zpět
318

V Brně mají nový dopravní kamerový systém

V Brně byla dokončena první etapa projektu monitorování hlavních dopravních uzlů města pomocí kamerového systému. Řidiči si tak na internetu mohou zdarma prohlédnout obrazové informace z nejrušnějších ulic.
03.02.2005, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -

V Brně byla dokončena první etapa projektu monitorování hlavních dopravních uzlů města pomocí kamerového systému. Řidiči si tak na adrese www.dopravni-situace.cz mohou zdarma prohlédnout obrazové informace z nejrušnějších ulic.

V Brně je prozatím instalováno šest kamer na ulicích Úvoz, Lidická, Dornych, Gajdošova a Nové sady. „Naším cílem je poskytnout řidičům zdarma obrazové informace, které potřebují pro plynulý průjezd Brnem. Věříme, že stránky budou využívat nejen soukromé osoby, ale i firmy, média a zdravotní služba. Snížení množství dopravních kolapsů by mělo příznivě ovlivnit i kvalitu ovzduší“, uvedl Petr Buigl, jeden z majitelů systému. „Systém budeme v následujících týdnech rozšiřovat o další lokality, protože jsme si vědomi, že nepokrýváme všechna problematická místa. Rovněž pracujeme na zkvalitnění stránek a zvýšení jejich stability“, dodal Leo Chromek, technický manažer projektu.

Brněnský systém byl původně nápadem dvou nadšenců, kteří v počátcích financovali projekt z vlastních zdrojů. Další rozšíření počtu kamer v Brně a plánovaná expanze do dalších měst v ČR vyústila v jednání s novým strategickým partnerem.

K monitorování situace jsou použity profesionální síťové kamery s vlastním integrovaným operačním systémem a webovým serverem. Obraz z kamer je automaticky přenášen na centrální server, jenž poskytuje data veřejně na internetových stránkách www.dopravni-situace.cz. Server je připojen rychlostí 100 Mb/s do páteře internetu, což i při větším počtu návštěvníků zajišťuje stabilitu a propustnost dat.

Obrazové informace z kamer jsou aktualizovány každých 30 sekund, do budoucna se uvažuje o přenos informací i na mobilní telefony, tato služba však bude zpoplatněna. Realizace tohoto projektu od zrodu první myšlenky trvala více než rok, přičemž poslední etapa - vytipování vhodných lokalit pro umístění, instalace, odladění chyb v testovacím provozu atd. trvala 3 měsíce.

V moravské metropoli se jedná o první aktivitu svého druhu, podobným systémem již disponuje Praha (http://kamery.praha-mesto.cz/) nebo Ostrava (http://www.ovanet.cz/kamery/cam1.html). Systém na bází zasílání zpoplatněných MMS zpráv zavedl Eurotel v minulém roce v Praze (www.dopravni-kamery.cz).

autor:
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.