0
zpět

Toyota FJ Cruiser 4x4 do výroby

Když Toyota před dvěma roky představila svůj koncept FJ Cruiser, nečekala tak veliký ohlas a zájem veřejnosti. Protože však poptávka narostla do značných rozměrů, rozhodla se automobilka připravit sériovou verzi tohoto SUV.
10.02.2005, aktuality

hodnocení článku: 3.5 z 5 (70%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
+24

Když Toyota před dvěma roky představila svůj koncept FJ Cruiser, nečekala tak veliký ohlas a zájem veřejnosti. Protože však poptávka narostla do značných rozměrů, rozhodla se automobilka připravit sériovou verzi tohoto SUV.

To, že se SUV bude vyrábět, zveřejnila Toyota na Auto Show v Chicagu právě včera. Jak je patrné z prvních obrázků, sériová podoba si ponechala mnoho designových prvků svého konceptu. Konečný vzhled vozu dal dohromady společně tým Toyota Motor Corporation s Calty Design Research, kteří taktéž v roce 2003 uvedli na veřejnost onen koncept.

Tradiční pojetí

Vůz si zakládá na bohaté tradici robustních off-roadů jako byl FJ 40, původní 4Runner a jiné kompaktní pick-upy s pohonem všech kol. FJ Cruiser byl vyvinut jako základní a cenově dostupný model pro široké řady mladých zákazníků. Z původní FJ čtyřicítky Cruiser přebral některé zdařilé konstrukční a stylistické prvky. Na přední masce je to nápadně široká mříž chladiče s logem Toyota, kulaté přední světlomety s přesazenými ukazately směru. Další inspirace je patrná na příkrém předním skle a na bílé barvě střechy. Snadný vstup na zadní místa

pasažérů nabídnou zadní dveře bez B-sloupku. Pohon SUV obstará čtyřlitrový šestiválec s maximálním výkonem 182 kW a točivým momentem 282 lb-ft. Motor je spojen s pětistupňovou automatickou převodovkou v provedení 4x2 i 4x4, pro čtyřkolky je k dispozici také šestistupňová manuální transmise.

Pětimístný FJ Cruiser jezdí na modifikované platformě z 4Runneru a honosí se 17-ti palcovými koly. Stejně jako všechna SUV od Toyoty v Americe bude FJ Cruiser vybaven systémem bezpečnosti Star, který obsahuje stabilizaci vozidla(VSC), kontrolu trakce (TRAC), protiblokovací systém (ABS) s elektornickým rozdělovačem brzdné síly (EBD), a to vše ve standardní výbavě. Všechny modely 4x2 budou vybaveny diferenciálem s automatickým omezením svornosti (ALSD).

Interiér

Uvnitř vládne ryzí funkcionalismus. Vše působí mechanicky, ačkoliv elektronické systémy jsou skryté za vším, volant a středový panel působí maximálně jednoduše a přehledně. Zadní lavice sedadel se sklápí do roviny se zavazadelníkem a vytváří tak maximální plochu pro náklad. Interiér a vnitřní výbava bude samozřejmě obsahovat klimatizaci, CD radio se šesti reproduktory, seřiditelný volant, držáky nápojů a odkládací přihrádky.

Volitelná výbava

Přídavné vybavení vozu nabídne zadní uzamykatelný diferenciál, elektronickou kontrolu trakce všech kol (pouze u 4WD), „stupačky“ pro pohodlné nastupování, ultrazvukový asistent parkování, vyhřívaná vnější zpětná zrcátka s přídavnými směrovkami, tempomat, multifunkční volant, tónovaná skla a zadní stěrač.

Tímto vozem Toyota vyslyšela volání nové generace zákazníků, kteří si žádají moderní interpretaci klasických prvků, kombinaci bezpečnosti a vytříbeného vkusu. FJ Cruiser se podle ohlášení TOYOTA US dostane do prodeje na začátku roku 2006.

autor:
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.