0
zpět
979

Velcí šílení Američané – co si ještě vymyslí?

NASCAR, dragstery, monster trucky, to není to jediné. Američané holdují desítkám dalších více či méně šílených způsobů závodění, jimž vévodí ráchání v bahně, nejlépe v hodně mazlavém, a v odkrytých autech.
26.08.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

NASCAR, dragstery, monster trucky, to není to jediné. Američané holdují desítkám dalších více či méně šílených způsobů závodění, jimž vévodí ráchání v bahně, nejlépe v hodně mazlavém, a v odkrytých autech.

Bahenním koupelím se jezdci oddávají buď na okruzích, nebo na 40-60 m dlouhých sprintových tratích a podobně jako u dragsterů se jich může zúčastnit téměř kdokoli. Oblíbenost ještě zvyšují další kousky, kdy se v oblaku dýmu a hlíny přetahují teréňáky, při burnoutech se propalují gumy o sto šest a správně vidlácky se občas zúčastní i nablýskané traktory tahající závaží.

Velcí šílení Američané – závody dragsterů

Demolition derby

Pokud existuje něco lepšího a adrenalinovějšího než ráchání v bahně, tak je to šrotování starých aut. Zvlášť když v nich sami sedíte. Počátky demolition derby se datují do třicátých let minulého století, ovšem tato lidová zábava se rozmohla až o dvě dekády později. A lidová byla ve všech směrech. Účastnili se jí většinou amatéři. Stačilo pár úprav staré plechovky, jako zavařit dveře, zbavit se nebezpečných skel a vyříznout únikový otvor ve střeše a mohli jste v zablácené aréně vyrazit vpřed.

Vlastně vzad, protože bylo nutné chránit motor, a tak se naráželo zadkem. Občas se používaly pick-upy a výjimečně dokonce i školní autobusy.

Nejmenší a nejrychlejší

Závodění má opravdu mnoho podob - na druhé straně spektra stojí proti gigantickým monster truckům autíčka třídy sprint cars nebo ještě menší dwarf či midget cars. To, že mají téměř desetkrát menší motor, rozhodně neznamená, že jsou to hračky pro děti. Právě naopak, tihle trpaslíci ze sebe umí vyždímat až neuvěřitelných 160 km/h.

Neméně agresivní je kategorie čtyřkolek Pro Quads stojící na pomezí motokrosu. Že závodit se dá opravdu se vším, dokazují již značně rozšíření trávníkáři, jejichž stroje sice dosahují výkonu jen několika koní, ale o to urputnější souboje spolu jejich majitelé na dráze svádějí a stejně odhodlaně se vrhají i do závodění v bahně, přestože mezi nimi a lepivou břečkou nestojí vůbec nic. A komu se nechce z pohodlného křesla, nebo ještě lépe oblíbené barové židličky, ten se může nechat inspirovat partičkou z Floridy, která založila svou vlastní asociaci závodů barových stoliček. Stroje to jsou vskutku báječné. Sice nevynikají výkonem speciálů NASCAR, zato mají uprostřed volantu držák na láhev.

Cannonball a Gumball

Začátkem května médii protekla hysterizující zpráva o tom, že se naší zemičkou prožene rallye zhýralých celebrit a ve svých nabušených supersportech budou rozsévat zkázu a smrt. Ale kdeže, to si jen pár celebrit vyrazilo na propagační výlet, který se jezdí již od roku 1999, a i když policisté pokutují o sto šest, zatím bez vážnější havárie. Gumball ale není původní nápad. Inspiroval se americkým Cannonball Run, jenž se zase inspiroval stejnojmenným filmem. Vždy jde ale o totéž -partička zazobaných snobů "závodí" napříč kontinentem - starým nebo novým.

NASCARový guláš

NASCAR, to je sice jedno slovo, ale zdaleka ne jedna soutěž. Hlavní divize byla nazývána Grand National, ale na počátku 70. let získala sponzora v Reynoldsových tabákových závodech a byla přejmenována na Winston Cup, přičemž na 2. třídu slabších vozů přešel název Grand National. Ovšem jen nakrátko, protože zanedlouho se jí upsal pivovar Busch, jehož název nese dodnes. Naproti tomu Winston Cup skončil v roce 2003 se zákazem reklamy na tabákové výrobky a dnes se soutěž nazývá Nextel Cup. Třetí hlavní soutěží jsou závody upravených pick-upů, které vznikly až v roce 1994. V roce 1995 vznikla divize Super Truck Series, dnes známá jako Craftsman Truck Series.

The Biggest Foot

U aut, jako jsou monster trucky, na velikosti rozhodně záleží. Tím největším je Big Foot #5 dokončený v létě 1985. Výjimečným jej dělají především třímetrové pneumatiky Firestone Tundra (průměr 120"), které byly v padesátých letech použity americkou armádou na tahači zvaném "Aljašský pozemní vlak". Big Foot číslo 5 byl vysoký přes 4,5 m, s dvojitými pneumatikami byl široký přes 6 m a vážil více než 17 tun.

Zdroj: V. Růžička,

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Fiesta nebo Polo? Vybíráme zánovní ojetinu s litrový turbomotorem

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.