0
zpět
980

Výrobce aut sužují vysoké náklady

Snížení provozních nákladů zůstává přízrakem, který nadále pronásleduje manažery některých evropských automobilek, zejména značek Opel, Saab a Volvo.
26.08.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Snížení provozních nákladů zůstává přízrakem, který nadále pronásleduje manažery některých evropských automobilek, zejména značek Opel, Saab a Volvo.

Jak oznámil švédský výrobce robustních a bezpečných vozů Volvo, je nucen propustit 1000 až 1500 zaměstnanců z celkového počtu 28 tisíc, aby ročně ušetřil 131 miliónů dolarů. Německý list Handelsblatt včera tento úsporný program označil za drastický.
Výrobce osobních vozů Volvo, od roku 1999 dceřiný podnik americké společnosti Ford, loni svůj odbyt zvedl. Ovšem letos prodej jeho vozů, určených hlavně zákazníkům z vyšší střední třídy, meziročně klesl o pět procent.

Mluvčí popírá tlak z USA
Mluvčí švédské automobilky Olle Axelsson sice popřel, že by toto opatření souviselo s napjatou hospodářskou situací mateřské společnosti Ford. Není však jistě náhoda, že toto úterý šéf Bill Clay Ford oznámil, že vbrzku vyhlásí radikální restrukturalizaci druhé největší americké automobilky.
List Handelsblatt tvrdí, že k těmto opatřením donutil "svou dceřinou firmu (Volvo) slábnoucí americký výrobce Ford, aby tak přispěla k sanaci koncernu".
Axelsson jako příčiny úsporného balíku vyjmenoval nevýhodný kurs švédské koruny k dolaru, zdražování vstupů, zejména oceli, a stále dotěrněji rostoucí soupeření na světových automobilových trzích.
Zatím není jasné, zda se bolestivé snižování nákladů dotkne i německých závodů Ford. Jejich šéf Bernhard Mattes vyslovil včera podle agentury Reuters uspokojení, že si evropská auta značky Ford udržela 7,5procentní podíl na místním, silně konkurenčním trhu.
Jediná automobilka, která byla při plnění svého náročného úsporného balíku úspěšná, je největší evropský výrobce Volkswagen. Jak včera oznámil management, za prvních šest měsíců srazil náklady o 1,7 miliardy eur, tedy více než polovinu letošní cílové částky 3,1 miliardy eur. Přesto však Bernd Pischetsrieder, šéf VW, včera vyzval k dalším tvrdým úsporám v evropských závodech koncernu tak, aby mohly vyvážet do USA i jinam se ziskem.

TIP: Japonci nutí GM k radikálním krokům

Potíže mají i evropské dceřiné firmy největší světové automobilky General Motors - Opel a Saab. Jak v pondělí prohlásil prezident General Motors Europe (GME) Carl-Peter Forster, zejména továrna v Rüsselsheimu, kolébce značky Opel, není, pokud jde o kvalitu a produktivitu, ještě zdaleka za vodou. Nevyloučil další sanaci, neboť "i malé zaváhání znamená krok vzad". Podle dohody s odbory se GME zavázal, že po omezení pracovních míst o 9500 lidí zbylí zaměstnanci mají své místo zaručeno do roku 2010. Forster řekl, že tuto dohodu uznává, ale nevyloučil "malá částečná pružná opatření", která blíže neosvětlil.

Noví manažeři jsou nadějí
Dieter Zetsche
Experti si podle agentury Netzeitung slibují, že úroveň dvou velkých automobilek, Volkswagen a DaimlerChrysler, zvednou noví vrcholoví manažeři.
Dieter Zetsche, dezignovaný šéf německo-amerického koncernu DaimlerChrysler, se již vrací z USA do Stuttgartu, aby příští týden ve čtvrtek převzal osobně i řízení divize Mercedes. Když se před pěti lety postavil do čela tehdy prodělečné automobilky Chrysler, nikdo neočekával, že ji tak brzy pozvedne do zisku. Cenou za to ovšem bylo mohutné propouštění amerických zaměstnanců a zavírání neefektivních závodů. Analytici podle Netzeitung spekulují, zda si stejně razantně bude počínat i v závodech Mercedesu.
Jeho energickým zástupcem při bolestivé sanaci Chrysleru byl Wolfgang Bernhard, který je nyní vlivným členem vedení VW. A netají se tím, že Volkswagen potřebuje zásadní a ráznou reorganizaci.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze