zpět
816

V Itálii je důležité parkovat v garáži, v Chorvatsku dávat pozor na předpisy

Přestože někteří Italové tvrdí, že v Česku se auta kradou ještě víc než doma v Itálii, platí pro české motoristy hned několik osvědčených receptů, jak se na Apeninském ostrově vyvarovat potížím.
01.07.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Přestože někteří Italové tvrdí, že v Česku se auta kradou ještě víc než doma v Itálii, platí pro české motoristy hned několik osvědčených receptů, jak se na Apeninském ostrově vyvarovat potížím. Mezi ty nejzákladnější patří alarm a parkovat zásadně v hlídaných garážích.

Pokud autobaterie odejde do věčných lovišť bez varování a ještě k tomu na dovolené, je to nepříjemné, ale následným problémům lze preventivně zabránit. Třeba tím, že si s sebou vezmete startovací kabely. Zkušení motoristé je proto vozí nejen v zimě na hory, ale právě na letní zahraniční dovolené. Pokud do vás však v zahraničí nabourá auto a jeho řidič nabízí peníze na opravu a chystá se odjet, může to být začátek nebetyčných peripetií na hranicích cestou domů. Možná že vás totiž policisté odmítnou nechat do Česka odjet s tím, že začnou zjišťovat, zda jste někomu autem neublížili a nehodláte prchnout.
Podle Václava Špičky z Autoklubu ČR je proto důležité ještě před cestou do zahraničí připravit si přesný itinerář (pomocí internetového vyhledávače, nebo například na adrese www.skoda-auto.cz) a zjistit telefonní čísla pro případ havárie nebo technické poruchy. "Češi mívají v zahraničí kromě havárií potíže především s dopravními předpisy, protože si nevšimnou rychlostních limitů nebo povoleného množství alkoholu v krvi," říká Václav Špička. "Nejrozumnější je proto raději všude ve dne svítit, mít s sebou oranžové vesty, vozit děti zásadně v sedačkách a uvědomit si, že přestože třeba ve Slovinsku je povolený limit alkoholu v krvi řidiče 0,5 promile a ve Švýcarsku 0,49, jde při nehodě o velmi přitěžující okolnost."
Stálá spolupracovnice ČRo 1 v Itálii Vědunka Lunardi zase upozorňuje na tradiční nebezpečí hrozící řidičům v Itálii: "Auta zloději kradou a vykrádají především na jihu země, třeba Neapol je v tomto smyslu doslova famózní a sami Italové tam raději jezdí vlakem," tvrdí. "Doporučuji proto parkovat jen v hlídaných garážích, auto mít vybaveno minimálně alarmem a ve velkých městech a letoviscích všechny věci dávat do kufru, aby auto působilo na první pohled dojmem, že je prázdné." Zloději se v Itálii podle názoru novinářky soustřeďují především na drahá auta. Zahraniční klany kradené vozy převážejí mimo Itálii a naděje získat je zpět pak bývá minimální.

TIP: TÉMA: Rady motoristům na cestách v Evropě

Některé metody zlodějů bývají stejné jako v Česku. Jiří Decastelo z Prahy například zažil příhodu, kdy si sice všiml, že při tankování u benzínové pumpy se kolem motají podivné osoby, ale ve chvíli, kdy po pár kilometrech zjistil, že má píchlou pneumatiku, ještě neviděl spojitost. Teprve když poté u něj zastavilo auto, vystoupilo z něj několik lidí a na něco se ptali, začal tušit, že možná není všechno v pořádku. Což se ostatně potvrdilo krátce poté, kdy auto zase odjelo a jemu z kabiny dodávky zmizela taška s doklady, penězi v hotovosti a kreditními kartami.

Pokud se něco podobného stane, je důležité vědět, na koho se obrátit. Ředitel infocentra ABA (Autoklub Bohemia Assistance) Jiří Machovec tvrdí, že pokud motorista v nesnázích vytočí odkudkoliv ze zahraničí číslo +4201240, zvedne na druhé straně telefon jazykově vybavený asistent, který nejen poradí, jak postupovat, ale v případě potřeby vše pomůže řešit například s místní policií. A pokud je to nutné, dokáže zařídit i zálohu nutnou na dojezd zpět do Česka. Služba pracuje podle jeho slov 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Podrobnější informace lze najít na www.aba.cz.
"V případě havárie je nejdůležitější okamžitě volat policii," potvrzuje Václav Špička. "Její protokol je důležitý nejen pro pojišťovnu, ale i pro návrat domů přes hranice. Doporučuji využít i asistenční službu, která má kontakty na kvalitní servisy. Pro jistotu je dobré mít s sebou i telefonní čísla na české zastupitelské úřady v zemích, kterými projíždíte, a nějakou hotovost pro případ, že budete muset platit opravu ze svého a pojišťovna vám vše proplatí až po návratu z dovolené."
K moři jezdí Češi a Moravané autem nejčastěji do Chorvatska. Někteří tvrdí, že při placení pokuty jim tamější policisté odmítli vystavit potvrzení. "Něco takového potvrdit nemohu," říká vedoucí zastoupení Chorvatského turistického sdružení v České republice Mirjana Žilič. "Pravdou ale je, že pokud policista zastaví řidiče, neudělá to jen tak pro nic a za nic, a tak nejlepší prevencí je dodržovat předpisy. Letos máme nový zákon, který mimo jiné upravil obsah alkoholu v krvi řidiče na nulu. Je důležité si to uvědomit, protože pokuty za jeho porušení jsou opravdu vysoké. Na druhou stranu jsou ale letos otevřeny nové úseky dálnice cestou k moři, a tak se cesta českým řidičům zkrátí a zpříjemní."
Vzhledem k tomu, že dost přestupků a někdy i havárií pramení z toho, že čeští řidiči chtějí dojet k chorvatskému pobřeží na jeden zátah a neodhadnou únavu, nabízí turistické sdružení kontakty na ubytování podél trasy. Bližší informace v češtině lze najít na www.chorvatsko.hr.

Užitečné adresy

Příklad internetových itinerářů: 
 www.skoda-auto.cz 
 www.reiseplanung.de 
 Autotrasy.startpage.cz 
Informace o pomoci motoristům v zahraničí 
 www.aba.cz 
Ubytování na cestě autem do Chorvatska: 
 www.chorvatsko.hr 


autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Novotný Petr, 13.07.2005 09:37
Upozorňuji na oranžové vesty které nevozte v kufru ale přímo ve dveřích u řidiče! Kolegu to stálo 200 Euro v Rakousku při běžné kontrole !! Měl vestu v kufru!! Naši policisté by měli také zpříjemnit rakouským řidičům jejich pobyt u nás !!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

S jakým dieselem koupit ojetý Ford C-Max?

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?