0

Touareg bude závodit bez řidiče!

Když náhodou někde potkáte Touarega, který se jen tak sám projíždí, nepropadejte panice. Neřídí ho duch, ani dálkové ovládání. Stanley, jak tento prototyp pokřtili jeho tvůrci, se umí řídit sám, dokonce i v terénu.
27.06.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Když náhodou někde potkáte Touarega, který se jen tak sám projíždí, nepropadejte panice. Neřídí ho duch, ani dálkové ovládání. Stanley, jak tento prototyp pokřtili jeho tvůrci, se umí řídit sám, dokonce i v terénu.

Pohled jak ze sci-fi filmu - auto se projíždí bez řidiče.
Touareg, který nepotřebuje řidiče, se nedávno představil veřejnosti na terénním okruhu v motoparku Oschersleben. Premiéra proběhla úspěšně - Stanley zvládnul trasu snadno a bez obtíží. Zároveň to byla i zkouška na americký off-road závod Grand Challenge 2005, ve kterém neúčinkují žádní závodnící, ale jen senzory, procesory a další technické vymoženosti. Závod se jede 8. října a Volkswagen do něj nasadí Stanleyho "sestru". Vymýšlení aut, která se dokážou pohybovat sama, není jen koníček konstruktérů. Především slouží k vývoji nových systémů přispívajících k bezpečí a pohodlí posádky, jako je v současné době například ESP.

TIP: Budoucnost Touaregu: Coupé a pick-up!

Pro spolujezdce to musí být zvláštní pocit, ale statistika mluví jasně - lidská chyba je pravděpodobnější než selhání techniky.
"Inteligentní" Touareg byl sestrojen jen za několik týdnů a od sériové verze se kromě řídícího systému liší pouze krytem podvozku a zesílenými tlumiči. K tomu, aby vůz mohl co nejrychleji najít správnou cestu a "rozhodovat se" v reálném čase, slouží bezpočet senzorů v kombinaci se čtyřmi laserovými detektory, stereovizuální vybavení, radarové systémy a velice přesná satelitní navigace GPS. Stanleyho "mozek" zpracovávající všechna data tvoří sedm propojených počítačů, každý s procesorem 1,6 GHz a programem, který auto ovládá. Na prototypu spolupracovali odborníci z ERL (Electronics Research Laboratory - pracoviště Volkswagenu v Kalifornii) a ze Standfordské univerzity.

Stanleyho oči a uši.
Závod Grand Challenge 2005 vyhlásila loni agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) a vítěze čeká odměna dva miliony dolarů. Předtím ale musí jeho auto projet bez jakéhokoli zásahu člověka 282 km dlouhou trasu, která vede velice náročným pouštním terénem, a jejíž trasa bude oznámena až těsně před startem. Kromě terénu bude soupeřem závodících strojů i čas - na projetí celé trasy budou mít jen deset hodin. Závod odstartuje 8. října a jak dopadl se dozvíte z našich stránek.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.