zpět
663

VW Golf GTI

Myšlenka rychlého auta, jež by si mohli dovolit i méně zámožní motoristé, je stará více než třicet let. Vznikla ve wolfsburské hospodě a jejím autorem je "skupinka inženýrů", která si za branami závodu na vlastní pěst postavila auto s označením Sportgolf.
06.06.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+8

Myšlenka rychlého auta, jež by si mohli dovolit i méně zámožní motoristé, je stará více než třicet let. Vznikla ve wolfsburské hospodě a jejím autorem je "skupinka inženýrů", která si za branami závodu na vlastní pěst postavila auto s označením Sportgolf.

Když na tuto iniciativu přišel jejich šéf Ernst Fiala, moc nadšený nebyl. "Vy jste se asi zbláznili, to bude moc drahé," zněla jeho reakce, která se často objevuje v publikacích o nejúspěšnějších modelech značky.
Psala se polovina 70. let a Volkswagen na tom finančně nebyl vůbec dobře. Automobilka zaspala v uvádění nových modelů, výměna dosluhujícího "brouka" za moderní typ Golf přišla pozdě. Proto vedení továrny pohlíželo na každé auto, které neslibovalo statisícové výrobní série, se značnou nedůvěrou. A rychlý "lidový" golf takové naděje neskýtal.
Automobilka však zároveň potřebovala nositele image, který by podpořil prodej nadějného modelu. A tak se na frankfurtském autosalónu objevil v roce 1975 Golf GTI. Ohlasy návštěvníků byly nad očekávání dobré, šéfové automobilky začali uvažovat o pětitisícové sérii.
První Golf GTI byl na svou dobu mimořádně rychlý. Šestnáctistovka se vstřikováním benzínu vznikla ve spolupráci s Audi. Její výkon byl 110 koní a lehké auto dokázala na stovku rozhýbat za devět vteřin. Maximální rychlost vozu byla 182 km/h.
Kromě červené linky rámující přední masku a sportovních sedadel se od běžného golfu na pohled nelišil. Jen cena 13 850 marek byla zhruba dvojnásobná ve srovnání s nejlevnějším provedením.
Výkon prvního golfu GTI zůstal dlouho nepřekonán. Druhá generace z roku 1984 ztratila sílu čtyř koní použitím katalyzátoru. Teprve v roce 1986 se objevil motor s šestnáctiventilovou technikou, který byl silnější.
Nejproblematičtější verzí v historii GTI byl motor s označením G60 a výkonem 160 koní, který se objevil ještě pod kapotou druhé generace v roce 1990. Měl problémy s přeplňováním a byl nahrazen už rok poté.Třetí generace GTI z roku 1991 byla o poznání kulatější a podle ohlasů zákazníků i "málo sportovní". Označení GTI se začalo užívat prakticky pro každý rychlejší golf, od roku 1996 nesla tato písmena i naftová verze. Ve čtvrté generaci z roku 1996 se vystřídalo celkem osm různých motorů. S aktuálním modelem se automobilka vrací k původní myšlence Golfu GTI. V nabídce je opět jeden agregát, který svým výkonem výrazně překonává ostatní verze.
Z původní odhadované pětitisícové série nakonec bylo 1,5 miliónu prodaných vozů s písmeny GTI.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 06.06.2005 00:50
Stejně jako Golf sám o sobě :) není divu. Každý řidič sem tam sešlápne pedál a chce ten "zátah" cítit a tyto tři písmenka na zadku jsou toho většinou zárukou :)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Nejlepší evropské destinace pro dovolenou karavanem

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Jaký benzínový motor pro Alfu Romeo Giulietta?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.