zpět
311

V ČR každý kamión s dálniční známkou

Kamióny těžší než dvanáct tun nejspíš nebudou moci přejet hranici bez toho, aniž by si koupily dálniční známku. A to bez ohledu na to, zda po české dálnici pojedou.
28.01.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Kamióny těžší než dvanáct tun nejspíš nebudou moci přejet hranici bez toho, aniž by si koupily dálniční známku. A to bez ohledu na to, zda po české dálnici pojedou.

Zástupci ministerstev dopravy, financí a vnitra se ve středu 26.ledna dohodli na tomto přechodném opatření, které má aspoň částečně omezit neúměrný nárůst kamiónů do doby, než se zavede elektronické mýtné. Těžká nákladní auta by si navíc měla připlácet i za průjezd vybranými tunely a za přejezd některých mostů.

Aby tento režim začal před hlavní motoristickou sezónou skutečně platit, je nutné učinit ještě dvě zásadní rozhodnutí: záměr musí schválit vláda a Evropská unie. Obě stanoviska by měla být známa příští týden.

Nápad, aby na okně všech těžkých aut, která přejíždějí hranici, byla nalepena minimálně jednodenní známka za 250 korun, vychází ze směrnice Evropské komise, která umožňuje zavést za užívání krátkých úseků příhraničních silnic zvláštní poplatek.

V Česku jsou jen dva dálniční přechody - v Rozvadově a Břeclavi, ale dalších pětadvacet přechodů na silnicích I. třídy. "Zpoplatněná síť se rozšíří o vybrané úseky silnic I. třídy v příhraničních oblastech," řekla mluvčí Ministerstva dopravy Marcela Švejnohová.

Dodala, že zatím nejsou dokončeny analýzy, kolik peněz by stát zavedením těchto novinek vybral ani kolik by stálo vybavení hraničních přechodů a vybraných mostů a tunelů budkami na vybírání poplatků.

Ve hře je ještě varianta předsedy Legislativní rady vlády Jaroslava Bureše, který navrhuje, aby od poloviny roku platil nový typ dálničních známek, jejichž cena by odpovídala počtu ujetých kilometrů. Dopravce by odhadl, kolik kilometrů ujede po dálnicích, a podle toho by si koupil příslušný kupón. Pokud by někdo ujel třeba padesát tisíc kilometrů, zaplatil by dvě stě tisíc korun. Dnes je přitom roční cena dálniční známky pro nejtěžší vozidla čtrnáct tisíc.

Burešova verze však nemá velkou naději na úspěch, protože ministerstva dopravy, vnitra i financí s ní nesouhlasí. Návrhu vyčítají například to, že by úřady nemohly účinně kontrolovat, jestli dopravci nahlásili všechny ujeté kilometry.

K razantnějšímu postupu proti kamiónové dopravě dotlačil vládu nebývalý nárůst těžkých aut po vstupu česka do Evropské unie a po zavedení elektronického mýta v Rakousku a Německu. Ministerstvo dopravy odhaduje, že po českých silnicích jezdí až dvakrát více kamiónů.

Ministerstva zvažují i to, že by se zvýšila pokuta řidičům, kteří by jezdili bez platné dálniční známky. V současnosti může policista vystavit blok na pět tisíc korun, úřady mohou ve správním řízení udělit pokutu až patnáct tisíc.

autor:
článek na zítřek

Vybíráme nejlepší diesel pro ojeté Audi A6

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.