0
zpět
533

Václav Král: "Embéčko se jednoznačně povedlo"

" Škodovky z Mladé Boleslavi byly vždy moje srdeční záležitost," říká automobilový designér Václav Král. Jak hodnotí jednotlivé modely od Škody?
12.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

" Škodovky z Mladé Boleslavi byly vždy moje srdeční záležitost," říká automobilový designér Václav Král.

Automobilová značka Škoda stojí na základech starých přesně sto let. Tehdy mladoboleslavský knihkupec a sportovec Václav Klement využil módu jezdit na bicyklu po svém. A protože nebyl technik, spojil se s turnovským rodákem, mechanikem Václavem Laurinem, a zahájili v pronajaté dílně na okraji Mladé Boleslavi výrobu bicyklů Slavia. Stačilo jim k tomu pět dělníků a tři obráběcí stroje. Výroba jízdních kol měla úspěch. A tak o tři roky později postavili oba Václavové první vlastní tovární budovu. Stála v místě dnešní automobilky. Zde pak vznikl první motocykl, motorová tříkolka a také první automobil.
S mladoboleslavskou automobilkou ovšem nejsou spojena jen slavná jména techniků a konstruktérů, ale také designérů. Jedním z nich je i klasik automobilového designu Václav Král (69). Proslavil se mimo jiné kabrioletem Škoda Favorit, vyráběným v Metalexu. "Ke značce Škoda mám silný vztah, protože v Mladé Boleslavi jsem vystudoval a pak nastoupil jako mladý konstruktér," vzpomíná.
Dobové plakáty a prospekty proto komentuje s nadhledem designéra i jako zapálený fanda škodovek.
"Do konstrukce Škodovky jsem nastoupil v roce 1956. Šéf mi tehdy řekl - rovné čáry děláme tužkou, křivky a kružnice tuší a soukolí počítáme na tři desetinná místa. A pamatuj si, že čím menší auto vymýšlíme, tím větší problém je to pro konstruktéra. To bylo všechno," říká Václav Král. "Tehdy jsme ve Škodovce začínali vymýšlet takzvaný projekt MLA čili malý lidový automobil. Později z něho vzešlo embéčko."
Václav Král jezdil až na jedinou výjimku ve škodovkách. "Jeden čas jsem miloval americká auta ze čtyřicátých a padesátých let," vzpomíná. "A když se naskytla možnost koupit přes Mototechnu ojetého chevroleta, se kterým předtím jezdil americký velvyslanec, byl jsem štěstím bez sebe. Šlo o chevrolet z roku 1954, vpředu měl místo dvou sedadel lavici, a tak já seděl za volantem, maminka vpravo a mezi námi dvě malé děti."
Pak opět přesedlal na škodovku a už ji neopustil. Dnes jezdí ve fabii.
1 - Voitureta, 1905
"Voitureta byla prvním automobilem vyrobeným v Mladé Boleslavi. V překladu to znamená lehký nebo malý automobil. Ve své době stála 1800 zlatých. Poprvé ji veřejnost viděla na pražském autosalonu v Průmyslovém paláci v roce 1905. Velmi se mi líbí, protože když se na ni podívám, vnímám ji jako klasický fyzikální příklad samohybu. Měla dvouválcový vidlicový motor chlazený vodou, což je nádhera. Žádný vzducháč. Šlo o velmi spolehlivý automobil, který se úspěšně vyvážel i do Japonska."
2 - Laurin & Klement škoda typ 110, 1927
"Podle mého názoru ji mohli udělat hezčí. V té době už v Itálii a Americe dělali krásná auta. Některé varianty stodesítky pak už ale přece jen o něco hezčí byly, šlo pochopitelně o vozy z pozdějších let. Právě u typu 110 se změnila vlastnická práva a z Laurin & Klement se stala Škoda. Ta chtěla být pochopitelně noblesnější než její předchůdce, takže její další automobily jsou už jaksi načinčanější. Z dnešního pohledu šlo u stodesítky o typ lidového vozu, bylo to maximálně jednoduché auto. Dneska by se řeklo auto pro střední třídu."
3 - škoda Popular, 1934
"Tohle je speciálně upravený popular, se kterým se vydal doktor Zbyněk Peters, v té době velmi známý hokejista, na čtyřměsíční expedici do Indie. Proto má auto tak zvětšený chladič. Expedice se skládala z osmi mladíků, kteří 12. května 1934 odstartovali se čtyřmi populary v tropickém provedení z Prahy. Automobilka vložila do expedice 200 000 korun a vyplatilo se jí to. Popular se později stal skutečně populárním, a dokonce pak i nejprodávanějším vozem v republice. Šlo o jednoduchý, tichý a spolehlivý automobil."
4 - škoda 1102, 1946
"Na tohle auto mám velmi dobré vzpomínky, jezdil jsem s ním na vojně. Byl jsem s ním úžasně spokojen, a když jsem šel z vojny domů, tak jsem si říkal - škoda, že nejsou poměry jako za Marie Terezie, protože bych si ho vzal s sebou. Šlo o vysoce výkonné a úsporné auto, které vzniklo po válce a slavilo velké úspěchy v automobilových soutěžích. Například vyhrálo závod 24 hodin v belgickém Spa. Všechny tři populary tam kroužily pravidelně a spolu, takže jim začali říkat tým Škoda metronom."
5 - škoda Octavia, 1959
"To je auto, které šlo velice dobře na export, například ve Skandinávii octavie doslova milovali. V té době se začala v Mladé Boleslavi výrazně zvyšovat výroba, továrnu opouštěly stovky aut denně. Octavia byla takzvaně blbuvzdorná, nebyl problém opravovat ji na chodníku před domem. Měla výdrž. Mimo jiné proto, že všechny motorové díly byly mírně předimenzovány, což se u dalších modelů už neopakovalo. Plechy se na ni dovážely například i z Rakouska."
6 - škoda 1000 MB, 1964
"Embéčko se jednoznačně povedlo. Jako mladí konstruktéři jsme si tenkrát říkali - prima, má to mít motor vzadu, bude to sporťák. Měli jsme radost, že vzniká auťák, který bude mít dobré sportovní předpoklady. A to se časem potvrdilo. Motor na embéčko počítali v Itálii a to, že byl umístěn vzadu, do jisté míry ovlivnil i fakt, že v té době měl motor vzadu i fiat."
7 - škoda 100, 1969
"Osobně si myslím, že tohle auto znamená určitý pokles. Nechci nikoho hanět, zejména proto, že ho vymýšleli moji kamarádi a spolužáci, ale zdá se mi, že předchozí embéčko mělo v sobě jakousi jemnost. A najednou je tu řada 100, která tu jemnost ztratila. Je docela možné, že to cítilo ve fabrice víc lidí, protože později byla z tohoto modelu odvozena Škoda 110 R, tedy kupátko, a to už bylo kouzelné."
8 - škoda 110 R, 1970
"Tenhle vůz v zahraničí konkuroval autům mnohem vyšších tříd. Tím, že ztratil v zadní partii sloupek s druhými dveřmi a ty první se prodloužily, získal krásnou a zvláštní lehkost. Později se tohle auto stalo základem pro velmi úspěšný model 130 RS."
9 - škoda 105, 1976
"U tohoto vozu se povýšil výkon zvětšením klikové hřídele, takže z modelu 100 se stal model 105. Velmi úspěšně se vyvážel do Francie, Anglie a Skandinávie."
10 - škoda Favorit, 1988
"Favorit byl velký vývojový skok. Musím říci, že když jsem si ho koupil, měl jsem oproti předchozím modelům báječný pocit. Nějakou dobu jsem sice nemohl strávit, že jedu autem s předním náhonem, protože jsem do té doby závodil a byl zvyklý řídit hlavně plynem, což jde jen s autem, které má přetížený zadek a náhon na zadní kola. Faktem ale je, že favorit byl najednou tichý, prostorný a bez problémů."
11 - škoda Felicia, 1996
"Řekl bych, že mezi embéčkem a stovkou je podobný rozdíl jako mezi favoritem a felicií. Prostě se jen něco někde zaoblilo. A dokonce mám stejný pocit z felicie jako ze škody 100. Favorit byl prostě špalek, a když se pak začaly tvary zahlazovat, vznikla z toho felicie. A zatímco felicie byla do jisté míry pokrok, následující fabia už byla zase doslova skok."

