0
zpět
1019

Stanou se obětí virů i auta?

Po mobilech mohou přijít na řadu automobily - IT experti nevylučují, že i na počítačové systémy v autech mohou v budoucnosti zaútočit viry.
09.09.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Po mobilech mohou přijít na řadu automobily - IT experti nevylučují, že i na počítačové systémy v autech mohou v budoucnosti zaútočit viry. Stále větší zájem počítačových hackerů o tvorbu virů pro zařízení využívající bezdrátovou komunikaci posiluje nebezpečí, že viry napadnou i počítačové systémy v automobilech.

Obavy z této možnosti vyjádřili odborníci na počítačové viry a představitelé automobilového průmyslu. Škodlivé kódy mohou teoreticky napadnout různá zařízení, jejichž součástí je v nějaké podobě počítač, a to platí jak o inteligentních mobilních telefonech, vybavovaných v nejnovější generaci vlastními operačními systémy, tak o mikroprocesorem řízených systémech, jaké se používají v moderních automobilech. Otázkou bývá zpravidla jen četnost využívání příslušných zařízení (aby se "vyplatilo" pro ně viry vytvořit - a mobily i auta patří k nejrozšířenější technice na naší planetě) a problematika technického rázu v podobě přenosu viru mezi danými systémy. Nyní však, zdá se, jsou obě tyto podmínky s nástupem univerzálních bezdrátových technologií splněny: Možnost přenosu dat z digitálních přehrávačů hudby a mobilních telefonů do automobilových palubních počítačů prostřednictvím technologie Bluetooth vystavuje motoristy riziku, že se jejich automobily stanou cílem útoku virů. "Obavám se, že při využívání spojení Bluetooth v automobilech existuje riziko," prohlásil šéf antivirového oddělení ruské firmy Kaspersky Lab.

TIP: Budou se auta opravovat sama?

Viry by mohly v nejhorším případě vysadit počítačovou kontrolu výkonu motoru, emisí a navigačních a zábavních systémů. "Jsem si jistý, že budete své auto stále schopni sami řídit," domnívá se specialista na mobilní viry Guido Sanchidrian ze společnosti Symantec.
Doposud se však neobjevily žádné zprávy o napadení automobilových počítačů viry a studie ukázaly, že nasadit virus do automobilu není úplně snadné. Výrobci automobilů však tvrdí, že toto nebezpečí berou vážně, píše agentura Reuters.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze