zpět

Suzuki zvažuje rozvod s Volkswagenem

Japonci podezřívají Němce, že chtějí Suzuki zcela převzít. Suzuki má VW pomoci proniknout do Indie, kde jí patří 50 % trhu.
04.08.2011, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Suzuki Motor, čtvrtá největší japonská automobilka, vážně zpochybňuje svoji obchodní alianci s německým Volkswagenem. Její vedení dokonce naznačuje, že by z ní mohlo vycouvat a spojit se s jinou evropskou automobilkou, s největší pravděpodobností s italským Fiatem. Volkswagen a Suzuki se majetkově propojily v prosinci 2009. Ale jejich dohoda od té doby nepřinesla žádný konkrétní projekt. Zato se - hlavně na japonské straně - objevily pochybnosti a obavy. Vyjádřil je i jednaosmdesátiletý výkonný šéf japonské automobilky Osamu Suzuki, podle něhož Volkswagen pustil ze zřetele původní záměr uzavřené dohody. Tím byla především užší spolupráce při výrobě malých vozů a expanze na rychle rostoucím indickém trhu, kde Suzuki společně s dceřinou společností Maruti drží přes 50 procent. Volkswagen jen něco přes jedno procento.
Osamu Suzuki je proslulý svojí tvrdohlavostí a také nešetří ostrými výrazy. Ale stejný styl je podle německého listu Handelsblatt příznačný i pro šéfa Volkswagenu Martina Winterkorna.

Raději si plácnou s Fiatem
Vrcholoví manažeři obou automobilek si zprvu vyjasňovali stanoviska v zákulisí. V poslední době tak ale již činí veřejně. "Nelze spolupracovat, pokud mezi partnery nepanují vztahy založené na rovnosti," říká naplno výkonný viceprezident Suzuki Jasuhita Harajama. A jde ještě dál: "Bude-li to nutné, vytvoříme jiné aliance podobné té s italským Fiatem," cituje jeho vyjádření agentura Bloomberg. Suzuki nedávno uzavřela dohodu s divizí Fiatu Powerftrain, která Japoncům dodává naftové motory pro některé modely jejích vozů. Harajama i další vrcholoví manažeři Suzuki nabyli dojmu, že mnohem větší Volkswagen chce jejich firmu jednoduše spolknout.Volkswagen to ovšem odmítá. "O úplné převzetí Suzuki se nepokoušíme ani nehodláme usilovat o navýšení našeho podílu," prohlašuje manažer koncernu Hans Demant, který má ve Wolfsburgu na starosti obchodní alianci se Suzuki. Zklamání je ale znát i na německé straně. To, že aliance drhne a nepřináší předpokládané výsledky, potvrdil minulý týden samotný šéf VW Martin Winterkorn. "Japonci mají odlišnou firemní kulturu. Navázat těsnější spolupráci si vyžádá delší čas," uvedl Winterkorn. Volkswagen ale podle včerejšího vydání listu Handelsblatt alianci na rozdíl od Suzuki nezpochybňuje a stále v ni vkládá velké obchodní naděje.

Záměry byly vpravdě velkolepé

Německá a japonská automobilka se majetkově propojily v prosinci roku 2009. Volkswagen tehdy za 2,5 miliardy dolarů získal 19,9 procenta akcií Suzuki, ta zase 2,5 procenta VW.
Němci si od obchodní aliance se Suzuki slibovali, že jim pomůže proniknout na velice slibný indický trh, který roste každoročně dvouciferným tempem. Na tisíc Indů nyní podle společnosti Global Insight připadá osm osobních aut a v roce 2012 by to mohlo být 11 aut. Kupní síla Indů je ale stále nedostatečná. Městské ulice jsou proto přeplněny nikoli auty, nýbrž motocykly. Nový osobní vůz stojící více než 10 tisíc dolarů nemá v hromadném segmentu vůbec šanci, píše list Financial Times Deutschland. To je důvod, proč chce Volkswagen společně se Suzuki vyvíjet malý levný vůz určený speciálně pro indický subkontinent.

Nepovedený sňatek

  • Proč to drhne: Japonci tvrdí, že je Němci neberou jako rovnocenného partnera. Údajně chtějí využít technických předností Suzuki, ale se seriózním projektem dosud nepřišli. Někteří japonští manažeři Volkswagen podezřívají, že chce Suzuki zcela spolknout.
  • Vznik aliance: Volkswagen koupil v prosinci 2009 za 2,5 miliardy dolarů 19,9 procenta akcií Suzuki. Ta dostala 2,5 procenta ve VW. Němci měli získat japonskou technologii pro výrobu malých vozů a přístup k distribuční síti Suzuki v Asii. Japoncům slíbili technologii výroby vozů s hybridním pohonem.
  • Společně v Indii: Suzuki prodává v Indii kolem milionu osobních aut ročně, a patří jí tak zhruba polovina tamního trhu s novými vozy. Volkswagen prodal v Indii během letošního prvního pololetí jenom 55 tisíc aut. Ve spolupráci se Suzuki hodlá zvýšit svůj podíl na indickém trhu do roku 2015 na 8 až 10 procent.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Koupit ojeté Subaru BRZ za 400 tis. Kč?

nejčtenější články

Vybíráme naftový motor pro ojetý VW Golf VII

Jaký vybrat benzínový motor pro ojeté Volvo S80?

Který benzínový motor vybrat do ojeté Škody Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.