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 12.04.2005 11:13
Když si ho pořádně vyšperkuješ, tak s ním budeš házet machry i dnes - je to veterán!
Dalis, 12.04.2005 19:33
My sme měli krásnou zelenou stovku, jezdila parádně než ji upadlo kolo :)
anonym, 12.04.2005 21:10
Obdivuju ho jako nejlepšího designéra v ČR za dobu Komunistického režimu, myslím, že udělal hodně práce! Díky za to, v čem jezdí zbytek národa!
anonym, 12.04.2005 21:50
Myslím, že komunismus si velké písmeno rozhodně nezaslouží, jinak si nedokážu představit, jak by obyvatelé šťastnějšího Západu museli děkovat svým designérům a konstruktérům za Escorta nebo Golfa, které zachránili určitě více živorů, než naše "Škodárny" - ve vší úctě k panu Královi
miuko, 15.04.2005 12:14
mnel jsem embecko- tisicovku (1100 MB de luxe) par let a bylo to to nejlepsi a nejhesci co jsem mnel. jednoduche, spolehlive. a neco to i vydrzelo - dost osklivou bouracku.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit Volkswagen Golf III s benzínovým motorem?

nejčtenější články

Šest důvodů, proč (ne)koupit ojetou Škodu Superb III

Který benzínový motor zvolit do ojeté Škoda Fabia II?

Nenechte si ujít XXIV.TipCars Pražský Rallysprint

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.