zpět
463

Zajímavosti ze světa kolem kol

Největší automobil světa je pochopitelně nákladní. Díky svým parametrům tento přídomek získal vůz s označením T 282 B. Jeho výrobcem je firma, kterou si u nás většinou spojujeme s chladničkami a domácí tzv. bílou technikou - Liebherr.
26.03.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Největší automobil světa je pochopitelně nákladní. Díky svým parametrům tento přídomek získal vůz s označením T 282 B. Jeho výrobcem je firma, kterou si u nás většinou spojujeme s chladničkami a domácí tzv. bílou technikou - Liebherr.

Obří truck s označením T 282 B uveze 360, resp. až 400 tun nákladu rychlostí 64 km/hod. a používá se v povrchových dolech. Světový trh pro tato monstra nepřekračuje počet 75 kusů ročně. Zajímavý je i způsob jeho pohonu: nekonvenční gigant používá dieselový motor o výkonu 2723 kW, který pohání dvojici elektromotorů. T 282 B je tak zároveň největším elektromobilem světa.

Nejmenším standardně vyráběným automobilem je zřejmě vozítko Smart, na němž je zajímavá nejen účast švýcarského hodinářského koncernu Swatch při jeho výrobě (design), ale i kompaktní rozměry a parametry. Jeho rozměry jsou 250 x 151,5 x 155 cm, rozvor kol činí 1812 mm. Poprvé se na trhu objevil v roce 1988. Přes svůj kuriózní vzhled je Smart mimořádně bezpečným vozidlem - byl mj. vyznamenám jako nejbezpečnější v kategorii mikro vozidel na základě testů nezávislé společnosti DEKRA.

Úplně nejmenším automobilem světa je však model, který vytvořili australští vědci, aby demonstrovali, jak daleko lze dovést miniaturizaci a možnost výroby motorů mikroskopických rozměrů - 5 mm dlouhé autíčko velké jako zrnko rýže se pohybuje rychlostí 0,36 km/hod. Na http://edition.cnn.com/TECH/9711/22/micro.car/ je možné zhlédnout videosekvenci, kde mikroautíčko závodí kolem mince.

Nejúspornějším sériově vyráběným automobilem na světě je zřejmě vůz Jetcar 2 vytvořený v německém Neuruppinu, který na 100 km spotřebuje pouhých 2,5 l nafty a v nové připravované verzi uvažuje výrobce dokonce o spotřebě ještě o litr paliva nižší. Poněkud futuristicky vyhlížející vozidlo, na němž je zřejmé, jaký význam přikládali konstruktéři aerodynamice, má karosérii ze skelných a karbonových vláken, jejíž nezvyklý tvar je výsledkem intenzivních testů v aerodynamickém tunelu. Díky ní může Jetcar 2, přes svůj relativně slabý výkon motoru (ten je převzatý z vozítka Smart), dosáhnout rychlosti až 160 km/hod. Úsporné autíčko však není levnou záležitostí - cena těsně pod hranicí 40 tisíc EUR zřejmě odradí nejednoho zájemce o "levné" ježdění.

Auto, které jezdí na vzduch, a jehož emise tvoří opět jen vzduch (dokonce čistší než ten, který používá jako "palivo"), je tématem projektu nazvaného MiniCAT (název je odvozen od technologie pohonné jednotky Compressed Air Technology-CAT) neboli automobil na vzduch. Tato technika se krátce používala začátkem 20. století v tramvajích ve francouzských městech Nantes a La Rochelle, a několikaletý výzkum, který vyústil ve schválení čtyřicítky patentů, umožnil její efektivní využití pro auta uvedl konstruktér unikátního motoru Guy Négre. Prototyp třímístného auta se představil na světovém autosalonu v Paříži v roce 2002. Tajemství vzduchového motoru spočívá podle konstruktéra ve třech dlouhých trubicích vyrobených z uhlíkových vláken a umístěných pod spodkem auta. Trubice obsahují vzduch stlačený na 150krát větší tlak, než je v pneumatikách. Píst v motoru přihání venkovní vzduch a stlačuje ho na 20 barů, což ho zahřívá na 400 stupňů Celsia, a vstříknutí stlačeného vzduchu nutí píst k pohybu společně s osou kol. MiniCAT se už nabízí na webových stránkách společnosti MDI (www.mdi.lu) za 8 tisíc EUR, Guy Négre čeká na investory pro svůj projekt automobilky vyrábějící tato pozoruhodná vozidla ve velkém, odborníci jsou však zatím poměrně skeptičtí k proklamovaným technickým parametrům.

Jako první "sériový" sportovní automobil poháněný elektrickým motorem na světě byl představen automobil Fétish vytvořený francouzskou automobilkou Venturi. Studie Fétish byla světu poprvé představena na mezinárodním autosalonu v Ženevě před dvěma lety a při pohledu na typicky sportovní vůz lze skutečně těžko uvěřit, že místo "nadupaného" spalovacího motoru ho pohání tichý ekologický elektromotor. Venturi Fétish je již připraven k prodeji na trzích v Japonsku a v USA, zájemce si však musí připravit 540 tisíc EUR (cca 17 milionů korun), čímž se extravagantní vozítko řadí i mezi nejdražší automobily světa.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Dalis, 26.03.2005 10:16
Docela hezký mastodont, na dvorek by se nám asi nevešel, možná tak opřít si o barák kolo, teda jestli by to ustál :)
Vymča, 26.03.2005 14:04
No to jo! Docela bych uvítal víc informací o tomto drobečkovy musí to být fakt monstrózní čísla!!
Karel - TipCars.com, 26.03.2005 19:27
Na podrobnější článek o tomhle obrovi se můžete těšit už příští týden.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Chci rozumět autům – ojetina nemusí být nutně lowcost

nejčtenější články

Vybíráme naftový motor pro ojetý VW Golf VII

Který benzínový motor vybrat do ojeté Škody Fabia III?

Jaký vybrat benzínový motor pro ojeté Volvo S80?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.