zpět
799

Škoda v Číně vystřídá Volkswagen

Automobilka Škoda Auto získala letos v květnu v Číně povolení k registraci značky a začátkem roku 2007 tak v této asijské zemi začne vyrábět modely Škoda Octavia.
28.06.2005, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Automobilka Škoda Auto získala letos v květnu v Číně povolení k registraci značky a začátkem roku 2007 tak v této asijské zemi začne vyrábět modely Škoda Octavia. Využije přitom bývalého závodu mateřského Volkswagenu v Šanghaji, který zde léta vyráběl, ale nakonec nevydržel konkurenci. V Pekingu to včera řekl zástupce Škody Auto Rudolf Fiala.

Investice do zahájení výroby by tak neměly být příliš velké, neboť původní areál se pouze dovybaví. "To byl jeden z důvodů, proč se automobilka pro výrobu rozhodla," vysvětlil Fiala.

Podle něj zatím není stanoven roční plán produkce aut ani cena. Octavie budou přizpůsobeny čínskému trhu, budou mít jiné nastavení podvozku a úpravu na místní palivo.

Automobilka mezitím postupně otevírá svá zastoupení v Číně, nyní jich má v zemi přes 50 ve 39 městech. Dosud zde z důvodů dovozních kvót prodala jen tisíc vozů ročně, a to octavií a superbů. "Zákazníci měli zájem o dražší vozy," podotkl Fiala. Od 1. května ovšem byly kvóty zrušeny.

TIP: SPY info: je to nová Fabia?

V Asii Škoda Auto minulý týden otevřela montážní linku v Kazachstánu, již několik let má závod v Indii. Záměr začít vyrábět nový typ octavií v Číně byl oznámen loni. Licenční smlouvu tu podepsal šéf představenstva Škoda Auto Detlef Wittig letos v dubnu. Při této příležitosti uvedl, že by v šanghajském závodě měla Škoda Auto zaměstnávat asi tři tisíce až pět tisíc lidí.

Rozjezd montáží vozů Škoda v Číně bude mít podle Wittiga určitě pozitivní vliv i na zvýšení zaměstnanosti v tuzemsku. Přestože automobilka chce co nejrychleji získávat některé díly na čínském trhu, bude velká část dodávek směřovat do čínského závodu ze závodu Škody Auto v Mladé Boleslavi.
Škoda Auto má dnes montážní závody v bosenském Sarajevu, na Ukrajině a v Indii. Další rozšíření závodů i modelové nabídky chystá především na Ukrajině a v Indii.

V současné době je na návštěvě Číny český premiér Jiří Paroubek. Ten po třídenní návštěvě Japonska přiletěl do Číny v sobotu a v zemi bude do středy. Premiéra doprovází i skupina podnikatelů. Ty zastupují různé firmy, které vyrábějí například turbíny, chemické diagnostické stroje a vagóny.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

S jakým dieselem koupit ojetý Ford C-Max?

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?