zpět
9017

Test zimních pneumatik 215/65 R 16: už víme, co obout na SUV

Německý automotoklub ADAC spolu s dalšími evropskými kluby otestoval šestnáct zimních pneumatik o rozměru 215/65 R16 98H určené pro malá a kompaktní SUV. Většina z nich dosáhla jen průměrných výsledků. Barumky skončily páté od konce, poslední byly čínské pláště.
14.10.2017, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
S velkým rozmachem kompaktních SUV typu Kia Sportage, resp. městských crossoverů, jako je Renault Captur, roste i poptávka po zimních pláštích na tyto vozy. I proto se letos ADAC ve spolupráci se švýcarským a rakouským autoklubem zaměřil právě na ně a do tradičního testu vybral 16 plášťů o rozměru 215/65 R16 s indexem 98H. Jako referenční auto posloužil Volkswagen Tiguan minulé generace. V tabulce jsou opět jak prémiové výrobky, tak i budgetové a nechyběly zde ani zástupci čínské provenience. Pokud hledáte značku Bridgestone, tak ta v době konání testu neměla svou novinku ještě na trhu.

Z testovaných plášťů pouze jediné dosáhly na hodnocení Dobré odpovídající známce Chvalitebně. Vítězství si za 2,3 bodů (čím nižší, tím lepší) odnesly prémiové pláště Dunlop Winter Sport 5, které excelovaly hlavně na mokru. Velmi dobré jsou i na suchu i na sněhu. Vysoké kvalitě ale odpovídá i jedna z nejvyšších cen.

Zbylých čtrnáct pneumatik už dosáhlo jen na průměrné hodnocení. Nejlepším z průměru byly celkem překvapivě výrobky BF Goodrich, které nejsou v našich zeměpisných šířkách až tak rozšířené. Skvělé jsou zejména na sněhu, naopak na mokru jsou spíš průměrné. Jejich výhodou je ale rozumná cena.

Naším cenovým tipem jsou ale pláště Sava Eskymo HP2, které sice skončily „až“ na šestém místě za 2,7 bodů, v žádném ohledu ale nepropadly (snad jen na mokru jsou průměrné, na sněhu a na suchu naopak velmi dobré), hlavně se ale dají pořídit za 1600 korun za kus. Jsou tak jen o něco dražší než u nás velmi populární Barum Polaris 3, které ale skončily až na 11. místě (známka 3,1). Ve srovnání se Savou mají i nižší životnost a vyšší spotřebu paliva, což je pro českého zákazníka také důležité.

Trochu překvapením je až sedmé místo plášťů Continental WinterContact TS 850 SUV, které o lepší výsledek připravily výsledky na mokru, které mají největší váhu, a na ledu. Právě špatné hodnocení na mokru odsoudily pláště Nankang Snow na poslední místo a výsledné hodnocení Nedostatečné.

ADAC testuje zimní pneumatiky na suchu, mokru, sněhu a na ledu, tyto zkoušky mají váhu 75 %. Zbylých patnáct procent si mezi sebe rozdělují test hlučnosti, spotřeby a opotřebení.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Deset míst v Chorvatsku, která musíte vidět

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.