0
zpět

Tohle Mitsubishi Carisma zvládlo milion kilometrů

Jednomu polskému majiteli Mitsubishi Carisma z roku 1996 se povedlo na evropských silnicích bez větších problémů najet už 1 001 112 km.
17.06.2013, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -

Jerzy Czaja, bývalý výsadkář 16. výsadkové brigády z Krakova, vysvětluje: „Čas letí. Všechno to začalo nehodou, při které bylo zničeno mé předchozí auto. Protože se mi líbí japonské vozy, moje další auto musel být Japonec. Nemusel jsem pro něj chodit daleko, moje sousedka v té době prodávala jejich dva roky staré Mitsubishi Carisma, protože její manžel zemřel a ona sama neměla řidičský průkaz. Když jsem se poprvé posadil za volant svého tehdy nového Mitsubishi, tachometr ukazoval méně než 50 000 km. Nastartoval jsem motor a od té doby kilometry začaly naskakovat…“

Jerzy Czaja jezdí se svou Carismou za každého počasí, vozu dopřává pouze běžnou údržbu a občas odstraní nějaký menší problém: „Vyměnil jsem ložiska na všech kolech, zadní příčné rameno nápravy a brzdové kotouče. Stabilizátor jsem od roku 1996 měnil dvakrát. Na jaře minulého roku začala unikat chladicí kapalina, musel jsem vyměnit těsnění, a to je vše.“

Carisma byla prvním modelem Mitsubishi Motors vyvinutým speciálně pro Evropu a také zde vyráběným - v holandském NedCar, bývalé továrně společnosti MMC.

Od května 1995 do prosince 2003 se vyrobilo téměř 400 tisíc kusů, 30 % z nich jako čtyřdveřový sedan, zbytek jako pětidveřový hatchback, kterého má i Jerzy Czaja.

Během svého dlouhého 9letého životního cyklu sloužila Carisma svému účelu v zemích, jako je Německo, Velká Británie nebo Nizozemí. Stala se také významným modelem Mitsubishi pro jižní Evropu (zejména Portugalsko, Řecko nebo Turecko) a pro východní Evropu. V Rusku svého času představovala 60% podíl objemu prodeje všech modelů Mitsubishi.


autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
gablenz, 17.06.2013 18:02
Antkům jede všechno. Antek by zprovoznil i mrtvé oko uloveného slona. V roce 1990 jsem jel s Antkama do Bulharska. Oni to celé až k moři dali v Maluchu. I s obrovskou bagáží, která by se nevešla ani do Patrolu. Vpředu seděl chlap dva metry aj s babou. A vzadu dvě stě kilo suvenýrů pro polské šmelinářské burzy - kožené bundy z turecka, keramika z Nesebru, kousavé vlněné deky.... Jo to sou Antci. Naše Škoda 105 S se během cesty asi desetkrát zastavila... Maluch plný Antků a bund ne.
Paul, 18.06.2013 08:10


To je fakt. Vždy mně fascinuje jak a kolik toho nacestují. Typický příklad: plně naložené naftové kombi od Škody, VW, Audi nebo MB (ojediněle Opel, Peugeot, BMW) s 3ma anténama (asi podle hesla, čím víc proužků, tím víc adidas), které ani nepruží a přes bagáž je vidět jen 5 hlaviček, jak si to šněruje po D1, nebo hradecké. Samotné Polsko je rozlehlé, takže se pak nelze divit ani vysokým nájezdům u soukromníků.
rojack, 18.06.2013 09:14


Jo, s tím celkem souhlasím, jenom doplním, že často jsou taky vidět s přívěsem a na něm nějaká bouračka. Tahají vraky do Polska.
Mimochodem, proč mají tolik těch antén? Taky jsem si toho všiml. To používají nějaké vysílačky?
Paul, 18.06.2013 10:50


Přesně tak, komunikují mezi sebou, s kamioňáky... Říkají si kde jsou hlídky, zácpy, nehody. Jsou takoví soudržní
Pavlik, 18.06.2013 13:46


Nejenom že mají vysílačky, ale v polsku je (asi kvůli zmiňované rozloze) docela problém s pokrytím GSM signálem. Proto mají sady pro mobilní telefony s u nás nevídanými velkými anténami se zesilovačem.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.