Toyota vyvíjí nové motory

Toyota Motor Corporation plánuje vyvinout novou řadu hospodárných motorů s vysokou tepelnou účinností.
13.04.2014, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Nové pohonné jednotky mají využívat moderní technologie spalování a redukce ztrát, které mají zajistit snížení spotřeby oproti konvenčním agregátům nejméně o 10 %.

Motory se budou objevovat v modelech, u nichž se v blízké době plánuje modernizace. Do roku 2015 výrobce představí celkem 14 nových variant pohonných jednotek.

Jednou z nově představovaných pohonných jednotek je zážehový motor 1,3 litru, u nějž Toyota využívá tzv. Atkinsonův cyklus (jedná se o cyklus spalování, při němž se tepelná účinnost zlepšuje díky vysokému expanznímu poměru, jenž je vyšší než poměr kompresní, čímž se v konečném důsledku snižuje spotřeba paliva), s nímž pracují i hybridní vozy. Díky vyššímu expanznímu poměru a nižší tvorbě odpadního tepla roste tepelná účinnost těchto motorů, která by měla dosahovat cca 38-40 %.

K nižší spotřebě má napomoci mimo jiné i nový tvar sacího kanálu k silnějšímu rozvíření vzduchu uvnitř válců (tzv. „tumble“, kdy směs paliva se vzduchem proudí ve svislé spirále), nebo systém chlazené recirkulace výfukových plynů (EGR) v kombinaci s technologií proměnného časování ventilů VVT-iE (zkr. Variable Valve Timing-intelligent Electric).

Také litrový tříválec vyvinutý ve spolupráci s Daihatsu Motor Co., Ltd. dosahuje s podobnými úpravami tepelné účinnosti 37 %.

Dalšího snížení spotřeby (až 15 %) chce Toyota dosáhnout systémem Stop/Start.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Petr S, 13.04.2014 21:38
Jsem rád že Toyota a Mazda zatím neblbnou s turbem v pidi motorech díky čemu snad udrží motory spolehlivé i po mnoha letech a stech tkm...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Renault Grand Espace 3.0 - našich společných 50 000 kilometrů

nejčtenější články

Jaké ojeté Subaru Forester za 350 tis. Kč?

Koupit VW Sharan II v benzínu?

Škoda Yeti 1,8 TSI 4x4 - zkušenosti po 135 000 kilometrech

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.