0
zpět
568

Z aut se půjde podívat i na obsah ledničky doma

Navigaci, která na řidiče hovoří v jeho rodné řeči, nebo digitální tachometr promítající rychlost na čelní sklo automobilu už mnozí řidiči považují za samozřejmost. Bude ale možné za nějaký čas sledovat v autě například kamerový systém, který hlídá váš dům?
20.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Navigaci, která na řidiče hovoří v jeho rodné řeči, nebo digitální tachometr promítající rychlost na čelní sklo automobilu už mnozí řidiči považují za samozřejmost. Bude ale možné za nějaký čas sledovat v autě například kamerový systém, který hlídá váš dům?

"Mne už nemůže v této oblasti vůbec nic překvapit," tvrdí manažer servisu pro východní Evropu společnosti Blaupunkt Richard Malíř. "Jak by takový systém měl pracovat už víme, jde jen o to dokázat jej technicky zrealizovat." Na největší světové výstavě IT v Hannoveru CeBIT letos například prezentovaly firmy Bosch, Blaupunkt a Deutsche Telekom nové multimediální zařízení do automobilu WLAN, jehož pomocí může řidič v blízkosti svého domu "kontaktovat" digitální stanici, kterou má doma. A vyměnit si mezi domem a autem data, která potřebuje. Například snímky z kamery střežící dům.
V rámci takzvaných "near-home services" však bude možné i nahrávat z domu do multimediálního systému auta filmy nebo oblíbenou hudbu ve vysoké kvalitě. "Zde jsou možnosti prakticky neomezené, časem bude jistě možné kontrolovat z auta například i obsah ledničky v domě," říká Richard Malíř. Podle jeho názoru je to pouze otázka rychlosti přenosu dat.
Vývoj přenosu informací pro řidiče lze dokumentovat na navigačních systémech, kterými už jsou některé vozy vybaveny. Zatímco většina jich pracuje na systému přenosu dat z CD, což prakticky znamená, že ve chvíli, kdy si řidič CD pořídí, tak je už zastaralé, protože na něm chybí poslední změny, je řešením stahovat tyto informace průběžně z internetu.
"Někdy se mi však zdá, že automobilky se snaží využívat elektroniku až k jakýmsi podivnostem," říká Richard Malíř. "Například vozům Rolls-Royce se při zastavení narovnají znaky RR na kolech do stejné polohy. Jiní však dokáží podobný princip využít například k tomu, že vybaví auta infračerveným radarem, který osvítí okolí automobilu při jízdě v noci natolik, že si řidič připadá velmi bezpečně a na displeji vidí své okolí jako při jízdě za denního světla."
Automobilky velmi úzce spolupracují s firmami, které podobná zařízení vyvíjejí. Firma Blaupunkt tak kromě jiných vyrábí pro značky Audi, Volkswagen, Mercedes či Fiat. Většinou vše probíhá tak, že automobilka má představu, že za dva tři roky přijde s novým modelem. Osloví tedy výrobce elektronických zařízení, nechá si předvést, co mají nejnovějšího a co vyvíjejí, a objedná do nového auta zařízení, které v době jeho uvedení na trh bude skutečně "nejčerstvější".
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 20.04.2005 21:40
že by se to v brzké době mělo stát jako rutijní záležitost. Ono to bude přecejenom nějakou tu kačku stát. A kdo si spíš nepřiplatí za lepší kola a tak, než za takovýto luxus :) nicméně pokroku se nedá bránit :)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.