0
zpět
8807

Úvěr, operák nebo leasing?

Nejvíce nových automobilů nakupují firmy. Ty si při financování vybírají z trojice produktů: podnikatelský úvěr, operativní leasing a finanční leasing.
14.05.2017, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Máme tu aktuální čísla týkající se podílů financování podnikatelských investic. Mezi ně spadají osobní a užitkové automobily, stroje a zařízení i nákladní automobily.
V prvním čtvrtletí 2017 poskytli členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) firmám na movité i nemovité investice 25,33 miliardy korun, z toho 13,51 miliardy korun prostřednictvím leasingu a 11,82 miliardy formou podnikatelských úvěrů.

V oblasti leasingu movitých firemních investic opětovně posílil operativní leasing. Na operativní leasing movitých věcí (včetně krátkodobých pronájmů) uzavřely členské společnosti ČLFA v letošním prvním kvartále s podnikatelskými subjekty kontrakty v hodnotě 8,62 miliardy korun, finančním leasingem poskytly 4,89 miliardy. Na podnikatelské úvěry připadlo ve skupině movitých investic 11,57 miliardy korun.

V přehledu financovaných komodit v letošním prvním čtvrtletí u podnikatelských úvěrů i u leasingu pro firemní klientelu tradičně převládaly dopravní prostředky. Největší objemy vykázaly osobní a užitkové vozy, stroje a zařízení (hlavně kovoobráběcí či ostatní obráběcí stroje a také zemědělské a lesnické stroje) a poté nákladní automobily.

Nejvíce kontraktů členské firmy ČLFA jako obvykle uzavřely na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytly v prvním čtvrtletí letošního roku 20,62 miliardy korun, z toho 11,19 miliardy korun bylo určeno na pořízení 27 435 nových osobních vozů. Objem prostředků určených na nová osobní vozidla tedy vzrostl o 14,1 %, počet těchto automobilů se zvýšil o 9,3 %. Prostřednictvím produktů členů ČLFA bylo financováno 40,3 % všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice během úvodního čtvrtletí roku.

A jaký je podíl produktů určených na financování podnikatelských movitých investic za první čtvrtletí 2017? Vedou podnikatelské úvěry, které tvoří podíl 46,1%, následuje operativní leasing s podílem 34,4%, finanční leasing pak tvoří 19,5% z trhu.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
TomasB, 05.04.2019 17:01


Jelitům v korporátech rozhodně nezávidím. Kraviny typu leasing, otročení pro korporát za pár šupů, hraní si na manažery a s tím související boje, lezení někomu do prdele, nesmyslné reporty, analýzy, plánování, ...
A že velmi často jsou na vyšších postech neschopní kreténi, kteří jen umí vytvářet vlastní PR a strkat hlavu do správné prdele. Ve firmě vydrží rok-dva a stěhuje se na podobnou pozici jinam. Mezilidské vztahy jsou jen vyjímečně alespoň uspokojující.
To fakt nezávidím a jsem spokojen s malou firmou o 7 lidech, kteří jsou na svých místech napořát a obrat 50-80 mil/rok těch 7 lidí uživí královsky.
petrk, 07.04.2019 18:56
TomášB ... Můžu se zeptat jaký je předmět Vašeho podnikání?
TomasB, 07.04.2019 20:18


B2B speciální přístroje a zařízení. Něco co nemůže dělat každej trouba, ale je potřeba specifických znalostí. Z celkem 7 lidí jsou 4 vysokoškolsky vzdělaní. Dva děláme obchod(oba VŠ), 2 servisní technici s VŠ , jeden servisní technik s maturitou a cca 30 letou praxí v oboru a 2x s maturitou administrativa.
sheogorath, 08.04.2019 15:28


Chtel jsem napsat neco podobnyho... Snad za predpokladu, kdy auto vydelava a zaplati se, je leas/oper na miste. Jinak kupovat takto pro soukrome vyuziti moc smysl nedava... Vec, ktera rychle podleha ztrate ceny na trhu a zaroven ji clovek v ramci uveru/leasu o kus preplati... Radsi bych vybral levnejsi auto za cenu, kde muzu treba 80% zaplatit hotove... A operak je jen jiny jmeno pro pronajem
petrk, 08.04.2019 19:25
No ... inteligenci Vám nikdo neupírá, ale tento způsob (za hotové) financování aut (firemních) je trochu náročnější na zdroje, které mohou v rámci firmy chybět jinde. Navíc u firemních aut se trochu předpokládá, že budou vydělávat nebo alespoň napomáhat v rámci podnikatelské činnosti. Tímto neobhajuji jakýkoliv leasing nebo úvěr ... jen je rozdíl, když si auto pro radost nebo osobní reprezentaci koupí na úvěr mládenec, který chce být cool, ale nemá na to peníze ... nebo když se firma rozhodne pro obměnu vozového parku a financuje to cizími zdroji.
Takže ... nic není černobílé a záleží jen na úhlu pohledu

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

nejčtenější články

Co prověřit při koupi ojeté Škody Octavia III?

Octavia, nebo i30? Vybíráme zánovní kombík s litrovým tříválcem

Škoda Octavia 2.0 TDI - co s kouřivostí motoru?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.