0
zpět
1024

TPCA Kolín vyrobí letos 100 tisíc aut, čekalo se víc

TPCA v Kolíně letos chce vyrobit sto tisíc automobilů, řekl prezident TPCA Satoši Takae. Poprvé tak oficiálně zveřejnil přesný plán firemní produkce. Ten je podstatně nižší, než jaký předpokládali analytici a novináři; ti počítali zhruba se 150 tisíci.
11.09.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

TPCA v Kolíně letos chce vyrobit sto tisíc automobilů, řekl prezident TPCA Satoši Takae. Poprvé tak oficiálně zveřejnil přesný plán firemní produkce. Ten je podstatně nižší, než jaký předpokládali analytici a novináři; ti počítali zhruba se 150 tisíci.

Znamená to, že TPCA nebude ani "spásou" letošního zahraničního obchodu - i když mu i tak prospěje. Dosud se spekulovalo, že auta z Kolína přispějí bilanci dvaceti až třiceti miliardami korun. "Výroba kolínské automobilky TPCA by mohla přispět k celkovému vývozu přibližně dvaceti miliardami korun," uvedla v únoru analytička Komerční banky Eva Zamrazilová. Podle analýzy České spořitelny zveřejněné v dubnu měl letošní exportní přínos TPCA převýšit třicet miliard korun. Pravděpodobnější je teď částka zhruba 13 miliard.
"Rád bych, aby přínos TPCA byl výraznější, neznám ale přesná čísla českého obchodu. Data o naší produkci a prodeji jsou obchodním tajemstvím, ale váš odhad sumy není daleko od skutečnosti," řekl Satoši Takae.
Mnozí analytici dávali právě kolínské automobilce punc faktoru, který převáží obchodní bilanci do kladných čísel. Tam by ale byl i bez toho - zatímco loni skončil zahraniční obchod deficitem 26 miliard, letos se očekává přebytek 50 až 60 miliard korun. Výrazněji než TPCA k přebytku přispějí firmy dodávající díly do automobilek v zahraničí, strojírenský průmysl a odvětví elektroniky a výpočetní techniky.

TIP: TEST: auta z Kolína přinášejí radost z jízdy

Většina produkce kolínské automobilky směřuje do Francie, Itálie, Španělska a Německa. Na tuzemském trhu se prodá podle firemních odhadů asi 1600 automobilů. Exportní tržby tak představují téměř 690 miliónů eur. Kolínská továrna ale část dílů dováží ze zahraničí, letos asi za 250 miliónů eur. Zahraničněobchodní bilanci země tak přispěje sumou 440 miliónů eur, tedy asi 13,2 miliardy korun.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jak často měnit motorový olej?

nejčtenější články

Auris, nebo Golf? Kupujeme benzínovou ojetinu do 250 tis. Kč.

Ojetá Škoda Octavia III - vybíráme motor 1,6 TDI

Který motor pro ojeté Hyundai Santa Fe III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.