zpět
953

Velcí šílení Američané – závody dragsterů

Za sebou několik tisíc koní, před sebou čtvrt míle rovné tratě. Start, kouř a mozek, co se snaží proskočit zadní stěnou lebky pod tlakem těch několika G, kterými vás dragster vykopává kupředu.
19.08.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+12

Za sebou několik tisíc koní, před sebou čtvrt míle rovné tratě. Start, kouř a mozek, co se snaží proskočit zadní stěnou lebky pod tlakem těch několika G, kterými vás dragster vykopává kupředu.

Zatímco závodníci na jihovýchodě Spojených států se velmi rychle přesunuli pod křídla NASCAR a na oficiální stadiony, jihokalifornští hot roddeři naopak s rostoucí oblibou tohoto křížence sportu a módní záležitosti dlouho zůstávali na ulicích. Oblíbené se staly především sprinty, při nichž stačilo mít křižovatku, trochu rovnou ulici. Se vznikem NHRA se počátkem padesátých let začali i sprinteři přesouvat z ulic na oficiální závodní dráhy, z nichž bylo první letiště v Santa Aně.

I když dnes celosvětově existuje mnoho různých asociací a závody se přesunuly na moderní a bezpečné tratě, základ je stále stejný - dva soupeři, rovná trať dlouhá čtvrt nebo osminu míle (400/200 m) a chuť zvítězit. NHRA i IHRA definují kolem dvou stovek tříd podle typu a výkonu vozu, mezi profesionály je ale důležitých následujících pět tříd. Top Fuel jsou dragstery do morku kostí s charakteristickým štíhlým profilem, dlouhým špičatým čumákem, vysoko uloženým spoilerem a masivními zadními koly. V benzinové verzi dosahují neuvěřitelného výkonu 6000 koní (drobných 4,5 MW), a tak není divu, že poté, co se prořítí čtvrtmíli dlouhou dráhou za méně než pět sekund a dosahují rychlostí přes 530 km/h, musí jim při brzdění pomoci padáky. Oblíbené Funny Cars dosahují podobných výkonů, jen jsou přikryty karoserií podobnou normálním vozům. Pro Modified jsou upraveny sériové vozy s objemem do 8,6 l při použití turbodmychadla nebo 12,1 l s oxidem dusným, naproti tomu v kategorii Pro Stock závodí vozy, které si musí zachovat vzhled sériových aut. Objemy motorů v této kategorii dosahují 8,2 l (NHRA), respektive 13,1 l (IHRA). V NHRA je také registrována kategorie dragsterových motocyklů, Pro Stock Bikes.

Nechcete taky závodit?

Co je ale na dragsterech lákavé, je široká podpora amatérských závodníků. Klání se (alespoň v USA) může zúčastnit každý (registrovaný), klidně s rodinným vozem. Navíc není třeba hledat výkonově shodného soupeře, ale lze uplatnit systém handicapů, při němž každý ze soutěžících předem nahlásí tzv. dial-in čili nejrychlejší čas, za který si myslí, že zvládne projet cílem, a pomalejší soupeř pak vyráží o rozdíl časů dříve. Kdo projede cílem rychleji, než je jeho dial-in, je diskvalifikován, naopak příliš rychlý čas s větší rezervou dává větší náskok papírově pomalejšímu soupeři.


TIP: Velcí šílení Američané – závody NASCAR

Příznačným rituálem před vlastním závodem je divácky atraktivní burnout, který má i praktický smysl - pneumatiky se zahřejí, čímž se zvýší jejich přilnavost.

Naopak protočení kol při startu nebo na trati je značně nevýhodné, protože auto ztrácí tah, a tak jsou některé ze silnějších vozů nastaveny tak, aby při startu ani nevyužívaly maximum svého výkonu. Dalším charakteristickým znakem je zvedání přední části auta, což jednak řidiči zakrývá výhled a znesnadňuje ovládání, ale také jde o zbytečné plýtvání výkonem, který místo, aby auto tlačil, je zvedá vzhůru. Tomu brání dlouhý předek posouvající jejich těžiště a také konstrukce s kolečky vybíhající za automobil.

Monster trucky – wresling na kolech

Kola z traktoru, motor z tanku, na ohromném podvozku dva metry nad zemí mrňavá kapota z brouka a celé se to řítí na několik čtyřkolých obětních beránků.

Monster trucky jsou mnohem více show než regulérní automobilovou soutěží. Je to prostě takový wrestling na kolech se vším, co k tomu patří -pestrobarevné karoserie, velkohubé vychloubání, afektovaní hlasatelé a efektní triky. Přesto, či možná právě proto je tak oblíbený a přitahuje tisíce diváků. Na světě dnes existuje přes 500 monster trucků (z nich je asi 100 registrovaných, ostatní slouží především reklamním účelům), kromě USA, v Kanadě, Anglii, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Praotcem všech je Bob Chandler, konstruktér ze St. Luis a fanoušek terénních aut, který zjistil, když na rodinném výletě rozložil svého Forda 250 4x4, že v okolí není žádný pořádný servis nebo obchod s náhradními díly. Tak si zařídil svou vlastní dílnu a pro různá vylepšení a přestavby použil jako pokusného králíka, tedy pick-upa, právě Forda 250 z roku 1974.


TIP: Velcí šílení Američané – Hot Rod a zlatý věk

Z forda se stal atraktivní vůz, který byl poprvé předveden na denverském autosalonu v roce 1979. O dva roky později s ním jeho majitel jen tak pro legraci poprvé udělal to, co dál určovalo směr vývoje - přejel pár vraků aut. Tehdy ještě s mnohem menšími pneumatikami. Pak byl už jen krůček ke zvětšení kol na nynějších 66 palců, a tak vlastně vznikl první monster truck - Big Foot. Likvidace menších i větších vozidel včetně školních autobusů a kaskadérské kousky se záhy staly lákadlem, a tak Big Foot následovali další a další konstruktéři. Dnes kromě různých show známých pod názvem Monster Jam existuje i oficiální soutěž, ve které trucky závodí na překážkové dráze.

Jejich nejcharakterističtějším rysem jsou ohromná kola, pneumatiky mají v průměru 66" (167 cm) a na šířku 43" (110 cm), a dokážou udržet pětitunové vozidlo na hladině. Motory jsou omezené na 9,5 l, například Big Foot používá Ford Hemi 9,4 l poháněný metanolem, který dosahuje výkonu kolem 1500 koní (1120 kW) a dokáže Big Foota rozjet až na 130 km/h.

A proč ne rovnou tank?

Co může být monstróznějšího než monster truck? Monster trax.

Američané postupovali podle pravidla: "Když už nevíte, co brutálnějšího byste měli namontovat do auta, namontujte do něj tank." Tak koncem osmdesátých let vznikla řada pásových hybridů, které měly s původní ideou monster trucku společné jen to, že válcovaly auta. Ještě bizarnější je mánie transformers, která zachvátila svět kreslených seriálů počátkem devadesátých let, a promítla se i do světa hraček pro dospělé - do aut. Tak vznikly prapodivné výtvory s poetickými jmény jako Towasaurus Wrex, Reptar, Megasaurus nebo Galactron, které vypadají jako legračně pomalovaný systém hydraulických ramen.

Zdroj: V. Růžička,

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit ojeté Subaru BRZ za 400 tis. Kč?

nejčtenější články

Vybíráme naftový motor pro ojetý VW Golf VII

Jaký vybrat benzínový motor pro ojeté Volvo S80?

Který benzínový motor vybrat do ojeté Škody Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.