanghai Automotive, která se o MG Rover zajímala už poslední dva roky, totiž zakoupila práva na duševní vlastnictví technologie na produkci motorů pro modely Rover 25 a 75. A mohla by tudíž menší čínské společnosti překazit výrobu.
Mluvčí Nanjing Automotive BBC prohlásil, že nevidí žádnou závažnou překážku pro akvizici. Kdy bude obnovena produkce v zkrachovalé britské automobilce, není zatím jasné. Zřejmě ještě nějaký čas bude pokračovat nynější prozatímní správa, kterou postupně převezme nový čínský vlastník.
Nanjing začne doma pravděpodobně vyrábět z dosavadní modelové řady MG Rover malá auta a vozy střední třídy. Značka MG se má stát vlajkovou lodí při prodeji v Číně vyrobených aut na evropském trhu.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
AnderN, 29.07.2005 00:37
Že by se konečně ledy pohnuly a Rover začal zase vyrábět?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Véčko v novém – svezli jsme se s inovovaným Mercedesem třídy V

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI