zpět

Volkswagen XL Sport: auto a motorka v jednom

Dvouválec od Ducati dává výkon 200 koní a to lehkému automobilu dovoluje jet rychlostí až 270 km/h.
07.10.2014, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+10

Studie XL Sport vychází ze superúsporného modelu XL1, který automobilka představila již dříve. Jedná se o limitovanou sérii, v plánu Volkswagenu je, že se vyrobí pouze 250 exemplářů.

V Paříži představená studie XL Sport je 4 291 mm dlouhá, 1 847 mm široká a 1 152 mm vysoká. Rozvor náprav činí 2 424 mm. Samonosná karoserie vozu je z velké části vyrobena z uhlíkových vláken. Sportovním vozům se blíží díky použití vertikálně otevíratelných dveří, ale také systémem odpružení předních kol „pull rod“ (zdvih kola je na tlumicí a pružicí jednotky uvnitř rámu přenášen tahem prostřednictvím vahadla a táhla, uchyceného k hornímu závěsnému ramenu), zatímco zadní náprava s dvojicemi nestejně dlouhých příčných ramen používá odpružení typu „push rod“ (síla je převáděna na tlumicí a pružicí jednotku vahadlem, na které tlačí táhlo, uchycené ke spodnímu závěsnému ramenu).

Pneumatiky o rozměru 205/40 R 18 vpředu a 265/35 R 18 vzadu jsou obuté na kovaných kolech z hořčíkové slitiny, která mají být o 23,9 kg lehčí v porovnání s hliníkovými koly.

Velmi netradiční je ale pohonná jednotka – jedná se o dvouválec z Ducati 1199 Superleggera, dosahující až 11 tisíc otáček za minutu. Těch bylo možné dosáhnout díky titanovým ojnicím, krátkozdvihové koncepci (vrtání 112 mm/zdvih 60,8 mm) a čtyřventilovému rozvodu DOHC s nuceným zavíráním ventilů vačkou (desmodromický rozvod). Pohonná jednotka má víka spojky, hlavy válců a olejové vany vyrobené z hořčíkové slitiny, dvě škrticí klapky a na každý válec dva vstřikovače. Točivý moment motoru vrcholí hodnotou 134 Nm a je přenášen na zadní nápravu prostřednictvím sedmistupňové dvouspojkové převodovky DSG.


autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.