zpět
526

Starší řidiči jezdí bezpečněji

Starší řidiči způsobují méně nehod než ti mladší. Shodují se na tom odborníci i pojišťovny. Z policejní statistiky za loňský rok 2004 vyplývá, že lidé nad 60 let způsobili méně nehod než mladíci do 20 let.
07.04.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Starší řidiči způsobují méně nehod než ti mladší. Shodují se na tom odborníci i pojišťovny. Z policejní statistiky za loňský rok 2004 vyplývá, že lidé nad 60 let způsobili méně nehod než mladíci do 20 let. Některé pojišťovny proto také účtují za povinné ručení mladým vlastníkům vozidel vyšší sazby než ostatním.

Ačkoliv starší řidiči zaviní mnohem méně nehod, média jim připisují větší pravděpodobnost nehody, uvedli odborníci z Fakulty dopravní ČVUT. Nebere se přitom zřetel na jejich omezenou účast v silničním provozu, jejich pomalejší jízdu a omezení jízd za snížené viditelnosti, stojí v článku. "Typický" starší řidič je podle odborné literatury člověk, který jezdí méně a pomaleji než dříve, méně často mění jízdní pruh, častěji brzdí a méně zrychluje než mladší řidič. Podle rakouské studie jsou vlastní řidičské schopnosti starších řidičů jimi samotnými velmi kriticky posuzovány a často se vyhýbají situacím, které by však ještě zvládli. Také z vyhodnocení centrálního přestupkového dopravního registru v německém Flensburgu vyplývá, že řidiči nad 50 let nepředstavují nejproblematičtější skupinu v silničním provozu. Zatímco u mladších řidičů se dopravní přestupky zakládají na vědomém rozhodnutí, starší řidiči v hustém provozu selhávají spíše kvůli přetížení schopností.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 07.04.2005 10:20
Starší jezdí nebezpečně pomalu a mladí kůli nim pak havarují!!!
AnderN, 07.04.2005 10:25
Podle me je nerealne srovnavat ridice nad 60 let s mladiky do 20 let. Vzdyt ti mladici jeste nemohou mit za sebou ani 2 roky praxe! A kolik z nich v nasich podminkach za tu dobu najede dostatecny pocet km, aby se "otrkali"? Ridici od 60 let maji vice praxe a lepsi odhad situace (samozrejme ne vsichni - ale stejne tak mezi mladiky do 20 se najdou takovi, co dokazi ridit bezpecne a s prehledem) a mozna by se dali srovnat s ridici do 30. Naopak vliv nezkusenosti mladych ridicu do 20 let na bezpecnost provozu by se dal srovnat napr. se zpomalenymi reakcemi a horsim odhadem lidi az tak od 70 let nahoru.
yeti, 07.04.2005 10:49
Myslím si, že v podstatě máš pravdu, ale většinou řidiči, kteří mají více než 50 let jezdí takovými vraky a reagují uplně jinak než ostatní. Nejsou zvyklína tak rychlá auta a motorky. Klidně ti vjednou do levého pruhu na dálnici a ty máš co dělat, abys to ubrzdil...
Vymča, 07.04.2005 12:55
Přesně.. a to už vůbec nevzpomínám různé odbočování bez blinkrů! to mně totiž vždycky naštve u těch čepičářů nejvíc!
Dalis, 07.04.2005 18:30
Je tak,z vlastni zkušenosti můžu potvrdit, někdy mívám na místě spolujezdce docela strach :) Ale je fakt, že někteří starší by byli bez auta docela v háji...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký zvolit benzínový motor pro ojetý Ford Mondeo IV?

nejčtenější články

Proč koupit i nekoupit Audi A6?

Motor 2.0i ve Fabii - co je zač?

S jakým dieselem koupit Octavii RS II?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.