zpět
463

Zajímavosti ze světa kolem kol

Největší automobil světa je pochopitelně nákladní. Díky svým parametrům tento přídomek získal vůz s označením T 282 B. Jeho výrobcem je firma, kterou si u nás většinou spojujeme s chladničkami a domácí tzv. bílou technikou - Liebherr.
26.03.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Největší automobil světa je pochopitelně nákladní. Díky svým parametrům tento přídomek získal vůz s označením T 282 B. Jeho výrobcem je firma, kterou si u nás většinou spojujeme s chladničkami a domácí tzv. bílou technikou - Liebherr.

Obří truck s označením T 282 B uveze 360, resp. až 400 tun nákladu rychlostí 64 km/hod. a používá se v povrchových dolech. Světový trh pro tato monstra nepřekračuje počet 75 kusů ročně. Zajímavý je i způsob jeho pohonu: nekonvenční gigant používá dieselový motor o výkonu 2723 kW, který pohání dvojici elektromotorů. T 282 B je tak zároveň největším elektromobilem světa.

Nejmenším standardně vyráběným automobilem je zřejmě vozítko Smart, na němž je zajímavá nejen účast švýcarského hodinářského koncernu Swatch při jeho výrobě (design), ale i kompaktní rozměry a parametry. Jeho rozměry jsou 250 x 151,5 x 155 cm, rozvor kol činí 1812 mm. Poprvé se na trhu objevil v roce 1988. Přes svůj kuriózní vzhled je Smart mimořádně bezpečným vozidlem - byl mj. vyznamenám jako nejbezpečnější v kategorii mikro vozidel na základě testů nezávislé společnosti DEKRA.

Úplně nejmenším automobilem světa je však model, který vytvořili australští vědci, aby demonstrovali, jak daleko lze dovést miniaturizaci a možnost výroby motorů mikroskopických rozměrů - 5 mm dlouhé autíčko velké jako zrnko rýže se pohybuje rychlostí 0,36 km/hod. Na http://edition.cnn.com/TECH/9711/22/micro.car/ je možné zhlédnout videosekvenci, kde mikroautíčko závodí kolem mince.

Nejúspornějším sériově vyráběným automobilem na světě je zřejmě vůz Jetcar 2 vytvořený v německém Neuruppinu, který na 100 km spotřebuje pouhých 2,5 l nafty a v nové připravované verzi uvažuje výrobce dokonce o spotřebě ještě o litr paliva nižší. Poněkud futuristicky vyhlížející vozidlo, na němž je zřejmé, jaký význam přikládali konstruktéři aerodynamice, má karosérii ze skelných a karbonových vláken, jejíž nezvyklý tvar je výsledkem intenzivních testů v aerodynamickém tunelu. Díky ní může Jetcar 2, přes svůj relativně slabý výkon motoru (ten je převzatý z vozítka Smart), dosáhnout rychlosti až 160 km/hod. Úsporné autíčko však není levnou záležitostí - cena těsně pod hranicí 40 tisíc EUR zřejmě odradí nejednoho zájemce o "levné" ježdění.

Auto, které jezdí na vzduch, a jehož emise tvoří opět jen vzduch (dokonce čistší než ten, který používá jako "palivo"), je tématem projektu nazvaného MiniCAT (název je odvozen od technologie pohonné jednotky Compressed Air Technology-CAT) neboli automobil na vzduch. Tato technika se krátce používala začátkem 20. století v tramvajích ve francouzských městech Nantes a La Rochelle, a několikaletý výzkum, který vyústil ve schválení čtyřicítky patentů, umožnil její efektivní využití pro auta uvedl konstruktér unikátního motoru Guy Négre. Prototyp třímístného auta se představil na světovém autosalonu v Paříži v roce 2002. Tajemství vzduchového motoru spočívá podle konstruktéra ve třech dlouhých trubicích vyrobených z uhlíkových vláken a umístěných pod spodkem auta. Trubice obsahují vzduch stlačený na 150krát větší tlak, než je v pneumatikách. Píst v motoru přihání venkovní vzduch a stlačuje ho na 20 barů, což ho zahřívá na 400 stupňů Celsia, a vstříknutí stlačeného vzduchu nutí píst k pohybu společně s osou kol. MiniCAT se už nabízí na webových stránkách společnosti MDI (www.mdi.lu) za 8 tisíc EUR, Guy Négre čeká na investory pro svůj projekt automobilky vyrábějící tato pozoruhodná vozidla ve velkém, odborníci jsou však zatím poměrně skeptičtí k proklamovaným technickým parametrům.

Jako první "sériový" sportovní automobil poháněný elektrickým motorem na světě byl představen automobil Fétish vytvořený francouzskou automobilkou Venturi. Studie Fétish byla světu poprvé představena na mezinárodním autosalonu v Ženevě před dvěma lety a při pohledu na typicky sportovní vůz lze skutečně těžko uvěřit, že místo "nadupaného" spalovacího motoru ho pohání tichý ekologický elektromotor. Venturi Fétish je již připraven k prodeji na trzích v Japonsku a v USA, zájemce si však musí připravit 540 tisíc EUR (cca 17 milionů korun), čímž se extravagantní vozítko řadí i mezi nejdražší automobily světa.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Dalis, 26.03.2005 10:16
Docela hezký mastodont, na dvorek by se nám asi nevešel, možná tak opřít si o barák kolo, teda jestli by to ustál :)
Vymča, 26.03.2005 14:04
No to jo! Docela bych uvítal víc informací o tomto drobečkovy musí to být fakt monstrózní čísla!!
Karel - TipCars.com, 26.03.2005 19:27
Na podrobnější článek o tomhle obrovi se můžete těšit už příští týden.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

BMW řady 3 e46 - spokojených 30 000 kilometrů

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.