Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Úvěr, operák nebo leasing?

Aktuality
František Mašek | 14.05.2017
foto: škoda-auto
Nejvíce nových automobilů nakupují firmy. Ty si při financování vybírají z trojice produktů: podnikatelský úvěr, operativní leasing a finanční leasing.
Máme tu aktuální čísla týkající se podílů financování podnikatelských investic. Mezi ně spadají osobní a užitkové automobily, stroje a zařízení i nákladní automobily.
V prvním čtvrtletí 2017 poskytli členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) firmám na movité i nemovité investice 25,33 miliardy korun, z toho 13,51 miliardy korun prostřednictvím leasingu a 11,82 miliardy formou podnikatelských úvěrů.

V oblasti leasingu movitých firemních investic opětovně posílil operativní leasing. Na operativní leasing movitých věcí (včetně krátkodobých pronájmů) uzavřely členské společnosti ČLFA v letošním prvním kvartále s podnikatelskými subjekty kontrakty v hodnotě 8,62 miliardy korun, finančním leasingem poskytly 4,89 miliardy. Na podnikatelské úvěry připadlo ve skupině movitých investic 11,57 miliardy korun.

V přehledu financovaných komodit v letošním prvním čtvrtletí u podnikatelských úvěrů i u leasingu pro firemní klientelu tradičně převládaly dopravní prostředky. Největší objemy vykázaly osobní a užitkové vozy, stroje a zařízení (hlavně kovoobráběcí či ostatní obráběcí stroje a také zemědělské a lesnické stroje) a poté nákladní automobily.

Nejvíce kontraktů členské firmy ČLFA jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku 20,62 miliardy korun, z toho 11,19 miliardy korun bylo určeno na pořízení 27 435 nových osobních vozů. Objem prostředků určených na nová osobní vozidla tedy vzrostl o 14,1 %, počet těchto automobilů se zvýšil o 9,3 %. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 40,3 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice během úvodního čtvrtletí roku.

A jaký je podíl produktů určených na financování podnikatelských movitých investic za první čtvrtletí 2017? Vedou podnikatelské úvěry, které tvoří podíl 46,1%, následuje operativní leasing s podílem 34,4%, finanční leasing pak tvoří 19,5% z trhu.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Pepe, 24.07.2019 09:08


Nepíšu o zdanění 4x, ale 4-5 let, kdy probíhá odpis. 1. rok odepíšu (resp. mám uznáno v nákladech) cca 1/5 utracených peněz. Zbylé 4/5 zdaním daní z příjmu, i když jsem ty peníze už utratil. Další rok 3/5... Ale asi se tady o účetnictví nemá cenu bavit, když je to pro někoho odrbávání...
Jen víc takových, co "mají peněz dost", alespoň bude co "přerozdělovat"
TomasB, 24.07.2019 12:43


Ono je to jedno, protože se stejně ty prachy zdaní. Respektive náklady se dříve či později odečtou. A jelikož pořád hodně zbývá, tak je to stejně šumák.
Pepe, 24.07.2019 13:53


Jo aha, tak až nebude zbývat dost, tak se konečně začnu chovat ekonomicky (hospodárně) .
Tak to je v pořádku. Jak říkám, jen víc takových...

Jelikož si peníze vydělávám prací, tak si jich asi jinak vážím. Ale starý moudro praví "lepší špatnej obchod, než dobrá práce".
TomasB, 24.07.2019 16:44

Ono je to fakt jedno, protože tolik nákladů stejně nemůžeme vyrobit, kolik každej rok vyděláme. On jen nerozdělený zisk udržujeme jako malinká firma na úrovni 1 mil. EUR, aby případně bylo nové obchodní partnery z výpisu zřejmé, že jsme solidní firma. A ty peníze jsou skutečně zaparkované na účtech, nejsou to jen fiktivní čísla. A nemáme zapotřebí uměle vytvářet náklady, šidit a podobně. A ekonomicky se chováme, i když vyděláváme velmi slušně. Ostatně proto ty peníze máme, protože podnikáme dobře. Nekupujeme kraviny, nekrmíme leasingovky, marketingové agentury a podobné. Nepotřebujeme to a nehodláme nikoho takového živit. Ty náklady na auto jsou nejnižší, pokud se koupí cash. Nejen že je to nejlevnější, ale nikdo ti pak necpe ani pojišťovnu a máš absolutně volné ruce ve výběru. A já jsem pak schopen získat pojistku přes své kontakty za VIP cenu, kterou člověk z ulice nedostane. A je to další úspora. Zkus si kvalitně jako pražská firma pojistit Mercedesa za 2,5M, včetně GAPu, asistencí, skel, atd za 42 tis/rok. Budeš rád, když někde seženeš pojistku za 70 tis. Naše firma nikdy neměla ani 1Kč půjčky. A že začátky nebyly lehké. Nebylo tolik peněz, tak se podle toho také odvíjely náklady. Tak se holt nekoupilo auto za 2,5M, ale za 400-600 tis. Nemáme problém ani třeba klientovi něco dodat na splátky nebo zapůjčit za úplatu, aniž bychom do toho tahali nějaké finanční instituce, vystačíme si sami. Že to zdánlivě vypadá nevýhodně? Ale oni ti zákazníci nás maj rádi a to nám dělá obchody do budoucna a dělá dobré jméno a přivádí zákazníky nové. Nehodláme nijak dál expandovat, zvětšovat firmu a podobně. Je to živobytí pro pár lidí, velmi dobré a nehodláme si přidělávat starosti a komplikovat život. Jsme v pohodě a to je co chceme.
Pepe, 24.07.2019 19:54


Tak hodně štěstí.
To jsem tedy radši živil lesingovku, než stát. A není problém mít sazbu pod inflací.
A přesně takhle podnikal můj dobrý známý - dalo by se říci kamarád. Jen cca o řád výš. Hrdej na to, kolik má na účtech legálně vydělaných peněz, lidi měli všechno na pásce, včetně diet. A když na něj FÚ zaklekl, rychle ho to přešlo. Jestli to byl konkurenční bj, to už se asi nikdo nedozví. Naštěstí toho dost zachránil, takže pokračuje dál, jen v jiném módu. Radši dělá, že "nic nemá". Image má vybudovanou, takže nemá zapotřebí, aby vyskakovala na určitých místech vysoká čísla...
A není třeba se prsit, taky mám auta ve flotile, nesjednávám pojistky na ulici...
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů