0
zpět
1528

Škoda se stává dražší značkou

Škoda Auto loni definitivně přestala být levnou značkou z Východu. Poprvé ve své novodobé historii totiž prodala více větších a dražších vozů, tedy octavií a superbů, než levnějších malých fabií.
28.02.2006, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Škoda Auto loni definitivně přestala být levnou značkou z Východu. Poprvé ve své novodobé historii totiž prodala více větších a dražších vozů, tedy octavií a superbů, než levnějších malých fabií.

"Loni jsme prožívali rok ve znamení octavie, jejíž prodej překonal naše očekávání," uvedl včera předseda představenstva automobilky Detlef Wittig. Díky nové octavii se o 35 tisíc automobilů zvýšil prodej škodovek na rozhodujících západoevropských trzích. Současně ale ve střední a východní Evropě trval zájem i o starší model Octavia Tour. Firma proto bude pokračovat v souběžné výrobě obou modelů, a to jak v Indii a na Ukrajině, tak v závodě ve Vrchlabí.
Ve vrchlabské továrně se však postupně uzavírají neefektivní provozy. Skončila tak lisovna, čalounická dílna, lakovna a nástrojárna, nyní se chystá zavření svařovny s osmdesáti zaměstnanci. Wittig ale prohlásil, že lidé budou v rámci závodu převedeni na jiná pracoviště. Podle personálního šéfa Škodovky Martina Jahna se počet zaměstnanců ve Vrchlabí do dvou let sníží na 1200 lidí, redukce se budou týkat takzvaného zapůjčeného personálu, ne kmenových pracovníků.

TIP: Škoda odtajnila nový Roomster!

Letos 10 tisíc roomsterů
V dalším tuzemském závodě Škody Auto, ve Kvasinách, budou naopak zaměstnanci přibývat. Loni jich přibylo 550, letos mají přijít další dva tisíce pracovníků. V březnu zde totiž začne sériová výroba vozů čtvrté modelové řady, Škody Roomster.
"Předpokládáme, že letos vyrobíme deset tisíc roomsterů, v příštím roce to už může být osmdesát tisíc," uvedl Fred Kappler, člen představenstva odpovědný za prodej a marketing. Roomster bude mít oficiální světovou premiéru na autosalónu v Ženevě v úterý 28. února. V Česku, jako na prvním trhu, se má začít prodávat v červnu. Současně se objeví na trzích Německa a Rakouska, od podzimu i v dalších západoevropských zemích. Jeho cenu zatím společnost nesdělila. Motorističtí novináři ji odhadují na 350 tisíc až půl miliónu korun, tedy nikoli na úrovni fabie. Automobilka tak potvrzuje svou orientaci na moderně vybavené dražší vozy nižší střední třídy.

TIP: Škoda udělala další krok v dobývání čínského trhu


Octavie v Číně ještě letos
Škoda Auto prodává své vozy v devadesáti zemích světa, jejím největším trhem je Německo. Škodovky se vozí i do tak vzdálených zemí, jako je Nový Zéland či Chile. Vývoz je hlavním zdrojem zisků firmy, efektivnější je však výroba v cílových zemích. Dokládá to například továrna Škodovky v Indii, kde se loni prodalo devět tisíc aut a zisk dosáhl 362 miliónů korun. Přitom dceřiná firma ŠkodaAuto Deutschland, která je importérem a prodala desetkrát víc aut, vykázala zisk "jen"191 miliónů korun.
Automobilka proto bude letos pokračovat v zahraniční expanzi. Hodlá rozšířit výrobu v Indii i v Kazachstánu a již na konci roku chce začít s výrobou octavií v Číně. Původně se zde měly škodovky vyrábět až v příštím roce. V Číně postupně vzniká prodejní a servisní síť, v současné době tam má Škoda Auto 34 exkluzívních dealerů.
Letos také probíhají intenzívní jednání o zahájení výroby škodovek v Rusku. Montáž by měla začít v závodě u Moskvy v roce 2007.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Dacia Duster TCe 130 – spotřeba ujde. A co dál?

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Honda Civic nebo Toyota Auris? Vybíráme ojetinu do 350 tis. Kč.

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.