0
zpět
353

Umožňují bezpečná auta a silnice bezpečnější jízdu?

Opak je pravdou, neboť bezpečná auta a silnice činí jízdu automobilem nebezpečnější, dokazuje Lexikon omylů (Knižní klub 2001). V USA například přiznaly pojišťovny vlastníkům aut s antiblokovacím zařízením kol ( ABS ) původně bonus, který byl nyní http://usef.ebmsystem.com/scripts/epip.php?p=/usef//source/magazin/ed.php&vlang=&Lang=cz&p1=1&id_hesla=91&ver=1342430935&par_dif=ed_cz&cu_pr=R2&p2=/usef/gzip_data/zrušen.
19.02.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Opak je pravdou, neboť bezpečná auta a silnice činí jízdu automobilem nebezpečnější, dokazuje Lexikon omylů (Knižní klub 2001). V USA například přiznaly pojišťovny vlastníkům aut s antiblokovacím zařízením kol ( ABS ) původně bonus, který byl nyní zrušen. Zjistilo se totiž, že automobily vybavené systémem ABS způsobují dokonce více nehod než auta bez ABS.

Také vynálezci bezpečnostních pásů a airbagů chtěli zvýšit celkovou bezpečnost jízdy a řidičů, ale jejich záměr nevyšel. Příčina spočívá v lidském faktoru a v zakořeněném zvyku téměř všech lidí přizpůsobovat chování měnícím se okolnostem. Je známo, že s vajíčkem uvařeným natvrdo zacházíme méně opatrně, než s vajíčkem syrovým a nejinak je tomu u automobilu. Řidiči mercedesů se systémem ABS a airbagy jezdí mnohem riskantněji, než kdyby seděli za volantem staré plechové "kachny" (2 CV) se slabým motorem a bez bezpečnostní výbavy. Bezpečnost svádí k riziku.

Platnost této teze lze dokázat i na jiných příkladech. Na počátku 70. let byla v různých státech USA zrušena povinnost řidičů motocyklů používat ochrannou helmu. K velkému překvapeni se snížil počet nehod. Stejně tak u automobilů bylo zjištěno, že účastníky nehod byla především silná a rychlá vozidla. Podle amerických statistik zavinili řidiči luxusních limuzín s hmotnosti nad 1800 kg o polovinu více nehod než řidiči malých vozidel (do 900 kg). Dopravní experti ve Švédsku při kontrolách zaznamenali, že vozidla vybavená pneumatikami s hroty (spikes) projížděla nebezpečnými zatáčkami mnohem rychleji než vozidla bez hrotů. Ani bezpečnostní pásy nemají rozhodující podíl na bezpečnosti dopravy, jak tvrdí dopravní policisté. V 70. letech se sice v mnoha zemích snížil počet smrtelných nehod, ale příznivý vývoj nezpůsobilo povinné vybavení bezpečnostními pásy. V důsledku celosvětové ropné krize řidiči totiž jezdili méně a pomaleji, neboť se snažili dosáhnout co nejnižší spotřeby paliva. Co se samotných bezpečnostních pásů týče, po jejich zavedení stoupl počet nehod, při nichž byli oběťmi především chodci a cyklisté. Jak dokazuje čtenářský dopis deníku "Times" z roku 1908, platila rovnice bezpečný = nebezpečný již před 90 lety:

Dříve než čtenáři připadnou na stejnou myšlenku jako tajemník automobilového klubu, který doporučil, aby byly živé ploty u silnic pravidelně nízko sestřihávány, měli by si vzít ponaučení z mé vlastní zkušenosti v této věci. Před čtyřmi roky jsem zkrátil živý plot u svého domu, vzdálený 30 yardů od nebezpečně křižovatky, na výšku 4 stop. Mělo to dvojí výsledek: Rok nato v létě byla má zahrada plná prachu zvířeného auty, protože každý jezdil okolo mého plotu rychleji než dříve. Když byli samozvaní závodníci zastaveni policií, bránili se slovy, že tady teď nemusí brzdit, protože je křižovatka konečně přehledná. Takže jsem přestal živý plot zkracovat...

S úctou Willoughby Wernen (HN)
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
janbratan, 26.12.2019 15:44
Zdravím, vidím že na to zatím nikdo neodpověděl. Tady jsem o bezpečné jízdě něco málo našel https://www.dopravniznaceni.com/Zaklady-pro-bezpecnou-jizdu-b4863.htm - doufám že pomůže

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.