zpět
816

V Itálii je důležité parkovat v garáži, v Chorvatsku dávat pozor na předpisy

Přestože někteří Italové tvrdí, že v Česku se auta kradou ještě víc než doma v Itálii, platí pro české motoristy hned několik osvědčených receptů, jak se na Apeninském ostrově vyvarovat potížím.
01.07.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Přestože někteří Italové tvrdí, že v Česku se auta kradou ještě víc než doma v Itálii, platí pro české motoristy hned několik osvědčených receptů, jak se na Apeninském ostrově vyvarovat potížím. Mezi ty nejzákladnější patří alarm a parkovat zásadně v hlídaných garážích.

Pokud autobaterie odejde do věčných lovišť bez varování a ještě k tomu na dovolené, je to nepříjemné, ale následným problémům lze preventivně zabránit. Třeba tím, že si s sebou vezmete startovací kabely. Zkušení motoristé je proto vozí nejen v zimě na hory, ale právě na letní zahraniční dovolené. Pokud do vás však v zahraničí nabourá auto a jeho řidič nabízí peníze na opravu a chystá se odjet, může to být začátek nebetyčných peripetií na hranicích cestou domů. Možná že vás totiž policisté odmítnou nechat do Česka odjet s tím, že začnou zjišťovat, zda jste někomu autem neublížili a nehodláte prchnout.
Podle Václava Špičky z Autoklubu ČR je proto důležité ještě před cestou do zahraničí připravit si přesný itinerář (pomocí internetového vyhledávače, nebo například na adrese www.skoda-auto.cz) a zjistit telefonní čísla pro případ havárie nebo technické poruchy. "Češi mívají v zahraničí kromě havárií potíže především s dopravními předpisy, protože si nevšimnou rychlostních limitů nebo povoleného množství alkoholu v krvi," říká Václav Špička. "Nejrozumnější je proto raději všude ve dne svítit, mít s sebou oranžové vesty, vozit děti zásadně v sedačkách a uvědomit si, že přestože třeba ve Slovinsku je povolený limit alkoholu v krvi řidiče 0,5 promile a ve Švýcarsku 0,49, jde při nehodě o velmi přitěžující okolnost."
Stálá spolupracovnice ČRo 1 v Itálii Vědunka Lunardi zase upozorňuje na tradiční nebezpečí hrozící řidičům v Itálii: "Auta zloději kradou a vykrádají především na jihu země, třeba Neapol je v tomto smyslu doslova famózní a sami Italové tam raději jezdí vlakem," tvrdí. "Doporučuji proto parkovat jen v hlídaných garážích, auto mít vybaveno minimálně alarmem a ve velkých městech a letoviscích všechny věci dávat do kufru, aby auto působilo na první pohled dojmem, že je prázdné." Zloději se v Itálii podle názoru novinářky soustřeďují především na drahá auta. Zahraniční klany kradené vozy převážejí mimo Itálii a naděje získat je zpět pak bývá minimální.

TIP: TÉMA: Rady motoristům na cestách v Evropě

Některé metody zlodějů bývají stejné jako v Česku. Jiří Decastelo z Prahy například zažil příhodu, kdy si sice všiml, že při tankování u benzínové pumpy se kolem motají podivné osoby, ale ve chvíli, kdy po pár kilometrech zjistil, že má píchlou pneumatiku, ještě neviděl spojitost. Teprve když poté u něj zastavilo auto, vystoupilo z něj několik lidí a na něco se ptali, začal tušit, že možná není všechno v pořádku. Což se ostatně potvrdilo krátce poté, kdy auto zase odjelo a jemu z kabiny dodávky zmizela taška s doklady, penězi v hotovosti a kreditními kartami.

Pokud se něco podobného stane, je důležité vědět, na koho se obrátit. Ředitel infocentra ABA (Autoklub Bohemia Assistance) Jiří Machovec tvrdí, že pokud motorista v nesnázích vytočí odkudkoliv ze zahraničí číslo +4201240, zvedne na druhé straně telefon jazykově vybavený asistent, který nejen poradí, jak postupovat, ale v případě potřeby vše pomůže řešit například s místní policií. A pokud je to nutné, dokáže zařídit i zálohu nutnou na dojezd zpět do Česka. Služba pracuje podle jeho slov 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Podrobnější informace lze najít na www.aba.cz.
"V případě havárie je nejdůležitější okamžitě volat policii," potvrzuje Václav Špička. "Její protokol je důležitý nejen pro pojišťovnu, ale i pro návrat domů přes hranice. Doporučuji využít i asistenční službu, která má kontakty na kvalitní servisy. Pro jistotu je dobré mít s sebou i telefonní čísla na české zastupitelské úřady v zemích, kterými projíždíte, a nějakou hotovost pro případ, že budete muset platit opravu ze svého a pojišťovna vám vše proplatí až po návratu z dovolené."
K moři jezdí Češi a Moravané autem nejčastěji do Chorvatska. Někteří tvrdí, že při placení pokuty jim tamější policisté odmítli vystavit potvrzení. "Něco takového potvrdit nemohu," říká vedoucí zastoupení Chorvatského turistického sdružení v České republice Mirjana Žilič. "Pravdou ale je, že pokud policista zastaví řidiče, neudělá to jen tak pro nic a za nic, a tak nejlepší prevencí je dodržovat předpisy. Letos máme nový zákon, který mimo jiné upravil obsah alkoholu v krvi řidiče na nulu. Je důležité si to uvědomit, protože pokuty za jeho porušení jsou opravdu vysoké. Na druhou stranu jsou ale letos otevřeny nové úseky dálnice cestou k moři, a tak se cesta českým řidičům zkrátí a zpříjemní."
Vzhledem k tomu, že dost přestupků a někdy i havárií pramení z toho, že čeští řidiči chtějí dojet k chorvatskému pobřeží na jeden zátah a neodhadnou únavu, nabízí turistické sdružení kontakty na ubytování podél trasy. Bližší informace v češtině lze najít na www.chorvatsko.hr.

Užitečné adresy

Příklad internetových itinerářů: 
 www.skoda-auto.cz 
 www.reiseplanung.de 
 Autotrasy.startpage.cz 
Informace o pomoci motoristům v zahraničí 
 www.aba.cz 
Ubytování na cestě autem do Chorvatska: 
 www.chorvatsko.hr 


autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Novotný Petr, 13.07.2005 09:37
Upozorňuji na oranžové vesty které nevozte v kufru ale přímo ve dveřích u řidiče! Kolegu to stálo 200 Euro v Rakousku při běžné kontrole !! Měl vestu v kufru!! Naši policisté by měli také zpříjemnit rakouským řidičům jejich pobyt u nás !!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit ojetý Fiat Dobló 1,6 MultiJet?

nejčtenější články

Jaký vybrat dieselový motor pro Volvo V70?

Koupit Lancii Thesis s motorem 2,4 Multijet?

Jaký je motor 1,4 TDI ve Škodě Fabia III?