0
zpět
2610

V likvidaci autovraků panuje chaos

Ekologické odstranění autovraku nemá stát v Česku ani korunu, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie. Nařizuje to zákon o odpadech, platný od letošního ledna. Zákon ale nefunguje, některá vrakoviště stále peníze chtějí.
18.05.2007, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
"Za likvidaci dvacet let starého favorita zaplatí zákazník tisíc korun, za starší auto dva tisíce," uvedl do telefonu technik Autovrakoviště Ados. Zákon zná.
"Bezplatně jsme povinni pouze vystavit doklad o ekologické likvidaci vozidla. Práci někdo zaplatit musí," dodal. Likvidace auta přijde na pět až sedm tisíc. Část platí zákazník, část firma dostane za šrot a použitelné díly. Firma využívá špatné legislativy, míní předseda Sdružení zpracovatelů autovraků Jan Volejník.
"Zákon je hrozný paskvil. Skutečně zpracovateli autovraků nařizuje bezplatně převzít vozidlo a bezplatně vystavit doklad o ekologické likvidaci. Samotný proces likvidace se asi rozumí nějak samosebou," řekl Volejník.
Doklad o likvidaci potřebuje majitel starého auta k jeho vyřazení. Pokud by vrak zůstal v evidenci, musí platit povinné ručení.
V Česku nyní existuje asi 440 zpracovatelů autovraků. Jen 170 z nich ale má uzavřené smlouvy s výrobci automobilů a odebírá autovraky bezplatně. Jejich seznam je uveden na internetové stránce Svazu dovozců automobilů. Likvidaci starých aut v těchto firmách platí automobilky.
Dalších 270 zpracovatelů někdy chce peníze, někdy ne. Například firma Koch Diorit z Tábora likviduje osobní auta zdarma - ale tisíc korun chce za auto, které obsahuje takzvané díly neschválené výrobcem. Takovým dílem může být třeba přítlačné křídlo, přídavná mlhovka či brzdové světlo. Nebo i rozdělovač, který do vozu patří, ale místo dodavatele automobilky jej vyrobila firma třeba v Turecku, tedy takzvaný neoriginální díl.

TIP: TÉMA: Dát staré auto na vrakoviště zdarma? Problém

Postup firmy v tomto případě odpovídá českému zákonu. Evropská směrnice ale žádné díly schvalované výrobcem nezná, čeští tvůrci zákona si tuto podmínku přidali v rozporu s bruselskou direktivou. A v rozporu s logikou. Žádný český předpis totiž výrobcům nenařizuje, aby díly svých vozů schvalovali. Nikdo není schopen určit, co je a co už není "schválený" díl.
"Zákon o odpadech budeme muset upravit, přijímal se narychlo," říká Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Novelu má ministerstvo připravit do července, do vlády by měla jít do konce roku. "Ustanovení o neoriginálních dílech vozidel zcela určitě do souladu s evropskou směrnicí uvedeme," dodala.
"Je to neskutečná džungle. Ještě není vydaná prováděcí vyhláška, neví se tedy, jak bude zákon fungovat - a už se chystá jeho novela," komentoval situaci Volejník.
Loni se v Česku vyřadilo z evidence 77 tisíc, za čtyři měsíce letošního roku 29 tisíc vozidel.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.